Президентські вибори-2019 у цифрах і фактах, порядок голосування
Чергові вибори президента України відбуваються раз на п’ять років. Згідно з Конституцією, для того, щоб стати кандидатом у президенти, потрібно бути громадянином України, досягти 35-річного віку, мати право голосу на виборах, проживати в Україні протягом 10 років перед днем виборів, знати державну українську мову. Крім того, кандидатові потрібно внести “виборчу заставу” 2,5 мільйона гривень, котру повернуть тим кандидатам, хто потрапив до другого туру виборів або ж переміг.
Одна й та сама особа не може обіймати вищу посаду в державі понад два строки підряд. Балотуватися можна через висування політичною партією або шляхом самовисування.
Перегони тривають 90 днів. Перший тур голосування відбудеться 31 березня, якщо жоден кандидат не набере понад 50 відсотків голосів, то другий тур має відбутися 21 квітня.
Вибори президента України – справа недешева. Кошторис ЦВК на проведення президентських виборів 2019 року передбачає понад 2,3 мільярди гривень.
З початку виборчої кампанії ЦВК зареєструвала 44 кандидати (91 особа подавала документи), у термін, відведений законодавством, 5 зняли свої кандидатури (Гнап, Мураєв, Добродомов, Садовий, Кривонос).
Кандидатами в президенти залишаються: Балашов Геннадій, Безсмертний Роман, Богомолець Ольга, Богословська Інна, Боднар Віктор, Бойко Юрій, Ващенко Олександр, Вілкул Олександр, Габер Микола, Гриценко Анатолій, Данилюк Олександр, Дерев’янко Юрій, Журавльов Василь, Зеленський Володимир, Каплін Сергій, Кармазін Юрій, Кива Ілля, Корнацький Аркадій, Кошулинський Руслан, Кривенко Віктор, Купрій Віталій, Литвиненко Юлія, Ляшко Олег, Мороз Олександр, Наливайченко Валентин, Насіров Роман, Новак Андрій, Носенко Сергій, Петров Володимир, Порошенко Петро, Ригованов Руслан, Скоцик Віталій, Смешко Ігор, Соловйов Олександр, Тарута Сергій, Тимошенко Юлія, Тимошенко Юрій, Шевченко Ігор, Шевченко Олександр. Отож у бюлетені зорієнтуватися буде непросто.
Як буде організовано голосування?
Вибори президента України проводяться за єдиним загальнодержавним одномандатним виборчим округом, до якого входить вся територія України. Виконавчими комітетами сільських, селищних, міських (міст, де немає районних рад), районних у містах рад або органами, що відповідно до закону здійснюють їх функції, складаються списки виборців по кожній виборчій дільниці. Голосування проводиться у день виборів або в день повторного голосування з 8 до 20 години без перерви.
Для проведення голосування на виборах президента у закордонному виборчому окрузі використовуються закордонні виборчі дільниці, утворені ЦВК на постійній основі. До речі, Центральна виборча комісія ліквідувала п’ять закордонних виборчих дільниць, створених в Росії. Переселенці з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей та анексованого Криму можуть голосувати на президентських виборах, звернувшись до територіальних виборчих комісій за місцем проживання для тимчасової зміни місця голосування.
Для отримання виборчого бюлетеня для голосування в день виборів Президента України (в день повторного голосування) члену дільничної виборчої комісії надається один із зазначених документів, який підтверджує особу та громадянство України: 1) паспорт громадянина України: (у вигляді паспортної книжечки або картки); 2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України); 3) військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).
За умови пред’явлення виборцем одного із зазначених документів, наявності його у списку виборців на відповідній виборчій дільниці та після того, як ним буде поставлено підпис за отримання виборчого бюлетеня у списку виборців та у визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня, член дільничної виборчої комісії видає виборцю виборчий бюлетень.
Забороняється отримання виборчого бюлетеня від інших осіб (крім уповноваженого члена виборчої комісії, який видає виборчий бюлетень), заохочення або змушування виборців до передачі виборчого бюлетеня іншим особам шляхом підкупу, погроз або іншим способом. Виборчий бюлетень не передається іншим особам.
Виборчі бюлетені заповнюються виборцями особисто в кабіні для таємного голосування. Під час їх заповнення забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб. Виборець, який унаслідок фізичних вад не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, має право з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця, крім членів виборчої комісії, кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів. Виборець у приміщенні для голосування може перебувати лише протягом часу, необхідного для голосування.
У виборчому бюлетені для голосування виборець робить позначку “плюс” (“+”) або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті напроти прізвища кандидата на пост Президента України, за якого він голосує. Виборець може голосувати лише за одного кандидата. Якщо у виборчому бюлетені зроблено більш як одну позначку або не поставлено жодної позначки, то такий виборчий бюлетень вважається недійсним.
Заповнений виборчий бюлетень виборець особисто опускає до виборчої скриньки, забезпечуючи при цьому таємницю голосування.
У разі, якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав цей бюлетень, з проханням видати інший виборчий бюлетень. Інший виборчий бюлетень видається тільки в обмін на зіпсований і лише один раз. Повторна видача виборчого бюлетеня замість невірно заповненого не допускається.
За 5 хвилин до 20 години голова дільничної виборчої комісії оголошує про закінчення голосування та зачинення виборчої дільниці о 20-ій годині. Виборці, які на 20 годину прийшли до дільниці для голосування, мають право проголосувати.
За матеріалами інтернет-видань