Із засідання комісій і сесії районної ради

„Нагадаймо всім, що людей ділити не потрібно…”

Позачергова, шоста, сесія районної ради, котра відбулася 12 липня, скликалася переважно задля внесення необхідних змін до районного бюджету, адже бюджетні галузі Варвинщини на екваторі року вже відчувають брак фінансування з держсубвенцій і потребують підтримки з усіх можливих резервів місцевого бюджету. Проте у ході підготовки до сесії районні обранці мали нагоду обговорити і низку інших питань, які постають у щоденній роботі. Вів засідання комісій і сесію голова ради Петро Бакуменко, участь взяли керівники РДА, її структурних підрозділів, територіальних громад, громадськості.

Так, на спільному засіданні постійних комісій, доки роздаткові матеріали з основних бюджетних питань готувалися на ознайомлення депутатів, розпочали з поточних. Погоджено знижку в орендній платі за користування допоміжними приміщеннями для педагогів-мешканців колишнього гуртожитку райцентрівської школи, котрим кілька років тому тут було надано квартири. Серед прохачів знижки виявився депутат селищної ради, котрий свого часу прохання району допомогти коштами на зарплату медикам не підтримав голосуванням. Відтак можливість нагадати селищним обранцям, що власну, не завжди доречну принциповість, варто поєднувати все ж таки з людяністю, не забарилася.

І не одна. Також того дня попередньо обмінялися думками щодо безоплатної передачі селищу десяти бетонних кілець для ремонту каналізації багатоквартирних будинків, котре виноситиметься на подальші сесії. Хоч і була спокуса діяти за принципом: „Як вони нам, так і ми їм”, однак вирішили вчинити мудріше. У залі чулося: ми ж одна громада, і ділити людей на „своїх” і „їхніх” нічого, може, і колегам із селища це таки дійде.

Комісії продовжили принципове обговорення пільг на послуги зв`язку для окремих категорій громадян, розпочате на минулій сесії. Держава пільги залишає, а кошти на них – чомусь ні. Фінансувати до кінця року з районного бюджету, завжди напруженого, таку пільгу для інвалідів війни, учасників бойових дій, чорнобильців, багатодітних сімей, ветеранів правоохоронних органів, їх вдів та інших пільгових категорій депутати згоджуються, якщо до числа ветеранів не включати тих колишніх силовиків, хто вийшов на пенсію, як мовиться, у розквіті сил і нині успішно працює чи займається підприємництвом.

Право визначити таких пільговиків надано рішенням минулої сесії комісіям з питань бюджету та гуманітарної сфери і соціального захисту. Відтак зі списку виключено ветеранів ОВС, державної пожежної охорони та ін., а от вдів таких ветеранів залишено.
Сесією затверджено спільні розпорядження голів ради й адміністрації, котрі приймалися у міжсесійний період, щодо дофінансування діяльності пришкільних таборів, ліків для хворих на цукровий діабет, стаціонару терцентру в Озерянах тощо.

Цьогорічний бюджет району у зв`язку з перевиконанням його доходної частини на 7,6 млн. грн. теж зазнав очікуваних змін – на 3,9 млн. збільшено видатки, переважно на зарплату працівникам бюджетних установ. Нині вони забезпечені до вересня включно, а резерв від перевиконання буде розподілено згодом відповідно до потреб району.

Близько мільйона вдалося спрямувати на інші нагальні видатки – витрати у зв`язку із завершенням робіт у райцентрівській ЗОШ, співфінансуваня проекту реконструкції Озерянської школи, придбання фарби і господарських товарів для шкіл району, облаштування велосипедної стоянки і додаткової спальні для першачків у гімназії, ремонту туалету і системи опалення початкової школи ЗОШ Варви, обладнання для котелень Світличанської, Остапівської, Мармизівської і Кухарської шкіл, ремонт шкільних автобусів Озерянської і Антонівської шкіл, приміщення дитячо-юнацького клубу „Ритм”, функціонування ДЗО „Сонечко”, придбання підручників, пального тощо. Невдовзі очікується ще один новий автобус для підвезення школярів озерянського куща.

Підтягли потреби й медицини – зарплата медикам, придбання ліків, продуктів харчування, пального. З 1 серпня розпочинає роботу центр первинної медико-санітарної допомоги, потреби якого теж враховано.

