ВОДОГІН Є, А ПРОБЛЕМА З ВОДОЮ ЗАЛИШИЛАСЯ

Сходка в Калиновиці була велелюдною – актовий зал сільської ради майже був повним. На черговий сход зібралися небайдужі сільчани, аби підсумувати зроблене за пройдений рік, проаналізувати стан справ та окреслити плани. Він відбувся за участі голів райдержадміністрації і райради Любові Долі і Петра Бакуменка, заступника голови райради Віталія Хажанця, представника «Дружби-Нової» Анатолія Борсука, керівника бюро правової допомоги Юлії Коваленко.

Розпочався сход, як і годиться, зі звіту голови громади Станіслава Булаєва. До складу Калиновицької сільської ради входить чотири населені пункти – Калиновиця, Булавівщина, Сіряківщина та Григорівщина. На жаль, ситуація в країні складається так, що села вимирають. На сьогоднішній день в Сіряківщині взагалі ніхто не проживає, в Булавівщині живуть четверо людей, а в Григорівщині – 29. Разом по всіх населених пунктах налічується 323 жителі. Працездатного населення -179 чоловік, пенсійного віку – 103, дітей шкільного віку – 22, дошкільного – 18. Померло в 2016 році 15 сільчан, а народилося лише 5 малюків. Село старіє, молодь залишає його в пошуках роботи, кращого життя.

Основне багатство Калиновицької громади – земля сільськогосподарського призначення, яку орендує СТОВ «Дружба-Нова». Товариство вчасно розраховується за землю з пайовиками, сплачує податки, допомагає громаді. За фінансової допомоги дружбян в минулому році в ДНЗ «Барвінок» вдалося замінити старі газові котли, які вийшли з ладу, та зробити реконструкцію внутрішнього опалення котельні для встановлення більш сучаснішого та економнішого газового котла на суму 26 137 грн., встановити крани на башті для забору води пожежними машинами. Також компанія «Кернел» завжди підставляє своє плече в питаннях благоустрою населених пунктів, наприклад, розчищення доріг від снігу, обкошування узбіч. Завдяки зусиллям апарату сільської ради прибрані від сміття узбіччя доріг, кладовище, побілені бордюри та дерева.

Вже не один рік на сході у Калиновиці озвучувалося питання реконструкції системи водопостачання в селі. Попередній очільник села й проектно-кошторисну документацію виготовив, але кошти на дороговартісний проект ні в сільському, ні в районному бюджетах не знаходилися. І ось в кінці минулого року завдяки народному депутату України Олександру Колоді Калиновицькій сільській раді було виділено більше 1, 1 млн. грн.

Як зазначив сільський голова, проблем з будівництвом було багато, бо гроші виділили майже в зимовий період, і їх потрібно було освоїти до кінця року. Очільник села висловив вдячність фірмі-підряднику МПП «Монтаж-наладка», зокрема її директору Володимиру Луцаку, який не побоявся взятися за ці роботи і за такий короткий час побудували водогін Калиновицькій громаді.

На даний час будівництво водогону практично завершено. Але тепер у сільчан виникло ще більше проблем – як підключити свої домогосподарства до нового водогону і хто за це буде платити. Це питання обговорювали односельці між собою на високих тонах. Адже згідно плану, за яким будували водогін, «врізатися» потрібно від колодязів. А вони розташовані за 200-300 м від людських осель. 1м траншеї коштує 30 грн., озвучила ціну представник фірми-підрядника. Таких грошей у сільчан немає, а будівельники безкоштовно також цього не робитимуть. Тому вирішили, що підключатися до водогону будуть від центральної труби.

Голова райдержадміністрації Любов Доля запропонувала, щоб представники фірми-підрядника обійшли всі домогосподарства, визначили скільки кому метрів треба копати, зробили кошторис робіт, а далі вирішать, яку обов’язкову плату заплатять люди, а решту коштів будуть просити у спонсорів, чи то у дружбян, чи в районі, адже сільчани усі роботи самотужки не зможуть оплатити. Також довго сперечалися між собою, чи потрібно встановлювати лічильники на облік води. Половина присутніх були згодні на лічильники, а інші – проти. До цього питання вирішили повернутися після того, як усі під’єднаються до нового водогону.

Представник «Дружби-Нової» порадував сільчан звісткою про підвищення з цього року плати за паї до 9%, а також пообіцяв підтримку у підключенні до водогону. Втім, у мешканців села були деякі претензії до інвестора. Зокрема, щодо незадовільного стану доріг, які продовжують руйнувати потужні зерновози дружбян, дотримання санітарних норм інвестором при обробці полів (пасічники звинувачували товариство, що від яду гинуть бджоли).

Порушували сільчани і земельні питання, зокрема, люди обробляють городи, які розташовані поза межами села, і є загроза втратити їх, також не в усіх є двогектарні наділи. Відповідь була одна – вільної землі немає.

Підбиваючи підсумки розмови, голови РДА і райради Любов Доля і Петро Бакуменко повідомили, що в цьому році прийнята районна програма з фінансування ремонту доріг, згідно якої планується ремонт центральної дороги до Григорівщини. На такій оптимістичній ноті й закінчився сход.

Н. ПАЛЯНИЦЯ

Мовою цифр

Власні надходження за 2016 рік Калиновиць-кого сільського бюджету склали 376 тис.грн. З сільського бюджету за рік проведено видатки в сумі 354 тис.грн., в тому числі на фінансування: сільської ради 291 тис.грн.; сільського дитячого садка 24 тис.грн.; сільського клубу 27 тис.грн.; соціального захисту населення 1 тис.грн; по об’єкту реконструкції системи водопостачання в с. Калиновиця 11 тис. грн.

До коштів медичної субвенції з державного бюджету (201 тис. грн.) на медичне обслуговування жителів села спрямовано додатково з районного бюджету 84 тис.грн.

З районного бюджету на утримання дитячого садка виділено 90 тис.грн.; сільського клубу – 29 тис.грн.; сільської бібліотеки – 22 тис.грн.; на надання соціальних послуг населенню села – 85 тис. грн.

Всього з районного бюджету виділено кошти в сумі 310 тис. грн.

На реконструкцію системи водопостачання в с. Ка­ли­но­виця з державного бюджету використано 1047,0 тис.грн.

За повід. райфінуправління