Із засідання громадської ради РДА

У ПОШУКУ ВІДПОВІДЕЙ    

Цього разу засідання громадської ради РДА було достатньо представницьким і масовим. До нього долучилися перший заступник голови РДА Володимир Левадний, голова райради Петро Бакуменко, представники освітніх закладів району, громадськості селища, батьки вихованців ДНЗ і ін. На порядок денний було винесено декілька питань – про досягнення, проблеми і недоліки у виконанні в районі закону України про дошкільну освіту, чому й досі не всі бажаючі громадяни Варвинщини отримали у власне користування 2 га землі і які перспективи, про кадрові зміни у II складі ради і ін.

Як дбаємо, таке й матимемо.

Відкрив засідання і коротко прозвітував про роботу ради в ц.р. її голова Василь Бойко. Потім надав слово для інформації методисту дошкільної освіти райметодкабінету Ніні Волох, яка змістовно й детально проаналізувала стан справ у сфері дошкільного виховання району, зупинившись на набутках і упущеннях, намагалася знайти шляхи усунення недоліків.

У районі функціонує 15 ДНЗ комунальної форми власності, де виховується майже 590 діток (78% дошкільнят від 1 до 6 років), що є найвищим показником в області. Діти п’ятирічного віку у ДНЗ виховуються всі. На базі «Джерельця» й „Казки”, що у Варві, функціонують консультативно-логопедичні пункти для дітей з вадами мови. В ДНЗ достатньо різної наочності, дидактичного матеріалу, атрибутів, які широко використовувані.

Заслуговує на увагу система роботи опорних ДНЗ з фізкультурно-оздоровчої роботи у „Джерельці”, художньо-естетич­ної – у „Казці”, екологічної – в Озерянах, краєзнавчої – в Жу­­­равці. В ДНЗ діють 16 гуртків фіз­культурно-оздоровчого спря­му­вання, художнього, екологічного, краєзнавчого.

Можна сказати, районний та місцеві бюджети по-можливості не скупляться на кошти для дошкільних установ. Зокрема, торік освоєно 1 млн. 93 тис. грн., де частка місцевих бюджетів складає більше 650 тис. Для поліпшення роботи „Журавлика” використано більше 800 тис, з яких на будівництво газової котельні 670 тис, обладнання гральних майданчиків – майже 120 тис. Щорічно виділяє гроші для „Теремка” Гнідинцівська сільрада, суттєву допомогу надає і ЗАТ „Прогрес” для Остапівського ДНЗ.

І все ж, як зазначила доповідач, існує вдосталь проблем. Вимагають реконструкції системи внутрішніх електромереж, опалення, ремонту – тіньові навіси, слід придбати інвентар, меблі, посуд у райцентрівські ДНЗ. Треба поновити матеріально-технічну базу харчоблоків сільських ДНЗ (окрім „Теремка»), капітально поремонтувати їх у Журавці, Антонівці, Леляках і ін. На ремонт ДНЗ в Леляках необхідно майже 50 тис. Слід обладнати внутрішні вбиральні в дошкільних установах Антонівки, Світличного.

До речі, видатки на дошкільну освіту торік склали близько 8 млн. 120 тис. грн., в т.ч. з райбюджету – майже 5 млн. 289 тис. На жаль, планові призначення на ц.р. зменшилися, хоча з райбюджету вони більші торішнього.

Кадрами ДНЗ забезпечені на 85%. Потрібні медсестри, музкерівники в Мармизівці, Брагинцях, Кухарці, Дащенках, Світличному, Леляках, Калиновиці, Богданах, сестра медична із дієтхарчування у «Казці» і ін.

Аналізувалася й ситуація, що склалася в питанні харчування дітей. Середній показник його в нас значно менший від затвердженого Кабміном. Найнижчий він у Брагинцях та Антонівці. Натуральні норми не виконуються через брак бюджетних коштів на придбання продуктів.

