Реалії існування нових громад: допоможи собі сам

Із засідання виконкому  селищної ради

На квітневому черговому засіданні виконавчого комітету селища, котре вела голова громади В.Саверська-Лихошва, розглянуто низку питань його поточної діяльності – ухвалили регламент роботи виконкому і план діяльності до кінця року, а також надано матеріальну допомогу мешканцям громади (в тому числі, чорнобильцям до пам`ятної річниці, учаснику АТО на лікування), дозвіл на спилювання аварійних дерев, присвоєно поштову адресу тощо. Розглядали того засідання і питання, що мають ширший суспільний резонанс – звернення щодо погодження годин роботи кафе „Магнолія” – місце щонічного відпочинку молоді, встановлення нових тарифів на вивезення сміття та поливного періоду для тих користувачів, хто оплачує водопостачання без лічильника.

Так, рішення виконкому мерії щодо обмеження годин роботи згаданого кафе, ухвалене на вимогу варвинців і депутатів ради, й цього разу має рекомендаційний характер, оскільки, як пояснювала головний спеціаліст-юрисконсульт відділу організаційно-кадрової роботи та з юридичних питань Я. Біляєва, законодавчих важелів впливу на діяльність суб`єкта господарювання рада не має – погодити графік роботи вона може за зверненням власника закладу. Вкотре мерія апелюватиме до його доброї волі (обмежити години роботи дев`ятою-десятою вечора, тоді як нині молодь сюди сходиться тільки опісля 12-ої ночі), звертатиметься до навчальних закладів і батьків, аби активізувати профілактичну роботу з молоддю. Учасники обговорення вказували на формальний характер таких заходів, проте чогось дієвішого наразі не знайдено.

Як зазначала голова громади з досвіду інших міст і ОТГ, подібні питання – порушення громадського порядку у розважальних закладах, в громадських місцях, контроль за станом благоустрою, за потреби накладення штрафів тощо, допомогла б вирішувати своя муніципальна поліція (приміром, у Прилуках працює 14 поліцейських). Тому планує на подальші сесії ради запропонувати депутатам увести хоча б одну таку посаду. Місцевий підрозділ нацполіції, де хронічно бракує кадрів, допомогти тут не може, зауважила вона, а новостворені ОТГ у багатьох питаннях мають працювати за принципом: допоможи собі сам.

Дискусійними були питання комунального блоку, адже кожен замах на здорожчання таких послуг завжди викликає збурення споживачів. Так, цього разу КП ініціювало перегляд тарифів на вивезення ТПВ, котрі, за твердженням його фахівців, не відповідають реальним затратам і провокують збитковість. Як інформувала головний економіст підприємства В.Доля, процедура розпочата у березні ц.р., вартість одного м куб. для населення запропоновано на рівні 91,3 грн, для бюджетних установ – 95,44, для інших споживачів – 99,59, що майже на 50 відсотків більше попереднього. Проте йдеться не про якісь захмарні суми, зазначила фахівець, зокрема, на одного мешканця багатоквартирного будинку оплата в місяць становитиме 10,68 грн, на одного мешканця садибної забудови – 11,32 грн.

Здорожчання комунальники мотивують тим, що зростає вартість пального, інших матеріалів, мінімальна зарплата. Збитковості послуги „сприяє” і встановлення на вимогу громадських активістів норм утворення ТПВ на рівні законодавчого мінімуму, хоча фактично вивозяться більші обсяги (як звучало на засіданні, через це місяць-два з календарного року КП мусить вивозити сміття безкоштовно). Тому наголошували, що і ця позиція потребує перегляду з допомогою наукових установ.

Попри нарікання, що рада в усьому потурає своєму КП, висновки щодо запропонованого тарифу підготував відділ економіки селищної ради (інформував головний спеціаліст відділу С. Бейкун), вказавши на недоліки, зокрема у розрахунку й у спільній з радою роботі. Йшлося про рівень адмінвитрат на підприємстві, послугою не охоплено майже половина населення громади і чимало установ та організацій різних форм власності, не враховано інвестиційну складову на відновлення техніки, норми утворення ТПВ не відповідають фактичним. Одні з таких зауважень здешевили б тариф, інші навпаки – підвищили б, проте розрахунок був би об`єктивнішим. Хоч тариф далекий від досконалості, але його слід ухвалити і спільно усувати недоліки у подальшій роботі, зазначив доповідач.

