Суть розв’язання проблеми в бажанні її вирішить

Позиція

Минулий тиждень був напруженим в питанні вирішення співфінансування з бюджету Варвинської об’єднаної територіальної громади установ спільної власності територіальних громад сіл та селища району: територіального центру надання соціальних послуг, централізованої бібліотечної системи, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, центральної районної лікарні. Адже ці установи надають послуги як жителям сіл району, так і об’єднаної громади, і закономірно, що і утримуватися вони повинні з районного та селищного бюджетів.

Перед формуванням бюджету на 2019 рік селищній раді надали потребу в коштах терцентр, в тому числі і для стаціонарного відділення для людей похилого віку в селі Озеряни, в сумі 2,1 млн. грн., центральна бібліотека, в тому числі і для філій в селах Леляки і Калиновиці, в сумі 0,9 млн. грн., центр соціальних служб в сумі 0,4 млн. грн. та районна лікарня в сумі 5,1 млн. грн.

Без жодних пояснень рішенням «Про селищний бюджет на 2019 рік» була виділена субвенція: для територіального центру – 277 тис. грн., централізованої бібліотечної системи – 65 тис. грн., центру соціальних служб – 87 тис. грн. та районної лікарні – 720 тис.грн.

Це не забезпечує і мінімальної потреби в фінансуванні установ, і в свою чергу, не дає змогу виплачувати зарплату працівникам, оплачувати енергоносії та інші потреби.

Не передбачалися кошти для цих установ і в проекті рішення про внесення змін до селищного бюджету на сесію 21 лютого, що й змусило їх керівників після неодноразових звернень до селищної ради вже звертатися з відкритим листом до жителів громади з викладенням проблеми, що може лишити їх соціальних та інших послуг, гарантованих державою, та скорочення працівників.

Ще емоційнішою була зустріч трудових колективів з керівництвом селищної ради. Звичайно, реакція на цю зустріч селищною радою була миттєвою. Але не в плані вирішення проблемного питання. З’явилося звернення зі скаргою селищного голови до голови обласної державної адміністрації.

При цьому позиція селища була категоричною – «коштів немає, звертайтеся до своїх засновників». А ще посадовці всі дружно переконували як депутатський корпус, так і працівників установ щодо їх утримання за рахунок перерозподілу обласною державною адміністрацією міфічної додаткової субвенції на заробітну плату, якої взагалі не існує в бюджетному законодавстві.

А повернуло всіх в реальність офіційне роз’яснення Департаменту фінансів обласної державної адміністрації, що подається поряд.

Законодавством чітко передбачено, яке і в яких пропорціях повинно бути співфінансування установ до моменту повного охоплення територій об’єднаними громадами.

Після цього в конструктивному діалозі швидко були виділені кошти на територіальний центр ( 195 тис. грн.) і бібліотеку (173 тис. грн.) на І квартал 2019 року з подальшим розглядом питання їх фінансування щоквартально за рахунок перевиконання селищного бюджету.

Проте, наразі не знята проблема співфінансування центру соціальних служб, районної лікарні та центру первинної медико-санітарної допомоги в частині видатків на енергоносії.

Отож, суть вирішення створеної проблеми лежить на поверхні – треба мати бажання її вирішить.

А головним завданням та мотивуючим фактором для мене було і залишається збереження трудових колективів, зміцнення та розвиток установ і організацій, які в повному обсязі здатні надавати послуги та державні гарантії жителям Варвинщини.

Л. Доля,
голова районної державної адміністрації