Джерела наповнення бюджету міліють – така нова об`єктивна реальність для Варвинщини

Із засідання виконкому і сесій селищної ради

Першого літнього місяця – червня, спекотно і в сесійній залі селищної ради –10 і 17 червня відбулися 10-а, 11-а сесії за участі депутатів, а також 17.06 проведено засідання виконкому і наступне – оголошено на 22 червня. Чому зачастили зібраннями – бо є низка організаційних, фінансових, земельних питань, розгляд яких має відбуватися у чітко визначені законом терміни. Кожне із засідань, хоч і було відносно нетривалим, однак супроводжувалося гострим обговоренням проблем громади. Головна – брак фінансування на утримання бюджетної сфери і напружена подальша перспектива.

Відкриваючи десяту сесію і засідання виконкому згодом, голова громади подякувала депутатам, службовцям ради і старостам сіл, які у складі команди варвинського самоврядування вибороли високе друге місце на обласній спартакіаді, а також депутату, директору ТОВ «Прогрес» Миколі Бойку, керівнику ТОВ «Журавка» Віктору Свинару – за надійну матеріальну підтримку участі варвинців у цьому представницькому заході. І в попередні роки наші спортсмени показували високі результати та командний дух, тож наступного року знову вирушать за перемогою.

На розгляд сесії того дня виносили низку організаційних та фінансових питань, зокрема про розміщення комунальних закладів «Варвинський центр соціальних служб» (керівник Т. Козлова, розміщується заклад, як і раніше, на території першого ліцею) та «Центр дитячо-юнацької творчості» (директор Н. Павлова, приміщення територіального центру по Шевченка, 15), фінвідділу ради (у будівлі колишньої РДА, де віднедавна розташовано й інші радівські відділи і служби). Змінами до статуту місцевої музшколи теж визначено її нове місце розташування – колишня адмінбудівля районного сектору освіти по вул. Захисників України.

Прийнято з державної у комунальну власність новобудову Журавської амбулаторії; офіційно припинено діяльність антонівського КП «Покровське», котре не діяло й до приєднання села до укрупненої громади.

Внесено зміни до програми територіальної оборони, мобілізаційної підготовки – передбачено матеріальне заохочення для учасників зборів у Прилуках, по 1000 грн 42-ом резервістам громади, та до програми розвитку житлово-комунального господарства, статуту КП «Господар» – щодо створення на підприємстві нової дільниці садово-паркового господарства. Депутати підтримали прагнення комунальників розширяти спектр послуг, нова дільниця займатиметься видаленням аварійних дерев, заготівлею деревини, виготовленням пиломатеріалів і столярної продукції, вирощуванням саджанців тощо.

Депутати також дали старт створенню спеціалізованої служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі (цей підрозділ ЦСС діятиме у приміщенні готелю «Берізка» і стане консультативною службою для постраждалих осіб, на облаштування очікується держсубвенція).

Черговим рішенням ради внесено поточні зміни до бюджету, зокрема передбачено видатки на реєстрацію автомобіля швидкої допомоги, який Варва отримає за розподілом від держави, на виплату матеріальної допомоги резервістам, на демонтаж аварійного об`єкта – колишньої котельні першого ліцею та на інші нагальні потреби.

Також рада здійснила перерозподіл коштів на виплату зарплатні у лікарні, котра порівняно з опорними закладами надає недостатньо послуг і за цьогорічними пакетами медичних гарантій отримає менше коштів від держави.

За рішенням сесії «Про здійснення фінансування на задоволення вимог виконавчих документів Варвинською селищною радою» на вимогу виконавчої служби буде відшкодовано бл 5,6 тис. грн судових витрат (збори, на проїзд) за позовами місцевих оскаржувачів комунальних тарифів до виконкому ради. Депутат від ЄС Д. Павленко, який теж завзято користується правом громадянина позиватися, спробував подати це присутнім, як певне благо – мовляв, мешканці селища на якусь дещицю менше сплатили за компослуги. Проте, як нагадали йому і колегам депутати від «Рідного дому» М. Бойко, В. Небрат, Л. Лущик, ці «тарифіади» вже коштували селищному бюджету значно більше – мільйони, надані КП на відшкодування різниці оскаржених тарифів, тоді як їх можна було б спрямувати на підтримку медицини, заміну водогонів, ремонт доріг та інші програми розвитку. «Бити по кишені» й тих спеціалістів, хто допускає огріхи у процедурі ухвалення тарифів, щоб припинити судові епопеї пропонував Микола Бойко.

 

 

 

Серед традиційної низки земельних питань ухвалювалися дозволи на приватизацію городів, присадибних ділянок, безкоштовних паїв, а також відмови тим заявникам, хто не відповідає критеріям надання такої землі – вже реалізували таке право, претендують на зайняті ділянки тощо. Два гектари і менше надано бл. двом сотням осіб, за 23 заявами – відмови (зокрема, 12 сумчан претендували на леляківські пасовища), розгляд 53 заяв відтерміновано.

Додаткові площі зарезервовано для кладовища у с. Дащенки. Як пропонували депутати, це питання слід вивчити й в інших селах, аби за роздаванням паїв не прогавити такі неминучі потреби.

У ході сесії депутати порушували питання ремонту доріг, інфекційного відділення лікарні (на близько 200 тис. грн буде замінено внутрішні комунікації опалення і водопостачання), проблеми подальшого утримання бюджетної сфери громади, запровадження платних медичних послуг за тими напрямками, які не забезпечуються фінансуванням НСЗУ.

