Увага! Є проблема

Заручники столичного панства

Одним із питань, винесених на розгляд сесії районної ради, котра скликалася минулої середи, було звернення місцевих депутатів до Кабінету міністрів України, Державної служби геології та надр України, обласних держадміністрації і ради, народних депутатів України О. Кодоли і О. Ляшка щодо ситуації із ліцензіями на видобуток нафти і газу для підрозділів ПАТ „Укрнафта”. А вона, як йшлося на сесії, нині не просто критична, а навіть загрозлива для подальшого існування чималих нафтовицьких колективів, і в нашому районі зокрема.

Як поінформував присутніх директор Гнідинцівського ГПЗ Микола Дядик, у Охтирського НГВУ – основного постачальника сировини на ГПЗ (2/3 надходить саме звідти і лише третина – з Прилуцького НГВУ), 26 червня закінчується дія ліцензій на видобуток вуглеводнів. Всі спроби нафтовиків продовжити їх дію, як і по інших підрозділах „Укрнафти” також, наражаються на непробивну стіну у відповідних державних інстанціях – формально через значну заборгованість ПАТ до Держбюджету, а фактично може виникнути ситуація, що ліцензії на подальший видобуток зможуть отримати інші користувачі надр.


Чим ця ситуація загрожує місцевим підрозділам компанії на прикладі „Охтирканафтогаз” і ГПЗ, їх працівникам? Зупиненням видобутку нафти і газу на 146 свердловинах Артюхівсь-кого, Анастасівського, Коржівського та ін. родовищ Охтирського НГВУ, їх тампонуванням. Навіть коли інший користувач згодом спробує відновити роботу, далеко не на кожній свердловині буде змога це зробити після простою, а відтак – це значні втрати не тільки для нафтовиків, а й держави.

Призупинення видобутку вуглеводнів і постачання сировини на ГПЗ, а її і нині надходить недостатньо, завдасть підприємству непоправної шкоди. Наслідком може стати неминуче скорочення штату працівників, задіяних на переробці нафти й газу.

Хоч ПАТ „Укрнафта” і довело своє право на продовження ліцензій у судовому порядку, однак впевненості, що питання вирішиться у правовому полі, у нафтовиків немає. Скоріше за все, тут потрібне рішення не економічне, а політичне – від вищого керівництва держави. Тому керівники структурних підрозділів „Укрнафти” виступили зі зверненням до Президента України, а органам місцевого самоврядування районів і областей, де нафтовидобуток – основа місцевих бюджетів, треба бити у всі дзвони на своєму рівні.

Депутати Варвинської райради висловили свою підтримку нафтовикам, ухваливши відповідне звернення. Залишається сподіватися, що воно буде почуте шановним столичним панством, аби вкотре не підтвердилася народна мудрість: пани чубляться – у простого люду чуби тріщать.

Є. Зима