Тютюн загрожує здоров’ю легень

31 травня – Всесвітній день без тютюну

Одними з головних органів в людському організмі є легені. Крім своєї основної функції – газообміну між атмосферою та кров’ю, вони служать для амортизації серця, оберігаючи його від ударів, захищають організм від респіраторних інфекцій (слиз бронхів містить глікопротеїни – муцин, лактоферрин, лізоцим, лактопероксидазу, з антимікробною дією та імуноглобулін-А), є резервуаром крові в організмі (обсяг крові в легенях складає близько 9% від загального обсягу), виконують функцію терморегуляції за рахунок випаровування води з поверхні альвеол в повітря; забезпечують повітряним потоком для створення звуків голосу тощо.

Здоров’я організму людини зазнає суттєвого «удару» від навколишнього нас середовища, надмірно загазованого та забрудненого шкідливими речовинами і зокрема, тютюнового диму. У ньому міститься більше 7 000 хімічних речовин, з яких 69 входить до числа відомих канцерогенів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, споживання тютюну пов’язане з виникненням не менше ніж 25 захворювань. Зокрема, бронхіальна астма, алергія, болі в суглобах та бронхіт. Тютюнопаління вважається найголовнішою причиною смертності у світі.

За даними спеціалістів Всесвітньої організації охорони здоров’я, куріння є причиною розвитку хронічної обструктивної хвороби легень у 86-90% випадків та захворювання на рак легенів у 80-85% випадків.

У списку хвороб також злоякісні пухлини горла, порожнини рота, гортані, статевих органів, шкіри, сечового міхура; серцево-судинні захворювання – від хронічної гіпертонії до гострого інфаркту, широкий спектр патологій шкіри – від псоріазу до лейкоплакії та раннього старіння, порушення травного тракту, руйнування зубів та ясен, підвищення ризику захворювання на цукровий діабет тощо. Але захворювання легенів в цьому ряду виділяють особливо.

При розвитку хронічної обструктивної хвороби легень внаслідок дії тютюнового диму дихальна система пригнічується відразу декількома способами: куріння провокує хронічне запалення дихальних шляхів, стає причиною процесу розвитку емфіземи легенів.

Рак легенів на даний момент є найпоширенішою формою раку в світі. Найбільш висока ймовірність розвитку раку легенів у курців зі стажем, які продовжують палити після постановки діагнозу.

Якщо людина кидає курити, ризик розвитку раку легенів у неї зменшується з кожним днем, прожитим без сигарет.

Пасивне куріння найсильніше впливає на здоров’я дітей, адже частота їх дихання вище, а організм тільки розвивається. У дітей немає природних механізмів захисту від нікотину та отрут, що виникають при споживанні тютюну.

У немовлят, які зазнали внутрішньоутробного впливу токсинів тютюнового диму в результаті куріння матері або її контакту з вторинним тютюновим димом, нерідко спостерігається уповільнення зростання та функціонального розвитку легенів. Згідно з оцінками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, від інфекцій нижніх дихальних шляхів, викликаних пасивним курінням, в світі помирає 165 000 дітей, які не досягли 5 років.

Щоб уникнути згаданих захворювань та інших ускладнень, пов’язаних з дихальною системою, потрібно зробити не так вже й багато: не починати палити. А якщо ви вже курите, негайно кидайте. Прислухайтесь поради і будьте здорові.

В. ПАНЧЕНКО,
головний лікар КНП “Варвинський ЦПМСД”