Засідання виконавчого комітету стартувало імпровізованою урочистістю: грамоти отримали члени виконкому В. Неліпа – за дієву участь у зборах резервістів, І. Чаленко – за активну громадську позицію і з нагоди особистого ювілею. Привітали й старост-спортсменів О. Ситник (Гнідинці) і А. Макієнка (Антонівка) – учасників спартакіади.

До старост сіл того дня звернулися представники місцевої ветслужби за сприянням у проведенні профілактичних щеплень ВРХ, що утримується у господарствах сільчан, а також вчасного дослідження на хвороби лейкоз, бруцельоз (нині централізовано направляються у прилуцьку лабораторію). Як наголошували ветеринари, така робота має безпосередній вплив і на здоров`я населення, адже продукція із селянського двору має бути безпечною.

У ході засідання виконкому було повернуто на доопрацювання програму розвитку цивільного захисту Вар­винської селищної територіальної громади на 2021-2025 роки; внесено зміни до попередніх рішень виконкому – технічні правки у зв’язку з укрупненням районів і реорганізацією місцевої влади; надано дозволи на спилювання аварійних дерев (в тому числі в МНВК, на території кінотеатру і ін.), вчинення правочинів (майнові питання щодо неповнолітніх дітей) і матеріальну допомогу на лікування, при народженні дітей тощо (з початку року на такі цілі використано більше 400 тис. грн); змінено поштові адреси тим заявникам, хто цього потребував.

Одним з рішень виконкому розпочато проведення нового конкурсу на зайняття вакантної посади директора КНП «Варвинський ЦПМСД» – закладу первинної медицини, який охоплює сімейних, дитячих лікарів, амбулаторії і ФП. Як інформував заступник селищного голови О. Філоненко, у віданні якого гуманітарна сфера, орієнтовно конкурс триватиме до серпня, наразі кандидатури членів конкурсної комісії можуть подавати орган управління – виконком, трудовий колектив закладу і його профспілка.

На розгляд 11 сесії виносилася низка питань організаційного, майнового, фінансового характеру. Зокрема, затверджено передавальний акт ЦНСП Варвинської селищної ради (Озерянський стаціонар повернуто до територіального центру, у складі якого він був до створення сільської ОТГ); оновлено порядок списання комунального майна; завершено реорганізацію сільрад приєднаних до СТГ сіл; внесено зміни до плану (програми) соціально-економічного та культурного розвитку громади на 2021 рік (зокрема, додано ремонт системи опалення у будівлі терцентру соціального обслуговування на бл. 300 тис. грн, видатки на розробку стратегії розвитку громади); прийнято у комунальну власність громади бібліотечні фонди колишньої Озерянської ОТГ, по яких, як і щодо інших питань діяльності колишньої ОТГ, відсутні документи.

Внесені 11-ою сесією зміни до селищного бюджету стосувалися переважно дофінансування потреб місцевої лікарні, де вже на екваторі року гостро бракує коштів на утримання – видатки зростають, в тому числі й на зарплату, а фінансування за пакетами від НСЗУ натомість зменшується.

Селищна рада отримала заклад від колишнього району із заборгованістю, взяла на себе значні видатки на 300-відсоткові доплати персоналу, що працював з ковідними пацієнтами, інші нагальні потреби, відтак за півріччя лікарні вже надано близько 7 млн грн співфінансування, що більше минулорічного вдвічі. Зокрема, рішенням зазначеної сесії додатково профінансовано зарплату лікарні на близько 1,8 млн грн за рахунок коштів, що планувалися на поновлення водогонів. Опозиційна радівська група на голосуванні «утрималася».

Також того дня було виділено 513 тис. грн для співфінансування третьої черги реконструкції Журавської школи, бл. 112 тис. грн – для облаштування музшколи в просторішому приміщенні колишнього районного сектору освіти, 55 тис. – на придбання меблів для нової амбулаторії в Журавці.

 

Щодо напруженої ситуації, котра складається у бюджетній сфері громади, інформувала загал начальник фінансового відділу Марина Кузьмич. У ході сесії із заявами виступили представники «Європейської солідарності» Д. Павленко, Л. Доля, у яких стверджують, що управлінські рішення і формування бюджету, на їх думку, нинішньою радою здійснюється непрофесійно. Засідання комісій напередодні теж вирізнялися голосною і некоректною риторикою, тому Марина Олександрівна мусила нагадати депутатові Павленку про депутатську етику, визначену законом про статус депутата, а також наголосила: бюджет СТГ складено вірно, виходячи із реалій громади і відповідно до Бюджетного кодексу, правильність перевіряє обласний Департамент фінансів, відповідне програмне забезпечення дає змогу щоденно аналізувати виконання бюджету у розрізі кожної установи.

Дискусію опозиційних депутатів щодо переспрямування радою коштів з реконструкції водогонів на зарплату медикам, мовляв, там же живуть люди, Валентина Саверська-Лихошва завершила лаконічно: в лікарні теж працюють люди…

Додаткове фінансування тимчасово полегшить становище закладу, зазначав його директор Ю.Полонець, проте назрів час визначатися, у яких обсягах громада зможе забезпечувати медичну допомогу своїм мешканцям. Ретельно спланувати видатки відповідно до надходжень до бюджету, визначитися з пріоритетами для громади закликав колег і голова бюджетної комісії ради В.Небрат.

У блоці земельних питань знову ухвалювалися рішення щодо виділених безкоштовних паїв громадянам (близько 120 заявників), 20 – відтерміновано, 5 відмов – потік охочих, в тому числі іногородніх, батьків неповнолітніх громадян, не вщухає.

Є. Зима, фото автора