Під оновленим склепінням Свято-Миколаївської церкви

Довідково: дерев’яна Свято-Миколаїв­сь­ка церква c. Дащенки, за спогадами сільсь­ких старожилів, була збудована в кінці 19 ст. Деревину для її будівництва безкоштовно із власного лісу виділила місцева поміщиця Со­фія Соболянська. Її та першого священника храму згодом було поховано на церковному подвір`ї, місце поховання і донині зберігається громадою, як святиня.

На початку 20 ст. церкву прирекли на довгі десятиліття атеїстичного запустіння. За майже століття споруда прийшла у такий плачевний стан, що її реконструювати було вже неможливо, хіба відбудовувати заново. Що і відбулося у 2004 році завдяки старанням мецената, на той час генерального директора Київського авіаційного заводу “Авіант” Олега Степановича Шевченка, який має дащенківське коріння.

Храм, єдиний дерев`яний на Варвинщині, надзвичайно красивий: його стіни викладені з дерева майстрами із Закарпаття, а бані та хрести позолочені. Нова споруда відтворює вигляд попередньої, який було задокументовано перед відбудовою. Поряд з будівлею церкви зведено добротну трапезну.

Відтоді минають роки, на пожертви вірян і меценатів внутрішнє опорядження храму триває. Настоятелем церкви на даний час є священник Віктор Муха.

 

Наприкінці минулого року – на початку 2019-го нечисельна сільська церковна громада постала перед новою проблемою. Хоч будівлю було зведено відносно недавно, проте вона вже потребувала певних ремонтних робіт. Під час будівництва храму не було підбито стелю в куполі, тому з часом вона почала протікати. А це не тільки нові фінансові витрати, а й складність роботи на 15-метровій висоті.

З великими зусиллями було встановлено дерев’яні та металеві риштування для проведення робіт. Кошти на ремонт – 50 тисяч гривень, було надано підприємством «Дружба-Нова» (Кернел) та БФ «Разом з Кернел», але їх не вистачало, щоб закінчити необхідні роботи, – так навесні цього року через районну газету і її сайт зверталися до земляків за допомогою прихожани Свято-Миколаївського храму.

Коштом сільгоспвиробника було утеплено та підбито стелю у куполі, а на штукатурні роботи і художній розпис купольного склепіння збиралися, як мовиться, всім миром. Як розповідає скарбник церковної громади С.І. Шведюк, більше 12 тис. грн зібрали лише небайдужі земляки, прихожани цього сільського, вкрай нечисельного приходу, далі знову залучав меценатів настоятель храму отець Віктор.

І задумане з людською і Божою поміччю втілили. Нині купольна частина стелі – це фрагмент небесної блакиті, де розкинув свої крила білий голуб – символ Святого Духа у християнській традиції.

11 серпня, на день Різдва святого Миколая Чудотворця, іменем якого й називається дащенківський храм, відбулося перше після ремонту святкове богослужіння. Мабуть, ще з часів відродження церкви тут ніколи до цього не було так людно – до атмосфери умиротворення і православних таїнств прилучилися віряни з Дащенок, Варви, Журавки, Озерян, Остапівки. А найчисельнішим було паломництво з Луцька, очолив яке секретар Волинської єпархії протоієрей Миколай Бондарук, який і відправив Божественну літургію. Нотний хор волинян наповнив храм чудовим звучанням церковних піснеспівів.

Всі охочі, а на службі з мамами, батьками, бабусями було й чимало дітвори, причастилися, пройшли довкола будівлі хресною ходою і схилили голови у спільній молитві. А далі вправні господині церковної общини гостинно запросили всіх на святковий обід.

– Ми дуже вдячні нашим меценатам із «Дружби-Нової», котрі виділяли 30 тис. на будівництво престолу у храмі і придбання всього необхідного для нього, 50 тис. – на ремонт купольної частини. Дякуємо всім тим небайдужим людям, які надалі долучилися до збору коштів, – розповідає дружина настоятеля, матушка Любов. – Радо приймаємо у нашому храмі гостей із Волинської єпархії і отця Миколая, котрі теж допомагали нам у ремонті храму. З цією громадою ми познайомилися під час спільного паломництва до святих місць, відтоді підтримуємо дружні відносини.

Дащенківська церква цікава паломникам хоча б тим, що дерев`яна, відбудована на місці історичної, а це таки рідкість у нашій місцевості. Свою силу, покровительство церкві і селу випромінює місце поховання першого священника та пані, котра збудувала перший храм. Коли довелося випилювати старі аварійні дерева на подвір`ї, за всіма законами фізики вони мали б потрощити їх дерев`яні хрести, проте ніби незрима сила вклала деревину так, що наша святиня лишилася неушкодженою.

Ще немало треба зробити у храмі, аби він набув довершеного вигляду, – продовжити написання ікон для іконостасу, де упорядковано тільки перший ряд, придбати панікадило та чимало іншого церковного начиння для звершення служб, завершити облаштування частини приміщення для хору, котре на підвищенні, а також упорядкувати колодязь, паркан, подвір`я, де багато старих аварійних дерев тощо, тому і надалі сподіваємося на підтримку небайдужих людей.

Хочеться, аби наша красива дерев`яна церква у цьому мальовничому куточку Варвинщини зажила повнішим церковним життям завдяки не тільки місцевим сільчанам, а й гостям з інших куточків району та з-за його меж. Тут кожен знайде розраду від мирських турбот, гарну атмосферу для духовного спілкування з Богом. Запрошуємо до нас на богослужіння і на гостину всіх охочих!

Записала Євгенія Зима, фото автора

 

Шановні земляки!

Роботи з опорядження дащенківської церкви тривають. Тож настоятель та прихожани церкви звертаються до усіх, кому небайдужа доля дерев`яної окраси православної Варвинщини, за матеріальною допомогою і підтримкою.

Кошти можна переказувати на картку Приватбанку 4149 4991 2151 0141 (картка на ім`я скарбника церкви Шведюк С. І.) Телефон для довідок – 099 6228995 (матушка Любов).

Нехай Господь Бог у вашій щедрості благословить ваші родини!

This slideshow requires JavaScript.