А що ж залишатиметься на вивільнених площах медичних будівель?..

Із засідання виконкому

Це запитання членів виконкому і депутатів у ході тривалих дискусій довкола ймовірного переміщення селищної амбулаторії сімейної медицини (сімейні лікарі, які нині приймають у поліклініці) в будівлю колишнього пологового відділення на засіданні виконкому 7 грудня, як і невдовзі в ході чергової сесії – 9-го, так і залишилося без відповіді. Як і те, хто оплачуватиме енергоносії на утримання додаткового медичного корпусу у селищі – на додачу до вже існуючих двох основних корпусів лікарні і поліклініки, дитячого та інфекційного відділень. На зібраннях обговорювалася ініціатива нового директора центру первинної медицини Л. Долі реконструювати під потреби амбулаторії закрите свого часу пологове відділення райлікарні. Реконструкція коштуватиме від 10 млн грн., з яких левова частка – кошти держбюджету, проте 10-30%, тобто 1-3 млн грн має віднайти селищна громада, а також близько 300 тис. грн – на проектно-кошторисну документацію.

Любов Вікторівна аргументувала, чому центру потрібна саме будівля пологового, проходження якої у конкурсі проектів обіцяє забезпечити народний депутат В. Зуб. Хоча менеджмент обох гілок місцевої медицини мав би спільно пояснити, чи є змога раціонально використати наявні будівлі: первинній – розміститися, приміром, у поліклініці (проект реконструкції, на який теж витрачено бюджетні кошти, вже виготовлено), вторинній – в основному корпусі лікарні і решті будівель. Тим більше, що, на жаль, є велика вірогідність вже наступного року залишитися без хірургічного пакета від НСЗУ (немає профільних лікарів), хірургічне відділення – це майже весь другий поверх лікарні…

Згаданий виконком, який вів перший заступник голови громади Віктор Гармаш, відкривався іншим питанням медичної тематики – за поданням Л. Долі затверджували новий штатний розпис центру первинної медико-санітарної допомоги. Це 78,5 посад (14 – адмінперсонал і допоміжні, 25 – Варвинська амбулаторія, 10,5 – Озерянська, 9 – Журавська, по 3-1,5 одиниці у сільських ФП, крім Брагинців, Мармизівки і Кухарки, де залишаються по одному медику); оклади без надбавок: директор – 15 тис. грн., медичний директор (лікар) – 14, інші адмінпосади – 11-8 тис. грн., завідувачі амбулаторій, сімейні лікарі, терапевти, педіатри – 13,5 – 12,5; фельдшери, медсестри – 7,5, санітарки – 6,5 (всього на рік – бл. 8 млн на посадові оклади, більше 2 млн грн. на утримання сільських ФП надає СТГ).

З урахуванням надбавок середня зарплата лікаря нині 17-18 тис. грн., медсестри – 10,4. Як наголосила доповідачка, діятиме даний штатний розпис лише у грудні, з початку року держава визначить оклади лікарів не менше 20 тис. грн., медсестер – 13,5. Ждуть у «первинці» і на 300% «ковідних», як зазначала директор на одній з щотижневих нарад у селищній раді.

Виконком погодив штатний “первинки”, проте В. Гармаш запитував, чому у ньому так і не з`явилися посади молодших медпрацівників у ФП сіл Брагинці, Кухарка, Мар­ми­зівка, як в інших селах громади, котрі фінансуються із селищного бюджету.

Керівник терцентру соціального обслуговування, депутат се­лищної ради Ю. Булава порушив питання перегляду посадових окладів працівників і у соцзахисті. Бюджет один – підходи до оплати праці чомусь різні, наголошував він.

Проект програми соціально-економічного розвитку громади на 2022 рік, з якого і стартувала публічна дискусія щодо дороговартісної реконструкції будівлі колишнього пологового відділення, представила начальник відділу економіки О. Нечай, свої роз`яснення надали профільний заступник О. Філоненко і Л. Доля. Зокрема, у програмі слід передбачити селищні кошти на виготовлення ПКД, будівля пологового відповідає за площею типовому проекту амбулаторії на 5-7 лікарів (468 м2), подібні видатки на вторинну ланку у громадах – лікарні, держава не фінансуватиме, бо ставку робить на медичні округи.

Головний аргумент: депутат сприятиме залученню державних коштів саме під будівлю пологового і готовий компенсувати додаткові витрати громади. На виконкомі, як і на сесії згодом, його сприйняли без великого ентузіазму. Цьогорічна домовленість: громада дофінансовує до потреби зарплату лікарні, а державними коштами оплачуватимуться проекти розвитку – ремонт проблемного Журавського містка, медичних будівель тощо, залишилася здебільшого благими намірами. Селищні кошти на медицину переспрямували, а розбитий місток змушені обминати десятою дорогою і знову на 2022 рік закладати свої кошти на цей об`єкт, нагадували члени виконкому і депутати.

Повернутися до виготовлених у попередні роки і покладених у шухлядку проектів (дах ліцею №2 і терцентру, водогін на Зарічну, ремонт поліклініки та інфекційного відділення тощо) пропонували вони. Відтак вже сесія 9 грудня, матеріал з якої подамо у наступному номері газети, завернула програму соціально-економічного розвитку з об`єктами реконструкції на доопрацювання.

Виконком схвалив програмувідшкодування різниці тарифів на вивезення ТПВ (до ухвалення економічно-обгрунтованого тарифу), проект бюджету громади на 2022 рік та прийняв низку інших організаційних, майнових та фінансових рішень компетенції цього органу.

Майбутній бюджет представила начальник фінвідділу Марина Кузьмич: прорахований він скрупульозно, за показниками першого року громади і у взаємодії з установами і закладами, максимально забезпечено зарплату (90% видатків), розвиток плануватимуть з додаткових надходжень. Очікується 172 млн грн доходів (125 з них – власні надходження), незабезпеченість галузей передбачається значно меншою, ніж ц.р – 1 -1,5 місяця.

Жвавим обговоренням відзначилося і питання організації харчування дітей у закладах освіти та дошкілля. З початку року тут діятимуть нові стандарти здорового харчування (обмеження цукру і вуглеводів, приготування на пару тощо), середня вартість дітодня – 25 грн. Запропоновано і підвищення батьківської плати – у селищних садках 75%, у сільських – 70. На що зреагували сільські старости О.Ситник, В.Пилипченко, Л.Каркуша: і нині немало випадків у селах, коли дошкільників не водять у садки тільки тому, що нічим платити й меншу батьківську плату, навіть пільгову; чому початкові класи харчуються безкоштовно, а дошкільнята – за оплату. Доповідач – начальник відділу освіти В. Кутовий наголосив: без таких кроків невдовзі не буде змоги закуповувати продукти, оплачувати працю кухарів.

Дискусійне питання В. Гармаш запропонував на довив­чення і розгляд на подальших засіданнях виконавчого комітету.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.