ЩОБ НАВЧАЛОСЯ КОМФОРТНО

Вже, практично, за тиждень у навчальних закладах громади розпочнуться заняття. Традиційно перед кожним новим навчальним роком здійснюється об’їзд шкіл. Головна мета – перевірити готовність освітніх закладів до забезпечення якісними умовами навчального процесу.

Тож як освітні заклади Варвинської громади підготувалися цьогоріч до зустрічі зі своїми вихованцями, 14 серпня перевірила комісія в складі представників відділу освіти ОТГ, держ­продспоживслужби на чолі із заступником селищного голови Олександром Кальним і начальником відділу освіти Надією Редькою. Під час перевірки особлива увага була зосереджена на ході проведення ремонтних робіт навчальних кабінетів, спортивних залів, приміщень соціально-побутового призначення (харчоблоків, туалетів, котелень), покрівель, облаштуванні територій. Слід відмітити, що адміністрації навчальних закладів та батьківська громада доклали максимум зусиль, щоб створити комфортні умови для навчання і виховання школярів та дошкільнят.


В цілому, всі заклади освіти в рамках підготовки до роботи у новому навчальному році провели ремонтні роботи, були придбані (або перезаряджені) вогнегасники, в окремих закладах оновлено наочність та методичні матеріали для здійснення навчально-виховного процесу. Здійснено підготовку котелень до опалювального сезону.

Розпочала комісія свою роботу з огляду селищного ліцею №1, який зустрів гостей запахом свіжої фарби. Хоча до першого дзвоника залишилось ще кілька днів, навчальний заклад виблискує чистотою і готовий зустрічати учнів хоч сьогодні. Позаду – два місяці напруженої роботи і батьків, і педагогів. Кожен долучився, аби дітям у школі було комфортно.

Цьогоріч за кошти селищної ради в цей освітній заклад в кабінет захисту вітчизни придбано нові меблі (40 тис.грн), а за літо зроблено косметичні ремонти в ряді кабінетів загального користування, поміняно каналізацію. Зокрема, в хімкабінеті і медпункті замінено раковини і покладено біля них кахель, поклеєно шпалери, пофарбовано, оновлено хімічні стенди, а в медпункті покладено новий лінолеум. Також косметичні ремонти проведено в кабінетах заступника директора з виховної роботи та соціального педагога. В планах – ремонти в кабінетах педагога-організатора та естетичного виховання.

Нарешті в ліцеї №1 завершено капітальний ремонт внутрішніх вбиралень, де було заплановано заміну від «А» до «Я»: на І і ІІ поверхах облаштовано теплі туалети для дівчат і для хлопців – на стінах покладено кахель, встановлені унітази, раковини, замінено електропроводку. Кошти на проведення цих робіт залучалися з державного та селищного бюджетів, відповідно 310 тис. і 280 тис.грн.

Багато зусиль було прикладено для облаштування перших класів в початковій школі. В новому навчальному році сюди прийде 47 першачків. Приймуть їх у школі і поведуть у країну знань ініціативні вчительки Тетяна Цопа і Леся Філоненко та вихователі Світлана Кузьменко і Анжеліка Шпитяк. Класні кімнати до їх прийому вже готові. В даний час активно завершуються останні штрихи ремонту, розставляється шкільний інвентар, меблі, навчальні засоби, техніка, придбані згідно стандартів програми «Нова українська школа».

Відзначила комісія зусилля та фінансову поміч батьків майбутнього 1-А класу в облаштуванні класної кімнати: зробили підвісну стелю, переробили освітлення і поклеїли шпалери. А за кошти селищного бюджету в спальну кімнату придбано килимове покриття на підлогу.

Також робоча група мала можливість обговорити освітні реформи безпосередньо з тими, хто їх впроваджує, а таке спілкування породило нові ідеї щодо вдосконалення процесу навчання дітей і попутно намітився знову цілий список речей, робіт, які необхідно зробити, щоб довести шкільну мрію до ідеалу.

