Резонанс

СИТУАЦІЯ ДУЖЕ ЗАГРОЗЛИВА

Справді, сьогодні складаються такі реалії, що доля Гнідинцівського ГПЗ залежить від того, чи будуть продовжені спеціальні дозволи, видані ПАТ «Укрнафта» на використання родовищ на території декількох областей – Анастасівського, Рибальського, Артюхівського, Коржівського Сум­ської обл. (до 27.06.2017 р.), а в Пів­денно-Панасівського згаданої області закінчилася 9.06, Качалівського (до 23.09.2017 р.), Козіївського (до 12.08.2017 р.) Харківської обл., Ли­по­во­долинського (до 23.09.2017 р.) Сум­ської обл. Ще на початку весни вий­шов строк ліцензії Заводівського родовища, що на Львівщині, тож видобуток тут вуглеводнів зупинено.

До чого може призвести непоновлення ліцензії загалом і конкретно для колективу ГПЗ, який користується сировиною сумських нафтовиків? Ось із таким запитанням і звернулися до директора підприємства М.М. Дядика.

– Миколо Миколайовичу, очевидно, слід привернути увагу варвинців до проблеми, котра загрожує життєдіяльності заводу?

– Скажу відразу, що строк чинності декількох ліцензій у сумчан завершується в кінці червня ц.р. Тому Держслужба геології і надр України повинна негайно продовжити їх дію, бо натфова компанія змушена буде зменшити видобуток вуглеводнів, і це відіб’ється негативно на бюджетах усіх рівнів: недоотримаються кошти, сотні робітників залишаться без роботи.

– У нас теж?

– З гіркотою змушений констатувати: коли зупиняться свердловини, з яких нам дають сумчани сировину, то хочеш-не хочеш, а ми змушені будемо зупинити роботу компресорного цеху, і допоміжних служб – РМЦ, електроцеху, цеху автоматизації виробництва і АСУ, тобто втратять роботу десь понад сотня працівників підприємства. І це – не слова. Бо такі факти вже є на Львівщині, де ліцензія Заводівського родовища закінчилася 31 березня.

До того ж, зупинка роботи свердловин завдасть їм прямої технічної шкоди. До речі, чотирьом селам на Сумщині з дев’ятого червня вже припинено подачу побутового газу. У нас така ситуація може виникнути стосовно Остапівки, Білоусівки. Хоча і тимчасово, доки зробимо певну реконструкцію з приєднання до газопроводу «Гнідинці-Прилуки».

Загрожують і перебої в роботі цеху переробки та стабілізації нафти, що призведе до збільшення собівартості продукції, погіршення фінансового стану ГПЗ.

Ось конкретні цифри. Зупинка видобутку вуглеводнів з діючих родовищ Роменської групи, де припинять роботу 146 свердловин (92 нафтові і 26 газові), зокрема, Анастасівського, Артюхівського та Коржівського родовищ, котрі нас забезпечують сировиною, загрожує безповоротною втратою майже 150 тис. кубометрів газу щодоби. І це навіть після короткочасної зупинки родовищ. Ми втратимо надходження на завод 44% газу і 37% нафти від тих обсягів, котрі нині має підприємство.

– Чи вистачить для заводу обсягів поставки нафти після зупинки родовищ, які складуть згідно прогнозу 1030-1070 тонн на добу?

– Для безперервної роботи установки стабілізації нафти цих обсягів буде недостатньо. Робота установки в режимі циркуляції призведе до неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, і, як я вже говорив, до зростання собівартості переробки нафти і газу, виробництва готової продукції: скрапленого газу – на 123,3%, підготовки нафти – на 70,9%, а газу – на 78,8%, порівнюючи з фактичною собівартістю. З червня і до кінця року завод недоотримає близько 7,9 тис. тонни скрапленого газу (більше 1 тис. т щомісяця), що виллється у кругленьку суму втрат – майже 97 млн. грн. Товарного газу до магістральної системи газопроводів через відсутність ліцензії, надходитиме щодоби в середньому на 134 тис. кубометрів менше, тобто втрати складуть більше 25 млн. кубометрів до кінця року. Все це значно знизить рівень сплати податків до місцевого бюджету, військового збору та головне – це примусове вивільнення працівників, зупинка компресорного цеху.

