Із сесії селищної ради

ТРЕТЯ. Наприкінці ніби істерична

Ну що, запитаєте, можна б ще утнуть на офіційному зібранні самоврядного органу за 18 хвилин часу його проведення, з яких хвилин зо 5 – то двічі виконання Гімну? Саме стільки цього разу тривала 31-а позачергова сесія селищної ради від 28 квітня, вона ж – третя історична із циклу відведених на ухвалення рішень щодо утворення Варвинської об`єднаної громади.

Але ж ні! Підвівши риску в урочистій частині сесії оплесками, і цього разу – не вельми гучними, та дещо обговоривши перспективи майбутніх бюджету ОТГ і виборів до неї, наші засідателі знову скочили на обкатаного піар-коника. Заходилися вкотре переконувати очільницю громади… – що, подумаєте, інтенсивніше подавати воду у спраглий водогін чи приступати вже таки до його „шотовеликого” ремонту, чи до цьогорічних латок на вулиці, чи, може, зайнятись ще чимось нагальним і насущним, але ж таки ні… Наполегливо і переконливо просили не прикрашати до травневих свят центр нашого європейського містечка шанованою у толерантній Європі символікою – прапорцями кольорів веселки!


* * *

З відчуттям відповідальності моменту В.Саверська-Лихошва, відкривши сесію, поінформувала присутніх, що радою отримано висновок облдержадміністрації про відповідність рішень ради щодо утворення ОТГ чинному законодавству і зачитала депутатам (були присутні на історичній 17-ть із 26-ти) проект рішення „Про добровільне об’єднання територіальних громад”.

Минуючи „Відповідно до статей…”, зацитую: „…Варвинська селищна рада вирішила: 1. Об’єднатися територіальною громадою Варвинської селищної ради з населеними пунктами: село Воскресенське, селище міського типу Варва з територіальною громадою Калиновицької сільської ради з населеними пунктами: села Калиновиця, Григорівщина, Булавівщина, Сіряківщина та з територіальною громадою Леляківської сільської ради: село Леляки, селище Саверське у Варвинську об’єднану територіальну громаду з центром в смт. Варва. 2. Доручити Варвинському селищному голові Саверській-Лихошві В.В. звернутися до Чернігівської обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів Варвинської об’єднаної територіальної громади та відповідного голови об’єднаної територіальної громади в установленому законом порядку. 3. Затвердити План організаційних заходів… (дещо із тих заходів озвучено у нотатках з другої історичної – прим. автора). 4. Повноваження Варвинської селищної ради, селищного голови припинити з моменту набуття повноважень новообраними органами місцевого самоврядування, головою територіальної громади, утвореної внаслідок добровільного об’єднання. 5. Правонаступником активів і пасивів (зобов’язань) Варвинської селищної ради визначити Варвинську об’єднану територіальну громаду, утворену внаслідок добровільного об’єднання.”

У додатку до історичного рішення визначено й „Перспективні завдання розвитку Варвинської селищної об’єднаної територіальної громади”. Теж зацитую, аби згодом уважний варвинець мав змогу порівняти задеклароване зі здійсненим: „1. Збереження та покращення існуючої матеріально-технічної бази об’єктів соціально-культурного призначення, закладів освіти та медицини. 2. Будівництво та ремонт вулиць і доріг в межах об’єднаної територіальної громади. 3. Будівництво та ремонт мереж вуличного освітлення в межах громади. 4. Розвиток мережі транспортного сполучення в межах громади (в тому числі, організація перевезення дітей до закладів освіти). 5. Повернення територіальним громадам права на розпорядження земельними ділянками за межами населених пунктів та забезпечення першочергового права на отримання земельних ділянок мешканцями відповідних громад. 6. Здійснення заходів щодо можливості розпорядження наявними природними ресурсами (ліси, ставки, садки, пасовища тощо). 7. Забезпечення якісного надання адміністративних послуг з максимальним наближенням до жителів сіл об’єднаної територіальної громади. 8. Сприяння залученню інвестицій для розвитку виробництва та створення нових робочих місць. 9. Працевлаштування осіб, які внаслідок об’єднання можуть втратити робочі місця.”

Зауважень, запитань і пропозицій не прозвучало, визначалися поіменно, „за” – одностайно.