Чи не можемо профінансувати елементарний запас вакцин на екстренні випадки – від правця, сказу тощо, якими нині держава не забезпечує, запитували депутати. Легального шляху нині, навіть маючи кошти, на жаль, немає – не відбуваються необхідні тендерні процедури.

При нагоді дещо зміцнено матеріальну базу центру адмінпослуг і відділу держреєстрації, передбачено видатки на дофінансування зарплати і оновлення оргтехніки для районної ради, висвітлення діяльності районної влади в ефірі місцевої ТРК „Оріон”, поточний ремонт даху РБК, обслуговування котельні цього закладу. Для райбудинку культури виділено 70 тис. грн на придбання 3D кінотеатру на 20 глядацьких місць. А от питання ремонту районного музею, сходів клубу-кінотеатру, будівництва санвузла у музичній школі і дофінансування „стажових” працівникам культури, збільшення витрат на безкоштовне харчування школярів тощо наразі вивчаються.

Зокрема, розглядається варіант переведення музшколи, яка тісниться в існуючому приміщенні без води і туалету, до частини будівлі початкової школи одинадцятирічки. В іншій частині початкової школи залишаться першокласники, виклала задум голова РДА Любов Доля, а решта початківців може розміститися на першому поверсі „великої” школи, який нині, виявляється, спорожнів. Вивчити можливість розміщення у школі й районного музею закликав начальник відділу культури Роман Бузикевич.

Вже традиційно з перевиконання доточили зарплату тим сільрадам, які не мають достатніх власних надходжень, – Калиновиці і Лелякам. На 150 тис. в цілому передбачено співфінансування району у проектах реконструкції покрівлі райбібліотеки, заміни вікон у головному корпусі ЦРЛ і реконструкції приміщення поліклініки, які здійснюватимуться з державного Фонду регіонального розвитку.

Розглянуто комісіями і затверджено у ході сесії й необхідні зміни до програми соціально-економічного розвитку – здебільшого технічні правки відповідно до документації на об`єкти реконструкції, а також затверджено техдокументацію з нормативної грошової оцінки чотирьох земельних ділянок у Журавці та Світличному, право оренди яких буде запропоновано на земельні торги (орендна плата – не менше 8 %), статут Варвинського міжшкільного навчально-виробничого комбінату трудового навчання і професійної орієнтації учнів – відповідно до змін законодавства.

За пропозицією громадської ради при РДА сесія ухвалила звернення до вищого керівництва держави щодо ситуації з тарифами на ЖКП, яким районні обранці просять встановити мораторій на їх підвищення і забезпечити належне державне регулювання у цій сфері, а не його видимість. Як чулися репліки, і це звернення десь ляже мертвим вантажем на чиновницький стіл, проте ініціативу громадської ради рада районна підтримала.

Про необхідність форсування процесу об`єднання громад інформувала загал Любов Доля. Торік в області було створено 5 об`єднаних громад (В Україні – 159), які вже отримали на розвиток інфраструктури 32 млн. грн., нині цей процес активізувався. На Варвинщині з ініціативою об`єднання виступила селищний голова, тож Любов Вікторівна закликала районних обранців активно вивчати це питання й інформувати людей. „Підійти до цього треба з холодним розумом, конструктивно, -говорила вона, – якщо і будемо створювати, то це має бути спроможна громада, яка зможе надати послуги населенню у всіх сферах життєдіяльності.”

Зауважила вона і таке. Ніхто нас агітувати і об`єднувати не приїде, це непросте рішення доведеться ухвалювати самим. Процес безболісним і не може бути, бо залишиться єдиний управлінський апарат замість кількох нинішніх у селах, селищі і районі, але існує план розвитку держави і ми або йдемо з ним у ногу, або він йде без нас. Коли нині існує заохочення коштами на розвиток інфраструктури, то опісля певного терміну об`єднають і без них, як, приміром, сталося з декомунізацією.

Петро Бакуменко нагадав колегам про необхідність активізувати роботу в округах, котрі закріплено за кожним обранцем.

Також очільниця райдержадміністрації закликала всіх активно долучитися до збору коштів на пам`ятний знак воїнам АТО (нині зібрано силами працівників установ більше 15 тис. гривень). Пам`ятник, а це вияв нашої вдячності і шани, буде за розміром таким, скільки коштів ми всі зберемо, наголосила вона.

Є.Зима