Пам`ятні дати

„Біла тура” відзначила 35-річчяimg_0922

Для любительського клубу, коли його членів поєднує не робота, не обов`язок, а лишень спільне захоплення і багаторічна дружба, погодьтеся, це дата, подібна сторіччю людини. А збирає клубівців воєдино протягом такого тривалого проміжку часу пристрасть до наймудрішої гри, вигаданої людством – шахів.

Поділку „35” варвинський шаховий клуб перетнув минулого грудня, тож у світлиці РБК того дня місцеві шахісти зібралися не на баталії за шахівницею, як зазвичай, а на урочистість з нагоди ювілею – не велелюдну, камерну, але сповнену щирості спілкування, тепла спогадів, оптимізму подальших планів.

Вела її колишня наставниця клубів за інтересами при РБК, а нині відповідальний секретар президії райради ветеранів Алла Лисобикова, концертні номери для клубівців-ювілярів підготували старші аматори районної сцени і юні виконавці Олег Мащенко, Влада Курганська, Григорій Сидоренко, Ярослав Ковбашин, Анжеліка Арєф`єва, Вікторія Мацюк.

Ведуча нагадала гостям свята витоки поширення шахів на теренах сучасної України: шахові фігури, датовані ще ХІ ст., знайдено археологами під Вишгородом, Києвом, Черніговом. А далі всі разом вітали вихід короля „Білої тури” – Михайла Івановича Яломенка, ветерана місцевого спорту, який стояв біля витоків створення клубу і нині залишається ентузіастом його діяльності, та шахової королеви, роль якої виконала Юлія Скрипка, спеціаліст РДА, котра опікується спортивною роботою в районі. Інші фігури шахівниці майстерно зіграли школярі. Театралізований початок додав святковості дійству, нагадав, якою величною залишається ця гра, котрою захоплюються розумні, винахідливі, урівноважені, але рішучі люди.

Теплим словом згадували клубівці тих колег, які уславили „Білу туру” – ветеранів шахів Миколу Коновченка, Миколу Левуна, Пав­ла Тимошенка, Василя Ільченка, Анатолія Петренка, Олексія Са­мосвата, Анатолія Пру­дя­ка, Івана Лопачука. Віддали да­ни­ну шани покійним шахістам М.М. Гайдаю, М.Г.Мельнику, Є.П. Куто­во­му, В.П.­Ковалю, О.І. Кликову, М.І. Ки­риченку та іншим.

У числі кращих сучасних шахістів – Валентин Хоменко, Михайло Чеверда, Микола Пилипенко, Ана­толій Ав­ра­менко, Олексій Єв­­тушенко, Ана­толій Коробка, Олександр Роздабара, Ва­ле­рій Олексієнко, Валерій Палій, Олек­сандр Кузьмич, Олександр Ку­товий, Олек­сандр Пічик, Олександр Сер­дюк, Єв­геній Бурляй, котрий і став гідним очільником клубу та шахової федерації, винахідливим організатором і терплячим наставником для молоді.

Вітаючи колег з пам`ятною річницею, Євгеній Олексійович зазначив, що шахісти сусідніх районів по-доброму заздрять варвинцям, котрі мають можливість збиратися в РБК, користуються підтримкою меценатів – депутата обласної ради С.Гайдая, Гнідинців­ського ГПЗ, під­приємців Варви С.Ста­рен­ченка і В. Неб­рата. Є.Бур­ляй о­з­вучив привітання від колег-шахістів з Прилук і обласної федерації. Зокрема, клубівці оцінили щирими оплесками мудрість й іронію висловлювання: краще бути ферзем, аніж пішаком, гравцем, аніж фігурою на дошці.

Особливо пишаються у „Білій турі” талановитою молоддю, яка вже показала гарну гру на різнорівневих змаганнях. Це Владислав Рибальченко, В`ячеслав Кропива, Дмитро Луценко, Катя Бурляй, Назар Бобир. Тож зичили юній зміні творчого росту.

Дружніми оплесками і піснею клубівці вітали єдину жінку-шахістку у складі „Білої тури” Ніну Прокопенко – кандидата у майстри спорту, учасницю змагань у різних куточках України.

З ювілеєм шахістів поздоровили Михайло Яломенко і Юлія Скрипка, а також директор РБК Наталія Пшенична, голова ради ветеранів Марія Качаєва, які дякували за відданість такому чудовому захопленню і зичили нових красивих перемог на шахівниці і в житті. Клуб-ювіляр відзначено грамотою відділу культури райдержадміністрації за популяризацію шахового мистецтва.

А чудовим фінальним акордом ювілейного зібрання прозвучала поетична присвята місцевого поета Івана Бєлогурова другові-шахісту Валентину Хоменку і всім його колегам по захопленню:

Пролезть в ферзи из пешек не старался,

Но все же не простой фигурой был.

Самим собой всегда ты оставался

И в шахматы играть любил.

Ты в них всегда искал победу,

Снимая стресс, в азарт входил.

Весной и осенью, зимой и летом

Ты в этот клуб всегда ходил.

Здесь находил всегда общенье

В кругу таких, как ты, друзей.

Здесь были злость, обиды и прощенье,

А вот уже и юбилей.

Но что бы в жизни не случилось,

Вдруг станешь беден иль богат,

Старайся жить всегда красиво

И первым ставить мат…

Тож бути першими завжди і в усьому зичимо цим людям, захопленим мудрою грою, яка стала мистецтвом.

Є.Зима, фото автора.img_4118