“СТРАСНА” СЕСІЯ…

Із сесії селищної ради

Чи не всі зібрання селищної мерії восьмого скликання, вже як зазвичай, лихоманить опозиційними дискусіями, зухвалим інтернет-цькуванням від «речників» цієї групки щодо колег із поміркованішої більшості та всіх, ким вони з тих чи інших причин невдоволені. І від того засідання комісій і сесії, як мінімум, вдвічі триваліші, аніж би відбувалися у конструктивному, робочому режимі. Цього разу ніби й сам день проведення – 30.04, Страсна п`ятниця напередодні Великодня, визначав, що без страстей знов-таки не минеться. Більшість депкорпусу, опрацювавши питання у постійних депутатських комісіях і визначившись із позицією щодо них, налаштувалася оперативно проголосувати і поспішити до передсвяткових родинних приготувань, але були й такі професіонали, як сама себе «скромно» охрестила одна з виступаючих, хто, схоже, прибув неквапом «виступати»: з усіх питань, з термінології і з цифр, тицяючи колег носом у помилки, часто надумані чи просто механічні.

Як висловилася голова громади В. Саверська-Лихошва у ході перепалки, що зав’язалася вже на старті сесії, кожен депутат всі свої зауваження і пропозиції може внести під час підготовки рішення. Якщо ж має щирий намір удосконалити його на користь громаді, а не вишуковувати недоліки для дискусій на публіку.

Із порядку денного, який містив разом із земельними більше трьох десятків питань, було знято проект рішення від депутата Д. Павленка (фракція ЄС) щодо проведення Держаудитслужбою (колишня КРУ) перевірки селищного і сільських бюджетів, розпорядників і отримувачів коштів за три попередні роки. Як інформувала селищний голова, вона вже подала письмово таку пропозицію до перевіряючого органу. Автор проекту рішення на сесію не прибув.

Ще одне питання – щодо майбутньої трансформації бібліотечної системи колишнього району у публічну бібліотеку громади (у складі загальногромадівських бібліотек, філій та пунктів у селах) – відтермінували до наступної сесії.

Довкола цього питання, як виступила із заявою голова фракції «Рідний дім» Любов Лущик, і розгорнулися інтернет-маніпуляції напередодні сесії за безпосередньої участі вже названого депутата. Як і всі інші обранці, окрім проекту рішення про ліквідацію ЦБС, депутат Павленко отримав пояснення, де йдеться про подальше створення на її базі публічної бібліотеки, проте вкотре вдався до властивого йому неетичного коментування у інтернетівській соцмережі лишень факту ліквідації, ніби й не відаючи про подальші плани ради щодо збереження бібліотечних закладів. Любов Олександрівна наголосила, що відбувається пряме цькування (булінг) депутатів – членів комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та гуманітарної сфери, які підтримали проект рішення, і порадила такому колезі знайти собі краще застосування – працевлаштуватися, робити відрахування до бюджету, за який він уболіває, посадити дерево чи прибрати стихійний смітник, зрештою, виховувати дітей, як коментовані ним «вчительки-виховательки», подаючи особистий приклад іншим, а не лишень продукувати «писульки з дивана». Те, що таку позицію щодо названого блогера і скаржника підтримують інші депутати, засвідчили оплески виступаючій, а таке у сесійній залі звучить нечасто.

Також Л. Лущик на прикладі селищних садків нагадала всім, що у громаді стрімко зменшується кількість населення, а відтак – і контингент закладів освіти і культури («Казка» – мінус 50 вихованців за три роки, «Джерельце» – мінус 70), відтак застерегла від популізму і спекуляцій на питаннях можливої вимушеної оптимізації громадівської інфраструктури.

Сесія ухвалила низку організаційно-майнових рішень: про відмову від здійснення переважного права купівлі нерухомого майна (мова про третину площі другого поверху гуртожитку по Шевченка); про передачу майна лікарні, КП «Господар», відділам освіти і культури; про прийняття майна у комунальну власність. Зокрема, за участю опозиційних депутатів в тому числі ухвалено передачу будівлі колишнього райвідділу освіти (вул. Захисників України) музичній школі, а її попереднього приміщення по Пилипенка – відділу освіти, де, найімовірніше, розташується інклюзивно-ресурсний центр. А приймали у комунальну власність будівлю Озерянської лікарні і допоміжні приміщення та інше майно цього комплексу.