На час об’їзду в ліцеї №1 в розпалі проводився ремонт майстерні – в кімнатах, де дівчат навчають кулінарії та швацькій справі, клеїли шпалери, раніше вже поклали кахель, замінили раковину. За словами викладачів, ремонт в цьому приміщенні не проводився з кінця 80-х років. Звісно, що за цей час накопичилося багато проблем – це заміна вікон, які тут наразі такі, що їх вже страшно відкривати, бо можуть потім не закритися, і даху, котрий протікає. Гостро постало питання і щодо демонтажу старого приміщення котельні, прибудованого до майстерні, котре вже почало руйнуватися.

Великий обсяг ремонтних робіт також виконано цього літа і у ліцеї №2. Ця найновіша серед закладів освіти будівля теж вже має свої проблеми. Головна із них – це дах, який протікає. Його постійно латають, але вистачає цих зусиль до першої зливи. Тож вже давно назріла потреба замінити його на шатровий, але, на жаль, таких коштів в цьогорічному бюджеті громади немає. Потребує ремонту і навісний козирок запасного виходу, який нині знаходиться в аварійному стані. Також потребують осучаснення класи хімії і фізики, не в усіх класах є сучасні шкільні меблі. Під час оглядин харчоблоку директор закладу Василь Небрат поінформував комісію про свої наміри запросити проектантів для виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення ремонтних робіт на кухні та в їдальні. Також сюди необхідно придбати новий 60-літровий нагрівач води. Загалом же шкільна їдальня вже готова годувати смачною їжею дітей, бо придбано нові холодильник і електроплиту, замінено духову шафу.

Шкільна частина ліцею №2 цілком готова до нового навчального року. Руками працівників школи, батьків, викладачів та учнів зроблено все можливе, щоб дітям тут було добре. Селищною радою цьогоріч на цей освітній заклад виділено 20 тис. грн на придбання матеріалів для ремонту (шпалери, клей, сатенгіпс, лінолеум і т.ін.) та 9,5 тис.грн на придбання фарби. Кошти було використано на ремонти у двох майбутніх п’ятих і десятих класах (замінено освітлення, зроблені панелі та стеля, поклеєні шпалери), змінили свій зовнішній вигляд 2 класи інформатики та препараторська, обидва класи іноземної мови, клас історії, облаштовано роздягальню для учнів початкових класів, а в роздягальні для старшокласників замінено вішалки на нові добротні з натурального дерева, проведено поточні ремонти коридорів (замінено 100 м2 лінолеуму), в спортзалі пошпакльовано стелю та пофарбовано підлогу. Належно облаштовані згідно нових стандартів класи для першачків, але поки що не вистачає шаф.

Чекають на дітей і чудовий спортивний майданчик, придбаний за сприяння колишнього нардепа, та альтанка, що розташовані у дворі.

Дитячий садочок «Джерельце» в день об’їзду, як і завжди, – затишний, креативний, із дитячим та педагогічним колективом демонстрував стовідсоткову готовність до нового навчального року. Перше, на чому акцентувала увагу комісії завідуюча садочка Тетяна Виноградська, це забетоновані ями у асфальті біля центрального входу. Також в цьому дошкільному закладі проведено внутрішні поточні ремонти у роздягальних кімнатах груп «Вишенька» і «Сонечко жук» – пофарбовано, замінено шпалери, тюлі, поповнено наочність. Виблискують на сонці свіжою фарбою ігрові та спортивні майданчики. Кошти на фарбу і шпалери в сумі 15 тис. грн виділила селищна рада.

Велику поміч садочку надають батьки. Майже в кожній групі щось придбано за їхні кошти. Наприклад, в групі «Сонечко жук» батьки придбали куточок природи «Флора» і тюлеві завіси, а у «Вишенці» – тюль.

