На заклади освіти виділено додаткові кошти

Із сесії селищної ради

Схоже, що така необхідність і слугувала причиною скликання позачергової сесії у селищній мерії 7 лютого, хоча чергове зібрання відбудеться вже за тиждень-два. Зміни до бюджету громади просто на його старті довелося вносити аж ніяк не тому, що складений і проголосований він якось не так, просто поточна ситуація вимагає гнучкого реагування ради, аби бюджетна сфера ОТГ функціонувала без збоїв у роботі.

Як би ретельно не планувався будь-який місцевий бюджет, а у держави, котра декларує «кошти і повноваження – на місця», завжди, як-то кажуть, буде на один патрон більше. Якщо раніше освітньою субвенцією з держбюджету не передбачалися видатки на оплату праці непедагогічного персоналу, підвіз учнів і педагогів, харчування школярів тощо, то нині, схоже, урізається державна пайка вже і на оплату праці вчителів. А що ж, мабуть, рано чи пізно «на місця» з часткою податків, зібраних з кожного з нас, прийде повне самостійне утримання власної інфрастуктури. Порятунок децентралізованих і об`єднаних (на теренах Варви, як на мене, доречніше назвати роз`єднаних) – справа рук самих децентралізованих.

Відтак вже на січень-березень на зарплату педагогам ліцеїв громади довелося додати із селищного бюджету близько півмільйона. Також виділено необхідні кошти для організації у першому варвинському ліцеї представницьких всеукраїнських змагань із пішохідного туризму, для покращення матеріальної бази їдальні (комплекти посуду) і придбання меблів, видатки на участь у обласних змаганнях дівочої баскетбольної команди двох ліцеїв, на енергоносії установ тощо. По ряду позицій у фінансуванні установ ОТГ здійснено оперативний перерозподіл раніше передбачених видатків.

Також змінами до бюджету, внесеними сесією, кошти на інсуліни для діабетиків (262,5 тис. грн) спрямовано до бюджету області, котра здійснюватиме закупівлю ліків. 1 млн 680 тис. із селищного бюджету передбачається на придбання нового сміттєвоза для радівського КП «Господар».

Крім необхідних змін до бюджету, сесією ухвалено і низку поточних рішень: затверджено техдокументацію і передано в оренду ГПЗ земельну ділянку колишньої столярної майстерні у селищі (під максимальні 12% на 49 років); внесено зміни до положення про радівський відділ економічного розвитку, містобудування, архітектури і ЖКГ, аби він мав печатку і міг ухвалювати накази для ведення містобудівної документації; затверджено програму забезпечення соціальним житлом дітей-сиріт (на 2019-2020 передбачається придбання двох квартир у селищі і будинку для багатодітної родини у Леляках); надано згоду на прийняття майна держвласності у комунальну власність селища – триває процедура повернення селищній раді першого поверху її ж адмінбудівлі.

А от на запропонованому на сесію рішенні про надання згоди на передачу із районної власності у селищну приміщень сільських ФАПів Леляків і Калиновиці чіткий ритм голосування збився – селищні обранці без ретельнішого вивчення обставин такої передачі поспішати зі згодою не стали. Випереджаючи виклад дискусії, а зі своїми аргументами до загалу звернувся головлікар районного центру медико-санітарної допомоги В.Панченко, зазначу: за рік діяльності ОТГ кожну спробу «накинути» їм додаткові витрати на те чи інше тут звикли сприймати, принаймні, насторожено.

І цього разу запитували: чому передаються тільки будівлі без іншого майна медзакладів, чому не передаються сільські заклади в цілому, як було щодо освіти і культури, чи мають ФАПи технічну документацію, чи встановлено тут т.з. газові модеми – вже сумнозвісні, бо вартісні і процес їх встановлення вкрай забюрократизований? Чому селищні медзаклади чи їх будівлі не пропонуються до передачі?

Старости сіл акцентували увагу і представника первинної медицини, і ради на тому, що громада має брати участь у доборі кадрів у такі життєво важливі сільські установи. Зокрема, у Калиновиці, де центр «попросив» на пенсію місцевого фельдшера, іногородньому фахівцеві, м`яко кажучи, раді не будуть. Хто надасть допомогу сільчанам, приміром, вночі чи у вихідний, коли реформована «швидка» нині має більше причин не приїхати, хто надасть ту чи іншу довідку?..

Володимир Панченко на численні «чому» відповідав, як міг: інші села без нарікань приймають будівлі, фінансування персоналу коштом держави центр залишає за собою; утримання приміщень ФАПів однак громаді доведеться брати на себе, бо район звертатиметься за співфінансуванням; у Калиновицький ФАП молодого спеціаліста призначено, але до діалогу з людьми адміністрація “первинки” готова; по довідки слід звертатися до лікарів, з якими укладено декларації; про допомогу вночі всім нам доведеться забувати – діяльність медиків чітко визначена осучасненими регламентами…
Дискусія (а такі теж запекло вирують здебільшого «на місцях», коли будь-які реформи спускаються, як план до двору, «згори») завершилася спрямуванням на вивчення профільної комісії ситуації довкола ФАПів.

Насамкінець сесії депутати мали змогу порушити перед радою проблеми, з якими звертаються до них мешканці громади. Зокрема, депутат від Аграрної партії, голова бюджетної комісії Віктор Гармаш звернувся до колег з пропозицією активно підтримувати тих мешканців громади, які займаються спортом і прилучають до цього молодь.

В осінньо-зимовий період у селищному спортзалі «Факел» проходить низка цікавих і видовищних змагань з командних видів спорту. У спортзал потрібно придбати електронне табло. Судячи зі схвальних коментарів колег, це прохання варвинських спортсменів мерія невдовзі втілить.

This slideshow requires JavaScript.

Є. Зима, фото автора