ХТО В ДОМІ ГОЛОСУЄ – ІІ, або “Господар” і раду братимуть під “грибки” і на курвиметр

Із сесії селищної ради

Хоч позачергова 34-та сесія селищної ради (від 1.08) і передбачала розгляд лише трьох, здавалося б, поточних питань, проте за напругою у залі не поступалася й звичайним багатогодинним зібранням у стінах мерії. Ще на засіданні бюджетної комісії, яке передувало сесії, окреслилася дискусія поміж депутатами і апаратівцями ради, яка невдовзі й мала логічний наслідок – непроголосовані рішення щодо перерозподілу додаткових коштів на видатки благоустрою, зокрема, оплату послуг, наданих «Господарем». Відсутність згоди між двома сторонами поширилася й на голосування за процедуру проведення конкурсу на керівника і працівників новоствореного інклюзивно-ресурсного центру. Словом, позачергове зібрання цього разу відбулося в холосту, без ухвалених рішень, і відтермінувало вирішення цих питань на потім.

Дискусія довкола видатків з благоустрою – не нова. Ретельно рахувати кожну бюджетну гривню селищних обранців змушує те, що на утриманні ОТГ перебуває як низка власних бюджетних установ, так і районні розраховують на співфінансування. Перспектива подальшого наповнення селищної скарбниці теж примарна – приміром, вже невдовзі матимемо суттєвий мінус у надходженнях від нафтовицької діяльності. Тож цифри видатків на благоустій – торік протягом всього року 2,8 млн, а нині за півріччя мало не подібна сума – звичайно, збудили гостре і принципове обговорення: куди витрачаються кошти, як їх заощаджувати на нагальніші потреби?

Оскільки бюджетній комісії радою не було надано запитувані первинні документи на підтвердження видатків на послуги «Господаря», її голова – депутат від Аграрної партії Віктор Гармаш, ініціював відтермінувати бюджетні зміни до подальшого вивчення і зняти питання з розгляду позачергової сесії. Радівці відповідали так: щоб підняти необхідну документацію – потрібен час, збільшення видатків сталося внаслідок об`єктивних причин – більше робіт виконано, дорожчають енергоносії тощо.

Віктор Гармаш запропонував обладнати транспорт КП і селищної ради «грибками» GPS-моніторингу, що допоможе об`єктивно обліковувати обсяги наданих послуг, а також з допомогою придбаного для ради приладу курвиметр – точно визначати площі під косовицю, під інші роботи з благоустрою. Рада могла б посприяти у придбанні GPS-обладнання, а «Господар» сплачуватиме щомісяця абонплату за користування онлайн-системою.

За впровадження такого обліку висловилися і голова громади В.Саверська-Лихошва, і керівник КП Р. Ніязов, зазначивши: це зарадить певній недовірі у питаннях обліку послуг і розрахунків.

Руслан Ніязов і на засіданні комісії, і у ході сесії висловив готовність до впровадження всіх депутатських ініціатив, до ознайомлення з первинними документами щодо обліку послуг, проте зазначив: предмет обговорення – оплата вже наданих послуг. План робіт комунальники самостійно не формують, нагадав він, послуги надавали у тих обсягах, яких потребувала рада і нині заборгованість за попередні місяці 2019 року сягнула 200 тис. грн. Останнім часом за сприяння ради суттєво поповнилася кількість власної комунальної техніки – із 7-и одиниць до 14-и, послуг надано більше, відтак і видатки зросли.

Принагідно директор КП поінформував загал про ситуацію, котра складається із оскарженням окремими місцевими активістами тарифів на водопостачання і вивезення сміття. Внаслідок остаточного доведення (справи на завершальному етапі судового розгляду) процедурних порушень у ході їх ухвалення виконкомом ради підприємство буде повернуто до тарифів 2016 року. Якщо доведеться здійснювати перерахунок за ними, це серйозна загроза фінансовій стабільності КП і безперебійному наданню послуг. Потребує фінансової допомоги і процедура отримання спецдозволу на користування надрами. В цій ситуації заборгованість за надані послуги навіть з боку власника КП – ради, може стати нищівною для підприємства.

Ірина Чаленко, заступник голови, у віданні якої питання благоустрою, теж наголосила, що рішення є важливим і нагальним, бо вже з 19 липня КП призупинило обслуговування контейнерів у громадських місцях селища і надалі селище ризикує похряснути у смітті. Голова громади теж надавала роз`яснення, чому по тій чи іншій статті видатків сталося зростання, проте конкретизувати, скільки ж коштів на рік потребує громадівський благоустрій, не змогла, орієнтир – видатки попереднього року.

Сторони обговорення висловилися, але чи почули один одного – показало голосування. Рішення щодо виділення коштів на погашення заборгованості «Господарю» і відповідні зміни до бюджету наразі не здобули підтримки комісії й вже на сесії не набрали потрібної кількості голосів. Без особливих обговорень і суперечок, але так само з негативним результатом пройшло і голосування за положення про конкурс на заміщення посад керівника і педагогів ІРЦ, хоча попередньої сесії на створення такого закладу тут ніби й згодилися. Схоже, депутати вчергове нагадали всім, хто ж в домі голосує і за ким останнє слово у кожній дискусії.

Окрім комунальної тематики, у ході обговорення на комісії депутат-батьківщинівець В. Неліпа наголосив на відповідальності радівських відділів за доручену їм ділянку роботи, нагадавши минулорічну ситуацію, коли леляківський садок не було вчасно забезпечено на зиму твердим паливом для опалення приміщення і подальші незручності й додаткові витрати через це. Серед інших проблем йшлося про відновлення роботи автостанції (самовисуванець М.Цопа), подальшого забезпечення діяльності дитячого табору «Сонечко» (В.Саверська-Лихошва), питання реєстрації у громаді місцевих нафтовицьких підрозділів, адже податки сплачуватимуться саме за місцем реєстрації – у Прилуки чи й Київ (В.Гармаш), випилювання аварійних дерев понад дорогою у «Мостищі», про недостатність державної освітньої субвенції на видатки галузі і їх збалансування (А.Костін, В. Неліпа з «Батьківщини») тощо.

Бурхливо обговорювали й перекинуту селищу «гарячу картоплину» – не дійшовши згоди поміж районними структурами і громадськими активістами, де має розташовуватися меморіальна дошка командиру історичного бою під Крутами, вихідцю із Дащенок А. Гончаренко, РДА звернулася до селищної ради з пропозицією визначити таке місце.

 * * *

І на комісії, і в сесійному засіданні дискусії, місцями, на жаль, схожі на «бий свій свояка…» фіксував на відео один з колишніх депутатів, тож, схоже, з наближенням майбутніх місцевих виборів напруженість і у сесійній залі, і в громаді буде ще відчутнішою, а то й усіляко підігріватиметься. Тоді як люди, не залежно від чергових-позачергових виборчих перегонів у владу, від всіх різнорівневих владців очікують іншого – просто спокійної, виваженої і конструктивної роботи.

Євгенія Зима,

фото автора

This slideshow requires JavaScript.