Вражає об’ємом виконаних робіт та естетикою оформлення музичний зал цього закладу. Протягом літа тут все побілили, пофарбували, ліпнина на стелі і стінах виглядає як нова, стало просторо і світло. За кошти селищного бюджету сюди придбали нову тюль на вікна (7 тис.грн).

На дві групи – старшу «Сонечко» і середню «Сонечко жук» – за кошти, виділені з держбюджету за сприяння колишнього нардепа (30 тис.грн), придбали два комплекти регульованих, сучасних парт, які, мають надію, до вересня надійдуть.

На кухню в цьому році за кошти селищного бюджету придбали нові жарочну шафу та харчоварочний котел.

Також Тетяна Григорівна наголосила присутнім гостям на потребі оновити навіс центрального входу, на зміцненні матеріальної бази садочка – потрібно замінити шафи в роздягальнях, ліжка, які придбані ще за радянських часів. В групи необхідно придбати нові сучасні ігрові куточки, наприклад, лікарні, перукарні і т.ін. Вже не один рік чекає садочок на реконструкцію внутрішньої електропроводки. Потребують ремонту літні павільйони – дерев’яні балки з часом згнили, дахи протікають, підлога ненадійна. А малеча в теплу пору року проводить у них багато часу. Цьогоріч депутати і селищна рада виділили з бюджету 20 тис. грн на ремонт одного такого аварійного павільйону, але ремонту потребують і решта.

В інший селищний садочок «Казка» комісія того дня не потрапила. Наразі він закритий на ремонт – триває реконструкція харчоблоку. Тому далі автобус «ревізорів» вирушив на інспекцію до старостинських округів громади – Калиновицю і Леляки.

В Калиновицькому садочку комісію зустріла галаслива дітвора, що бавилася на подвір’ї в затінку в пісочниці. Діток небагато, кімнати садочка затишні, охайні. За кошти селищної ради на кухню придбано холодильник, встановлено бойлер, оновлено посуд. Також облаштовані раковини для дітлахів і на кухні. Проте у завідуючої цього закладу Ірини Газдик вистачає і проблем. І головна із них – немає співпраці і порозуміння зі старостою села Станіславом Булаєвим. За словами Ірини Володимирівни, чомусь він вважає, що садочком має опікуватись відділ освіти і селищна рада, а він взагалі не має ніякого відношення до нього. Тому всі прохання, з якими завідуюча звертається до старости, залишаються без уваги. Мабуть, тому територія заросла чагарниками, в яких, за словами завідуючої, вже виють лисиці. Сама ж територія садочка потребує встановлення огорожі, аби діти були в безпеці і захищені від корів, які забрідають сюди від нерадивих пастухів, чи безпритульних собак.

У Леляківському освітньому закладі, де з 1 вересня співіснуватимуть 8 молодших школярів і 6 дошкільнят, активно кипіли ремонтні роботи – фарбували, лакували, прибирали кімнати для дошкільнят. На кухні в садочку за кошти громади замінено жарочну поверхню електроплити. Школярі ж будуть користуватися шкільною їдальнею, яку обладнали цьогорічного літа для табору «Сонечко». Подвір’я садочка прикрашає та милує око яскравий новенький майданчик.

До речі, цьогоріч депутати і селищна рада потурбувалися про всі дошкільні заклади – два селищні «Джерельце» і «Казка» та два сільські «Віночок» та «Барвінок». В усі садочки придбали постільну білизну, подушки, рушники, іграшки, спортивний інвентар, частково оновили матраци, ковдри. В сільські садочки придбали нові комплекти меблів (столи і стільчики).

Загалом у членів комісії склалося позитивне враження від побаченого і суттєвих зауважень не викликало. Фактично всі ремонтні роботи були на «фінішній прямій». Сподіваємося, що дорослі встигнуть зробити все заплановане і навчальні заклади зустрінуть своїх вихованців багатьма обновами.

Наталія ПАЛЯНИЦЯ,
фото автора

This slideshow requires JavaScript.