Перспективи

В області визначено межі  госпітальних округів

 

Модель створення госпітальних округів в області розроблялася кілька років. Протягом останніх шести місяців це було предметом активного обговорення не лише у медичних колах та в органах влади, а й у засобах масової інформації та серед громадськості.

Під час чергового брифінгу в ­облдерж­адміністрації начальник уп­рав­ління охорони здоров’я ОДА Пет­ро Гармаш представив увазі присутніх остаточний варіант поділу території Чер­нігівщини на госпітальні округи – їх має бути чотири з центрами у Чернігові, Корюківці, Прилуках та Ніжині.ThemeGallery PowerTemplate

За словами начальника управління здоров’я, такий поділ дозволяє зберегти на теренах області якнайбільшу кількість лікарень інтенсивного лікування першого рівня. Тобто практично кожна нинішня районна лікарня продовжить функціонувати.

Проте важливо не просто поміняти вивіску на приміщенні, а й зберегти та зміцнити кадровий та матеріально-технічний потенціал закладу. На цьому акцентував голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО Микола Дейкун.

Головною метою реформування є підвищення рівня доступності та якості медичних послуг для всіх верств населення. Особливої ваги при цьому набуває робота лікаря сімейної медицини, адже саме на цьому етапі мають отримати кваліфіковану медичну допомогу близько 80% пацієнтів. Однак, наголошувалося на брифінгу, не можна втратити тих позитивних напрацювань, що є на сьогодні в районних лікарнях. Досвід та авторитет фахівців, які там працюють, обов’язково буде враховано при реорганізації мережі медичних закладів.

План розвитку створених медичних округів розроблятиме госпітальна рада — дорадчий орган, до складу якого увійдуть представники міст обласного значення, районів, ОТГ, делеговані рішеннями відповідних місцевих рад пропорційно до чисельності населення. Такі плани розвитку, на думку фахівців, потрібно скласти вже до кінця поточного року.

Саме цими планами має бути встановлено оптимальний розподіл функцій між учасниками госпітального округу, визначено види (профіль) та обсяг медичної допомоги, що має надаватись закладами охорони здоров’я на його території, окреслено маршрути пацієнтів у межах округу.

Госпітальна рада повинна також ство­рити перелік перспективних закладів охорони здоров’я округу, чиї потужності пропонується розширити або реорганізувати чи перепрофілювати відповідно до вимог МОЗ, а також обґрунтувати необхідність відповідних інвестицій.

Як зазначалося на брифінгу, медична реформа в країні триває вже не один рік: створюються первинні центри медико-санітарної допомоги, перебудовується система надання екстреної медичної допомоги тощо. Тож важливо не лише розпочати зміни, а й довести їх до розумного завершення у чітко визначені терміни.

Перспективна мережа  ЛПЗ Чернігівської області

Область займає третє місце за площею (31 865 км кв.) серед усіх областей України, щільність населення низька (33,25 осіб на 1 кв. км; Україна – 77), для Чернігівщини характерний хутірський тип розселення сільського населення з великою кількістю малочисельних населених пунктів, де взагалі відсутні медичні заклади, є віддалені від обласного центру райони, відстань до яких складає до 250 км.

В існуючій мережі лікувально-профілактичних закладів є лікарні, часова доступність яких від населених пунктів району складає більше 60 хвилин. Враховуючи вищезазначене, в області планується створити 4 регіональні медичні округи. Створення єдиного лікарняного простору в межах визначеного регіону, що включає кілька сусідніх районів, надасть змогу забезпечити збалансовану кількість ліжок різного профілю, які будуть розташовані в місцевих та регіональній лікарнях в залежності від їх матеріально-технічної бази, кадрових ресурсів та територіальної розташованості.

Регіональний округ №4 у складі медичних закладів Варвинського, Ічнянського, Прилуцького, Срібнянського, Талалаївського районів та м.Прилуки (загальна чисельність населення 164 192 особи, в тому числі жіночого – 90 376, дитячого –25 732).

Станом на 1.12.2016 в медичних закладах округу розгорнуто 1 170 стаціонарних ліжок, розрахункова потреба – 640, до 2020 року планується скорочення 530 ліжок.

У складі регіонального медичного округу передбачається: створення лікарні інтенсивного лікування другого рівня на базі Прилуцької центральної міської лікарні; створення лікарень планового лікування на базі Варвинської, Ічнянської, Прилуцької, Срібнянської та Талалаївської центральних районних лікарень.

За повід. департаменту інформаційної діяльності  та комунікацій з громадськістю ОДА