Належне медобслуговування організовано лише у райцентрівських, Журавському й Озе­рянському ДНЗ, де є медсес­­т­­ри.

Немає фахової освіти в працівників декількох дошкільних закладів. А у варвинських ДНЗ завищена чисельність вихованців ясельних, дошкільних груп, що потребує відкриття додаткових груп. Не влаштовує батьків режим роботи Світличненського ДНЗ.

Говорячи про невирішені проблеми, доповідач звернула увагу на необхідність покращення методичного, навчально-дидактичного, ігрового, комп’ютерного забезпечення дошкільних закладів. Є потреба підключення їх до мережі Інтернет, як це зроблено в Гнідинцях.

Важливо сприяти доступності здобуття дошкільної освіти для дітей з особливими потребами, впровадженню інклюзивної освіти.

Про роботу Озерянського ДНЗ говорила у виступі його завідуюча Ніна Гайдай. Вона повідомила, що до ладу стала добудова приміщення дитсадка, на що витрачено понад 300 тис. грн. державної субвенції. Сільрада виділила 27 тис. на м’який інвентар, «Дружба-Нова» – кошти на меблі. Є вдосталь бажаючих батьків виховувати своїх діток у ДНЗ, але, на жаль, бракує вільного місця.

Завідувачка ДНЗ «Журавлик» Людмила Род нарікала на те, що відмінено індексацію, а преміями це не компенсується, тому помітно зменшився заробіток працівників ДНЗ.

Керівник ДНЗ «Казка» Любов Кіктенко зазначила, що навчально-методичне забезпечення дитсадка залежить від рівня його матеріально-технічної бази, а тут ще не все гаразд, бо недостатнє фінансування. На жаль, чималі кошти доводиться платити батькам, хоч це багато кому й не по кишені.

Про переповненість груп ДНЗ «Джерельце» (ясельна група має налічувати 11 діток, а фактично удвічі більше) говорила його завідувачка Тетяна Виноградська, констатувала факт перевантаження в роботі працівників дитсадка, що не сприяє належній віддачі. І все ж колектив намагається працювати творчо, активно. Зроблено нове екологічно чисте покриття підлоги приміщення. А от потребує оновлення система опалення.

Директор райгімназії Василь Небрат ратував за ширшу участь у допомозі ДНЗ спонсорів.
Підбив підсумки розмови В.О. Бойко. Він звернув увагу на необхідність покращення харчування дошкільнят, їх оздоровлення.

– Досить делікатним є питання батьківської платні, – сказав він. – Це справа добровільна, але облік наданих спонсорських коштів має бути суворим.

Міражна земля

Питання затримки з виділенням бажаючим громадянам 2 га землі для ведення особистого селянського господарства, котра триває не перший рік, і мабуть, цій тяганині й кінця не видно, викликало бурхливу реакцію залу. Цей наділ більше схожий на марево, аніж на реальність, говорили присутні. Інформував про хід роботи з передачі у власність громадян згаданих двох гектарів Євгеній Ігнатенко.

Як він повідомив, у власність громадян району передано понад 3,1 тис. га земель держвласності, тобто 52% від загальної кількості. На жаль, передача уповільнилася: торік було передано лише близько сотні ділянок, з яких більша частина – учасникам АТО. Не затверджено понад 180 проектних документацій на ділянки, розміщених на території Богданівської, Брагинцівської, Калиновицької, Озерянської сільрад.

Хоч низка присутніх висловила своє невдоволення ситуацією, інші ж мали нетипову для такої дискусії точку зору. Приміром, варвинець Анатолій Прудяк цілком справедливо докоряв, що дехто жадає отих двох гектарів не задля особистого господарювання на них, а щоб здати в оренду і мати зиск. Тим більше, що положення не передбачає саме таку мету, хоча й не виключає.

На жаль, ці 2 га вже стали пільгою, що порушує права інших громадян.

У дечому спір довкола проблеми був безплідним, бо на місці його вирішити просто неможливо.

В. НАГОРНИЙ