Голова привітала колег з ухваленням історичного рішення і запросила поаплодувати один одному. Як буде – краще чи гірше, покищо сказати складно, розмірковувала далі, але однозначно мерію чекає багато справ. Кілька днів тому голова і головний бухгалтер ради у Чернігові слухали настанови фахівців Мінфіну, як складати бюджет ОТГ. Повідомила, що їм на велике прохання дали орієнтовний розрахунок надходжень і видатків бюджету майбутньої громади, зроблений в ОДА.

За ним очікуваний обсяг доходів – більше 68 млн. гривень, видатків (на освіту, медицину, культуру і фізкультуру, соцзахист і утримання ради ОТГ) – майже 59 млн., відтак ніби „у плюсі” – близько 9 млн. Стануть ці кошти „бюджетом розвитку” чи резервом для вилучення зайвого державою – покищо чіткого розуміння в організаторів тієї ОТГ, схоже, немає. Як зазначила голова, якщо за надходженням ПДФО на душу населення громади припаде більше 1003 грн. – можна очікувати вилучення, якщо менше – навпаки дотації. На згаданій зустрічі в обласному центрі представникам селища сказали, що все буде нормально, і схоже, цим вони наразі й мусили задовольнитися.

Як гуманітарій, а не фінансист, особисто я розмірковую логічно: якщо нині при населенні орієнтовно 16 тис. район мусить „відстебнути” державі до 5-ти млн. на рік (маємо середній рівень доходів – спасибі нафтовикам, дружбянам – значно вищий, аніж по Україні), то скільки ж „вивернуть” при 9 тис. мешканців ОТГ?.. Словом, „нормально” буде, от тільки коли і для кого.

Раптом не до ладу вигулькнув із запитанням і депутат та очільник КП С.Садовий: а що ж, мовляв, нарахувала наша, селищна, робоча група – чергова комісія? Голова робочої групи С.Старенченко вже ніби й згодився „отчитаться”, але запитувач хутко відкликав запит-репліку. Певно, отямився, що на питаннях „Господаря” його цікавість активісти ще не раз йому пригадають.

Вкотре жваво цікавилися депутати, коли ж доведеться долати Рубікон – вибори. Як зазначила голова із досвіду спілкування зі знаючими реформаторами, наразі ЦВК не поспішає із оголошенням виборів, мовляв, за браком фінансування. Однак висловила припущення, що до осені підзбирають групу охочих єднатися і таки оголосять. В будь-якому разі станеться це не раніше, аніж за 70-90 днів.

Звучало в обговоренні і те, що озерянчани покищо погодження ОДА не мають, відтак варвинці, почавши пізніше, нині вже у жовтій майці лідера у районі. Срібняни теж чекають рішення ЦВК (громада в межах району, крім одного села). Кажуть, кілька сіл Талалаївщини рвонули було до них, проте погодження не отримали, відтак і Талаївська ОТГ створюватиметься в межах свого району.

І ось насамкінець сесії „Різне”. Чи то депутатові С.Кабалику, голові комісії законності, правопорядку і депутатської етики, забажалося „лаврів” дещо старших колег-активістів, котрі вже порушували тему святкових „штандартів” у селищі, чи таки й справді „виборці запитують”, але він знову висловив прохання не прикрашати Варву барвистими прапорцями, а закупити у достатній кількості державну символіку.

Забувши про історичність сесії, інші колеги і звісно ж радівці за посадами вступили у голосну дискусію з цього приводу. Окремі репліки: „Ні! Ми йдем у ….Європу! Валентино Василівно, спочатку зазіхають на Ваші прапори, а потім і на Вашу квітку (мабуть, на жакеті – прим. автора) . Мені це не подобається…” – С.Старенченко, „Державні прапори повстромляти на клумбах! І яке воно, хіба їм там місце?” – і знов із власною думкою С. Садовий, веселкові – „це завжди були кольори сексменшин” – С.Кабалик, інші обранці пастельні тони – рожевий, блакитний, салатовий, вважають облиняними…

Загальний лемент, а схоже, це його на одному із публічних зібрань очільниця громади називала виявом демократії, вона ж і припинила. Подякувавши команді за працю і давши завісу третьої історичної.

* * *

І знову ми в тренді. У столиці колотнеча довкола арки Дружби народів, яку до Євробачення так і недофарбували у „веселкові”, прогалину залатають патріотичною вишиванкою.

Навишивати ж у Варві, схоже, до свят не встигли. Перше травня цього разу минулося без пропорців для настрою. Чи, може, були? Бо я, як і більшість односельців, за городами-пікніками на таких доречних і поки існуючих вихідних навіть й не зауважила наслідків такого нагального і принципового для громади обговорення.

Є.Зима