Рішенням сесії довелося припинити недіючий дошкільний навчальний заклад «Росинка» у с. Дащенки, ліквідацію якого не було проведено районом.

Для комунальних підприємств громади – «Господаря» і сільських, встановлено нульову ставку відрахування до селищного бюджету частини прибутку, оскільки вони поки що є збитковими і користуються допомогою громади. Зміни до програми благоустрою стосувалися перерозподілу невеликої суми коштів (17 тис. грн) на придбання будматеріалів, до програми розвитку ЖКГ – фінансування КП «Покровське» Антонівка – 83,5 тис. грн і «Журавка» – 90 тис. грн на виплату зарплатні.

Сесія затвердила положення про місцеву пожежну охорону та прог­раму «Забезпечення пожежної безпеки на території Варвинської СТГ на 2021-2027 роки».

Штатну чисельність персоналу терцентру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) було зменшено на вакантну посаду бухгалтера, на три одиниці зменшено й штат селищної ради (відділ освіти, служба у справах дітей, бухгалтерія селищної ради). За ініціативою депутата І. Марченко (від ОПЗЖ) було достроково припинено її повноваження.

Непростим вдався і земельний блок «страсної» сесії. Як охарактеризував начальник відділу земельних відносин Є.Ігнатенко перше рішення щодо передачі у власність земельних ділянок (Гнідинцівський, Остапівський, Світличненський і Журавський старостинські округи, більше 250 заявників на паї), кількість задоволених заяв може дати хибне уявлення, що землі у громаді вдосталь для всіх охочих. Зокрема, зазначеним рішенням надавалися паї, які вже перебувають у обробітку сільгоспвиробників і є відповідні погодження, а також площі під шовковицями, городами тощо.

Тільки два десятки заявників претендували на нові ділянки, проте їх якість така, що, можливо, у перспективі частина нових власників відмовляться від них, зазначив доповідач. Вільної землі обмаль, вона розпорошена невеликими наділами, заяви часто пишуться навмання – на неугіддя, проте всі їх слід розглянути.

70 заяв було задоволено також по землях озерянського куща, 35 – Антонівки, Дащенок, ухвалено 30 відмов (коли право вже використане заявником або ділянка зайнята тощо), з пів сотні – відтерміновано розгляд (іногородні заявники та інші причини, що потребують довивчення). Ще 90 га Богданівського округу було передано за дозволами Держгеокадастру, наданими до передачі земель громадам (частина заявників – працівники сільгосптовариства «Цукровик»).

Низку ділянок сесією було надано для ведення городництва (серед таких і по 1,5-2 га). Невдовзі відсоток орендної плати за таким призначенням буде переглянуто у бік збільшення (нині 3%), а законодавець ухвалив обмеження за площею до 60 «соток» – анонсував представник земельної служби.

За кількома договорами із СТОВ «Дружба-Нова» було збільшено орендну плату із 7 до 12 відсотків і продовжено термін оренди, така робота триватиме і надалі з усіма орендарями.
Як і зазвичай, рада надавала у власність ділянки під забудову, гаражі, городи, затверджувала приватизацію існуючих наділів, поділ ділянок для подальшого комерційного використання (популярна у цьому плані приринкова вул. Ломоносова у селищі) тощо.

А завершувалося зібрання, власне, як і починалося, дискусіями за участю окремих опозиціонерів. Із письмовою скаргою на депутата від ЄС С. Смаглюка звернулася мешканка Варви, селищний голова запропонувала вивчити проблему у комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики, регламенту та гуманітарної сфери. Голова комісії Л. Шведюк, теж депутат від ЄС, висловила свою незгоду із пропозицією – тобто вважає, що голова сама має розглянути звернення громадянки. Депутат – фігурант конфлікту мовчки спостерігав суперечку… Насамкінець доволі напруженої й емоційної «страсної» сесії до колег-депутатів звернувся секретар ради Микола Гайдай, який вкотре закликав селищних обранців: більше взаємоповаги, стриманості, більше спільної, конструктивної роботи, а от поширення недостовірної, маніпулятивної інформації, надуманого збурення громади – менше. Реальних проблем сьогодні і без цього не бракує.

Є. Зима, фото автора

This slideshow requires JavaScript.