Очікує свого вирішення і проблема вивезення сміття у нині підшефних селах ОТГ, акцентували увагу члени виконкому. Головною перепоною тут може стати, як і для чи не половини споживачів приватної забудови Варви, погана звичка – не платити за подібну зручність і договору з виконавцем послуги не укладати. А від того залишатимуться під загрозою захаращення яри й узлісся.

Член виконкому О.Дирявко закликав до свідомості земляків-спритників, котрі практикують, не уклавши договору, і собі бігти до трактора чи до контейнерів. Що характерно, саме такі й найбільше галасують про зависокий тариф. Якраз би солідарна позиція жителів громади щодо утилізації сміття його б і здешевлювала, наголосив він.

Свої міркування висловили колишні депутати селища – активісти комунальної сфери В. Остапець, Д. Павленко: серед організацій – сміттєутворювачів не враховано самого „Господаря”, де налічується не один десяток працівників, низку бюджетних установ – від РДА до кінотеатру, ФОПів та ін., що може суттєво вплинути на обсяги утворення ТПВ, а відтак і на тариф; показник ущільнення сміття враховано не за технічними характеристиками спецтранспорту, а за його нинішнім технічним станом (сміттєвоз зношений, не ущільнює, як слід би – пояснювала В.Доля); для інформування населення про розгляд на виконкомі таких питань не задіюються місцеві ЗМІ тощо.

Хоч чимало з озвученого мало відображення у аналізі відділу економіки, буде враховано у подальшій роботі ради, однак дискусія і цього разу перейшла на підвищені тони. Вгамовуючи її, голова громади вкотре наголосила, що у питанні упорядкування вивезення сміття у селищі потрібна копітка робота з населенням із залученням екологів, майбутньої муніципальної поліції, аби всі ми усвідомили – за будь-яку послугу всім треба платити. Обіцяла контроль і за тим, аби було охоплено послугою всі організації. Також, нагадала, треба придбати ще один сміттєвоз і встановити на вулицях садибної забудови контейнери для зручності людей. Тариф досконалим до найменших дрібниць ніколи не буде, зауважила вона, а зволіканням з його переглядом мерія „топитиме” власне підприємство.

Зрештою, новий тариф на вивезення ТПВ було прийнято вісьмома голосами. Певно, не звиклі до місцевих комунальних баталій на голосуванні утрималися.

Гострим обговоренням позначилося і питання збільшення поливного періоду у селищі (йдеться про тих споживачів, хто сплачує за воду без лічильника – таких у селищі більше тисячі). Так, комунальники із нинішніх двох місяців агітували виконкомівців на всі чотири (травень-серпень включно, коли фіксується стрімке збільшення підйому води свердловинами). Як зазначив представник відділу економічного розвитку, цим заходом вдасться майже наполовину зменшити кількість необлікованих втрат води, котрі лягають на збиток КП. Члени виконкому зголосилися на три місяці поливного періоду (до 31 липня) і рекомендували активізувати роботу зі встановлення засобів обліку.

У ході обговорення вони нагадали і про ті втрати води, коли тік ручай на пориві по вул. Пилипенка (директор КП відповідав так: звісно, вони були б меншими, аби на період ремонту застосовували відключення чи почасову подачу води); інші учасники обговорення зазначали, що таким рішенням виконком заохочує виливати на городи такий цінний ресурс.

Проте наразі, з більшою чи меншою оплатою, але без законодавчо визначеного обов`язку встановлювати лічильники, литимуть і далі. Знову ж таки, як і в утилізації сміття, так і у використанні води нам всім бракує культури використання ресурсів, ощадливості, відчуття спільної відповідальності за добробут громади.

Також того дня виконком задовольнив прохання мешканців будинку за адресою вул. Миру, 46 про розширення автостоянки для транспорту. Як зазначила заступник голови І.Чаленко, додаткових витрат з бюджету селища не передбачається, допомогти людям згодився власник одного із магазинів поряд. Також вона поінформувала про плани мерії на місячник благоустрою у громаді.

У ході зібрання члени виконкому наголошували радівцям на своєчасності надання матеріалів у підготовці до засідань, аби була можливість належним чином їх вивчити. Було затверджено регламент та план роботи виконкому. Зокрема, у подальші місяці року цей самоврядний орган розглядатиме хід виконання бюджету і програми соціально-економічного розвитку ОТГ, питання діяльності навчальних закладів, підготовки до роботи в осінньо-зимовий період, стан благоустрою, організовуватиме наради і святкові заходи до державних свят та пам`ятних дат, вирішуватиме питання надання допомоги жителям громади тощо.

Є. Зима