ПОШУКАЛИ КОМПРОМІС, Або Хто ж то воно „чудить”?..

У селищній раді

Водяна епопея у селищі (наприкінці листопада для КП „Господар”, схоже, не без  участі „небайдужої громадськості” застопорилося отримання дозволу на спецводокористування)  напередодні виборів до новоствореної Варвинської ОТГ, закономірно, набула й передвиборчого присмаку. Минулої середи, 13 грудня, селищний голова В.Саверська-Лихошва зібрала нараду за участю голів постійних депутатських комісій, представників комунального підприємства і окремих активних мешканців селища, котрі  не перший рік ретельно вивчають діяльність КП та виступають з численними ініціативами щодо її оптимізації. Увійшовши у поточному скликанні  до складу депкорпусу і виконкому, арсенал засобів до того мають ширший.

На тій зустрічі працювала знімальна група одного з всеукраїнських телеканалів, і вже наступного дня, 14 грудня,  в його ефірі з`явилася одна з версій  „дозвільного колапсу” у Варві – мовляв, у можливому безводді у Варві винні …вибори. 

Чому нинішні події довкола КП, а комунальне протистояння у селищі тягнеться роками, у сюжеті столичних колег  пов`язані з „природним відбором” до нової ради, – того не відаю. А от як відбувалася нарада у очільниці селища, можу тезово переповісти.

На призначену годину зібралися не тільки зазначені вище учасники, а й бюджетна комісія, у котрої мало відбутися своє окреме засідання. Від КП прибули директор, юрист та економіст. Місцеві ЗМІ ніхто не запрошував, але на цікаві варвинцям заходи ходимо без зайвих „хліба-солі”.

Забачивши у залі заїжджих телевізійників, учасники наради від депкорпусу наїжачилися: а хто, кажуть,  запросив, а з якою метою, а хто оплачує виїзд?.. Чи, бува, не передвиборчий піар на проблемі намічається?..

Попри гучний старт, голова стримано поінформувала присутніх про суть проблеми і мету зібрання. Дозвіл на спецводокористування, який на кілька років надається дозвільними установами, – основний документ, згідно якого КП може подавати воду із надр земних  споживачам, зазначила вона. Цьогоріч підприємство послідовно пройшло всі етапи отримання дозволу, і зокрема, за наполягання  окремих ентузіастів було замовлено у спеціалізованій організації розрахунок індивідуальних технологічних нормативів використання питної води, хоча й попередні мали чинність до 2019 року. Здавалось би, рекомендації враховано, проте у вже затверджених нормативах активісти віднайшли нову „прогалину” – мовляв, розрахунок слід би робити не за спрощеною системою, а вказуючи технічні параметри кожного лічильника споживача. Голова нагадала аргументацію комунальників, що це завдання наразі виконати не можливо фізично, адже далеко не кожен власник лічильника  має документацію на нього, а йдеться не про серійний номер чи ще якусь інформацію, зазначену на корпусі, а приміром, про поріг чутливості, кількість годин роботи нижче порогу чутливості, похибки засобів вимірювальної техніки, середній час від виявлення до заміни несправного засобу вимірювальної техніки на працюючий тощо…

Вся Україна розраховує згадані нормативи за спрощеним порядком, але не ми, констатувала голова селища. Була невдала спроба рішенням ради скасувати нормативи, коли не вдалася, ініціатори оскарження поїхали у басейнове управління. Дозвільна процедура призупинилася, а підприємство очікує на перевірку екологічної інспекції. Кожен день водопостачання без дозволу –  значні фінансові санкції…

Інформацію голови доповнив юрист КП „Господар” О.Кальний, власне, метою зібрання. Щоб вийти із патової для підприємства і селища ситуації, треба шукати компроміс між вимогами активістів-оскаржувачів й ситуацією у КП.

Зокрема, як варіант – у дозвільну процедуру залучити попередні нормативи, чинні до 2019 року, отримати дозвіл і продовжити діалог по усуненню зауважень пильної „громадськості”. Вона ж, певно, мала б утриматися від подальшого оскарження отримання дозволу на спецводокористування…

Який то хиткий був би компроміс, показало подальше емоційне й тривале обговорення за участю депутатів В.Остапця, Д. Павленка, О.Кудринецького,  члена виконкому  С.Петренка, представників „Господаря” С.Садового і О.Кального. І всі виступи – зі щирою турботою про КП і нас, водоспоживачів, і мабуть, озираючись на присутні ЗМІ. Проте і в уявленнях кожного  про компроміс  теж ще треба шукати точки дотику. Дмитро Павленко дискутував щодо того, чи є взагалі окремі скаржники представниками власника підприємства – ради, і чи з їх подачі зупинилася процедура, або хто не давав комунальникам застосовувати старі нормативи  тощо.

Олександр Кудринецький, котрий прибув на засідання бюджетної комісії, а потрапив на комунальний „розбір польотів”,  той хисткий компроміс побачив так: „Люди, -звертався до комунальників, – майте елементарну мужність признаться в тому, що ви – начудили! Не шукайте крайніх, а встаньте і скажіть: ми начудили, але Варві потрібна вода, треба щось вирішувать! А ось вона, – тикнув емоційно й у мій бік, – хай записує…”

Не чудили, знову розпинався С.Садовий…

Розходилися ні з чим, хіба що кожен при своїй думці під крик і гамір.

*  *  *

Коли матеріал готувався до друку, голова селища зателефонувала до редакції газети і попросила повідомити варвинцям термінову новину – дозвіл на спецводокористування надано. Зрушення вона пов`язує із виходом сюжету на телебаченні. Чи не буде оскаржено той дозвіл – не знає, як і суми збитків за „бездозвільний” період. Отож, знову поживемо – побачимо.

Є.Зима

Творчий автограф – „пис-пис”. На черговому комунальному двобої прозвучала з вуст депутата-активіста фраза, котра не піддається моєму розумінню. Так ось, щодо того, що обласне чиновництво, мовляв,  злякалося ходака з Варви і зупинило надання дозволу, звучало так: „Якщо кожен чиновник буде …„пі-пі-пі”…. від кожного громадянина („запікала” дієслово, яке означає справляння „великих” природніх потреб з одягненими штанцями – прим. автора), то у нас, вибачте,  держави не буде…”

Повторюся, та думка перед лицем справжньої проблеми осінила громадського активіста, а не чиновника…