– Чому виникла така ситуація? Адже строки дії ліцензії відомі всім.

– Держслужба геології та надр ухиляється від продовження ліцензії під приводом того, що, мовляв, «Укрнафта» має податкову заборгованість попередніх періодів, хоча нині ПАТ і виконує їх на цей рік сповна. Компанії не раз відмовляли у продовженні ліцензії, хоча вона й оскаржувала ці дії в суді. Суди були виграні, проте Держгеонадра продовжують опір, чим і самі порушують закон. Ось така позиція згаданої служби матиме катастрофічні наслідки, адже ставиться підніжка намаганням держави наростити видобуток нафти й газу.

– А чи можна знехтувати позицією Держгеонадр, продовжуючи видобуток сировини?

– Ні, це загрожує величезними штрафами, сума яких взагалі поставить підприємство на межу закриття.

– Звичайно, й позиція ДФС більш ніж дивна. Не погоджують плану санації, не приймають газ, як податкову заставу, зате намагаються арештувати рахунки і зупинити видобутки…

– Це ставить «Укрнафту» у безвихідне становище. Вона не тільки не здатна виплатити борг, але й сплачувати податки. Тому складається враження, що ДФС і Держгеонадра змагаються, хто швидше зупинить видобуток нафти й газу в «Укрнафті». Тож керівництво держави має сказати «ні» амбіціям чиновників, їх нехтуванню законом. Бо така позиція – загроза добробуту працівників та майбутньому компанії. А також і пересічним громадянам України, хто користується послугами ПАТ.

Колектив заводу теж занепокоєний загрозливою ситуацією загально-національного характеру, котра склалася в цьому питанні, і звернувся з листом до Президента, Прем’єр-міністра, міністра Міністерства палива та енергетики України, голів ОДА та облради з проханням негайно втрутитися і запобігти знищенню компанії, її структурних підрозділів.
У цьому документі ми наголошуємо, що Гнідинцівський газопереробний завод, є структурною одиницею ПАТ «Укрнафта», значимим суб’єктом господарювання як для Чернігівської області, так і для Варвинщини і в плані бюджетоутворення, і зайнятості населення та збереження і забезпечення функціонування соціальної інфраструктури. Зокрема, податків до бюджетів всіх рівнів за 2016 рік сплачено заводом 25 787,1 тис.грн., в 2017 році планується зростання сплати на 1 094,2 тис.грн. Та найголовніше – це робочі місця для майже тисячі працівників, тепло і газ в оселях кожного з нас.

Нашим обов’язком є попередити недержавницькі дії держорганів із блокування діяльності товариства та її структурних підрозділів, бо вони матимуть катастрофічні наслідки, зупинка їх роботи, зрив інвестиційної програми і, як результат, обвал обсягів видобутку в наступні роки. А на сьогодні – це зниження виробництва до мінімальних обсягів, які внеможливлять необхідну подачу газу до системи магістральних газопроводів, закриття цілих цехів та виробничих підрозділів, примусові вивільнення працівників, більшість яких – жителі навколишніх сіл, для кого то єдине місце працевлаштування. А далі зменшення сплати податків та відмова від утримання соціальної інфраструктури. Не за горами – холодні батареї в наших домівках або ж втрата енергетичної незалежності державою через відновлення імпорту газу та люди, викинуті на вулиці.

Нам байдуже, хто отримає згадані ліцензії – приватна особа, держава чи якась структура. Головне, аби не закривалася робота родовищ, аби сировина безперебійно надходила на завод.

Розмову записала Є. ЗИМА