Особистості

Праця, що в красу  переростає

З Надією Даценко ми зустрілися на її робочому місці – на центральній площі селища, біля клумб, де вона дбайливо доглядає за висадженими саджанцями квітів. Квітникаркою вона почала працювати нещодавно – цьогоріч на початку літа. Надія Тихонівна каже, що цим займатися її надихнув і порадив чоловік Михайло.

– Він уже давно хотів засадити клумби Варви квітами. Любить їх. Для нього кожен пагінець, кожна стеблинка, ніби випромінює життєдайну енергію, – ділиться думками пані Надія.

Прикрашати ландшафт Варви спочатку взялася Ольга Ба­ра­нова. Жінка зробила великий шмат роботи – вручну перекопала клумби, висадила саджанці багаторічних квітів – нарцисів, тю­ль­панів, різнокольорових ірисів, троянд, доглядала за ними. Але так склалися обставини, що їй довелося звільнитися з цієї посади. Тепер продовжує розпочату нею роботу з озеленення селища Надія Даценко, а Ольга Іванівна навідується в гості і радіє, що її справа не минула даремно.

Нині живий заквітчаний килим на клумбах доповнюють іще й багато видів айстр, чорнобривців. Окрім формування клумб, Надія Тихонівна займається й вертикальним озелененням на стовпах та опорах. Там милують зір перехожих різнокольорові петунії.

Проте, як виявляється, це строкате задоволення – справа недешева. Кошти на поповнення «зеленого запасу» виділила селищна рада. На тисячу гривень придбано саджанці троянд і на стільки ж – інших квітів, зокрема, петунії, лілії. Цогоріч нові квіти розквітнуть не лише біля будинку культури, а й на клумбах у центральному сквері селища, біля пам`ятного знака Лютневому повстанню, на «кругу».

Робочий день Надії Даценко розпочинається о п’ятій ранку. Поспішає вона до своїх квітів, аби, поки не так жарко, і прополоти їх, і полити, і підживити, і насадити, де потрібно, нових саджанців. Допомагає їй у цій нелегкій справі чоловік Михайло Олександрович, як зазначалося, поціновувач квітів. Він підвозить дружині воду для поливу, коли на автівці, а коли і на велосипеді. За день до 600 л води перетягає, аби всіх красунь на клумбах підживити. У Надії Тихонівни біля жодної троянди чи лілії не можна побачити й травинки – скрізь клумби чисті та акуратні. Все це вона робить разом з чоловіком. Проте від цієї роботи вони отримують і велике задоволення. Адже приємно спостерігати, як рослини набираються сил, як тягнуться до неба, як розпускають ніжні бутони, зізнається жінка.

У квітковому господарстві Надії Даценко дійсно гарно і казково. Адже вирощені її насадження не просто так, а з турботою, відповідальністю, наснагою та з великою любов’ю.

– Не уявляю свого життя без зелених насаджень, – каже Надія Тихонівна. – Квіти люблю з дитинства, без них взагалі життя було б нудним і нецікавим, адже тендітні бутони моїх «підопічних» додають у сірі будні яскравих барв. Хоча й наробитися біля них треба! Та я роботи не боюся, бо звикла працювати з ранку до ночі. Якщо ж піклуватися про квіти, правильно за ними доглядати, то вони неодмінно віддячать своєю вишуканою красою і буянням.

А родом Надія Даценко аж із Закарпатської обл. Закінчивши школу, юною 18-річною дівчиною приїхала вона на Варвинщину на заробітки – віяла зерно на сипках. Там і познайомилася з водієм Михайлом, з яким згодом побралися, народили двох синів – Олексія і Анатолія, виховали їх. Діти займаються своїми справами, вони вже дорослі, обоє живуть в Черкаській області, працюють агрономами у одному з великих сільгосптовариств. Молодший син разом з дружиною подарував їм онучка Олександра, якому незабаром виповниться п’ять років.

Радіє подружжя Даценків успіхам і досягненням своїх синів, а ті навідуються до батьків, хоча й не часто, аби допомогти по господарству, яке в Надії Тихонівни чимале. І коли вона тільки відпочиває? Жінка ніколи не сидить без діла, завжди в роботі: то город треба висапувати (а в неї його аж 65 «соток»), то біля худоби порається (більше сотні курей і двоє поросяток). І скрізь у неї є толк і порядок.

Навіть вдома вона знаходить час на своє улюблене заняття – квіти. Її обійстя майорить різними барвами, наче веселка, потопає у їх різнобарв’ї з ранньої весни й до пізньої осені. У пані Надії усі квіти улюблені, до всіх вона ставиться із особливою відповідальністю. Навіть хата у неї всередині схожа на оранжерею.

Крім квітів, жінка дуже любить рибалку. Разом з чоловіком, коли є вільний час, вони рибалять і взимку, і влітку. А ще вона в’яже теплі речі для своїх близьких, уміє вишивати.
Справді, щаслива людина Надія Даценко, бо любить життя, свою працю, світ, який її оточує, бо вміє красиво і натхненно трудитися, а її праця несе у світ красу. Тож сподіваємося, що завдяки ентузіазму і бажанню Надії Тихонівни зробити нашу Варву красивою і квітучою, і належній увазі до озеленення селищної мерії ми матимемо можливість в майбутньому милуватися квітковими клумбами, які прикрасять наш районний центр.

Текст і фото Н. ПАЛЯНИЦІ