Законопроект не для України

В області

25 листопада Чернігівська обласна рада ініціювала проведення круглого стола з аграріями та народними депутатами від Чернігівщини — обговорити на ньому планували поправки до законопроекту №2178-10 про ринок землі, які збурили українців. Щоправда, не всі чернігівські мажоритарники ризикнули зустрітися із сільгоспвиробниками — із представників шести округів на круглий стіл приїхали лише Валерій Зуб (округ №209), Борис Приходько (округ №210) і помічниця Олега Семінського (округ №205) Людмила Скоробагатько.

Пояснити, чому в першому читанні голосували за цей законопроект, депутатам ВР не дали — настільки великим було обурення людей лише самим фактом такого голосування. Чому аграрії категорично проти запропонованих правок, народним обранцям пояснив депутат обласної ради, колишній голова Чернігівської ОДА Валерій Куліч:

— Закон передбачає переважне право купівлі за орендарем (за умови, що він сплатить ціну, за якою земля продається. — Авт.). Тут є ризик допуску спекулятивного капіталу до ринку землі. Орендарі, які обробляють землю і платять орендну плату (причому ця плата з кожним роком зростає), можуть постати перед фактом, що спекулятивний капітал пропонуватиме по п’ять тисяч доларів за гектар. Для наших орендарів ціна непідйомна навіть у випадку, якщо вартість землі буде меншою – за прогнозами експертів, 1,5-2 тисячі доларів за гектар землі. Уряд пропонує надавати аграріям пільгові кредити під 13%. Якщо гектар коштуватиме дві тисячі доларів, то це щорічне навантаження майже 300 доларів на гектар без погашення тіла кредиту, та за рік фермерові треба хоча б 10% від тіла кредиту погасити також, а це вже 400 доларів на один гектар. А хто з наших фермерів сьогодні заробляє 400 доларів на гектарі? Ніхто! Земля опиниться у спекулятивного капіталу, бо фермери будуть нездатні розрахуватись за цей «пільговий» кредит. Друге — нам кажуть, що в законі буде прописано недопуск іноземців до купівлі землі. Але іноземець дасть нашому фермерові гроші в борг, той не зможе вчасно погасити кредиту — і через три роки земля буде вже в іноземного інвестора. Як наш аграрій може конкурувати з іноземними інвестиціями? Ніяк, це повна утопія! Окрім того, більшість наших фермерів займається ще й тваринництвом. Як цей закон відповідає за те, що буде з тваринництвом? Люди, які мають дійне стадо, завтра не зможуть купити ані гектара землі, і що буде з тим стадом? Які пільгові умови (для тваринників. — Авт.) заклала держава?

— Не треба говорити, що аграрії виступають проти ринку землі. Ми не проти ринку землі, ми проти непродуманого ринку землі! Зараз приймуть закон, а потім почнуть його відшліфовувати, але буде пізно — землю вже скуплять, – додав де­пу­тат обласної ради, директор ТОВ «Козацьке» (Бобровицький район) Сергій Чубовський. — Якщо завтра на полі вийде шахматна накладка («шахматка» — хаотично розміщені паї. — Авт.) між державою й орендарем, це якось вирішиться, а коли хтось викупить землю і паї накладуться, тоді що буде? На наших полях проллється кров.

— Законопроект, за який ви голосували, не для України, — докинув і депутат обласної ради, директор ПСП «Пісківське» (Бахмацький район) Валерій Колоша. — Про це говоримо не лише ми, а вся Україна. На кістках наших предків будуть сіяти культури, відправляти за кордон і підтримувати свої країни, але не нашу. Нам із вами нічого не залишиться.

Говорили аграрії і про 200 тисяч гектарів в одні руки, і про соціальну сферу, яку підтримуватимуть лише орендарі й аж ніяк не нові власники, і про заборону продажу до закінчення війни, і ще багато про що.

— Запитань у нас набагато більше, ніж відповідей, — підсумував Валерій Куліч. — Моє бачення цієї ситуації таке: сьогодні люди мають на руках акти на землю. Так, вони заслужили право нею розпоряджатися. Ці землі за нормативно-грошовою оцінкою має викупити держава і передати громадам, які будуть здавати її інвесторам або орендарям. Так з’являться кошти, яких сьогодні село не бачить і які дадуть новий поштовх розвитку громад. Наступного року планується закінчення процесу децентралізації, то громади мають за щось жити. А за що ж вони житимуть, якщо в них заберуть землю?

Тож від усієї аграрної спільноти нашої області я закликаю народних депутатів у жодному разі не підтримувати цього законопроекту в другому читанні! Має пройти референдум, на якому буде публічно обговорена форма продажу землі, і лише після цього можна буде рухатись цим шляхом.

– Взагалі ж позиція обласної ради, за яку голосували депутати, — продовжити мораторій на продаж землі до тих пір, поки не буде нормального закону, — зазначив заступник голови обласної ради Арсен Дідур.

2 грудня обласна рада збереться на позачергову сесію, де розглядатиметься одне питання — законопроект про ринок землі. Депутати опрацюють звернення до Президента, Верховної Ради, Кабміну, а також усіх народних депутатів від Чернігівської області. А вже 4 грудня аграрії знову збираються в Київ на акцію протесту — з технікою, наметами, транспарантами.

К. ДРОЗДОВА,  газета “Гарт”