І ЗНОВУ «ЧАС В», або У нашому 209-ому – аншлаг мажоритарників

Хоч останні передвиборчі дні – 21 липня позачергові вибори до Верховної Ради України – всі інформаційні рупори країни розриваються від агітаційного «вибери мене», однак є серед нас, рядового електорату, і немало тих щасливців, хто настільки незаполітизований, що навіть з подивом реагує, коли говориш: бюлетенів буде два, у одному на вибір 22 політпартії, у другому – десятків зо два знайомих і незнайомих прізвищ здобувачів нашої електоральної прихильності…
Відтак хоч тезово нагадаємо, що слід знати виборцю, котрий від усіх перипетій боротьби за державність впродовж останніх трьох десятків років ще втомився не настільки і все ж таки планує взяти участь у чергових (у сенсі – которі за ліком) виборах.

Дострокові вибори в Раду пройдуть 21 липня

Вибори до Верховної Ради в Ук­раїні проходять кожні 5 років в останню неділю жовтня. Чергові мали б відбутися 27 жовтня ц.р., однак обраний на посаду глави держави Володимир Зеленський під час церемонії інавгурації, що відбулася 20 травня, оголосив про розпуск Ради VIII скликання і намір провести вибори достроково. Мотивував рішення низькою довірою українців до цього органу влади та відсутністю коаліції. Фактично ж довиборчий період і перші дні взаємодії «новий Президент – стара ВРУ» показали повну відсутність співпраці.

Не пізніше двох тижнів після дня голосування на дострокових парламентських виборах ЦВК оголосить офіційні результати – новий депутатський склад, а перша сесія Верховної Ради IX скликання може початися вже 31 серпня 2019.

Які партії йдуть на вибори?

Хоч у останні робочі дні Верховна Рада «екстерном» ухвалила новий Виборчий Кодекс, проігнорувавши спершу подібні пропозиції В. Зеленського (перехід на пропорційну систему, зниження прохідного бар`єру для партій до 3% тощо), однак поточні вибори відбудуться за попереднім законодавством, а це пропорційно-мажоритарна система: до складу Верховної Ради України входять 450 депутатів, половину парламенту посядуть партійці за списками своїх політсил пропорційно відсоткам голосів, набраних на виборах, половину – депутати-мажоритарники від одномандатних виборчих округів, котрі висувалися як політсилами, так і самостійно.

Для участі у позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 ЦВК зареєструвала такі партії:

1 – Опозиційний блок , 2 – Си­ла і Честь, 3 – Всеукраїнське об’єд­нання “Батьківщина”, 4 – Патріот, 5 – Си­ла людей, 6 – Опозиційна платформа – За життя, 7 – Партія зелених України, 8 – Всеукраїнське об’єднання “Факел “, 9 – Об’єднання “Самопоміч”, 10 – Європейська солідарність, 11 – Українська стратегія Гройсмана, 12 – Громадянська позиція, 13 – Со­ціа­льна справедливість, 14 – Слуга народу, 15 – Си­ла права, 16 – Радикальна партія Ляшка, 17 – Партія Шарія, 18 – Голос, 19 – Політична пар­тія “Не­залежність”, 20 – Аграрна партія Ук­раї­ни, 21 – Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, 22 – Рух нових сил Михайла Саакашвілі.

Саме в такому порядку політичні сили будуть вказані у виборчому бюлетені.

Усього зареєстровано 2761 кандидат від партій. В одномандатних мажоритарних округах балотуватися в Раду будуть 3178 кандидатів (1439 – від партій, 1739 – самовисуванці).

Кандидати-мажо­ри­тар­ники округу №209 (Ні­жин, Ніжинський, Но­сів­­ський, Варвинський, Сріб­нянський райони, час­тина Ічнянського)

Болоховець Юрій Віталі­йо­вич: народився 1982 року в селі Івангород Ічнянського району, освіта вища, директор ДП “Ніжинське лісове господарство”, член Аграрної партії України, проживає в селі Івангород, суб’єкт висування – партія.

Брюховецький Володимир Борисович: народився 1984 року в місті Носівка Носівського району, освіта вища, директор Бахмацького комунально-виробничого підприємства, член політичної партії Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, проживає в Бахмачі, суб’єкт висування – партія.

Бузун Олег Віталійович: народився 1970 року в місті Бахмач, освіта вища, голова Ніжинської районної ради, член Радикальної партії О. Ляшка, проживає в Ніжині, суб’єкт висування – партія.

Бурковський Костянтин Ген­надійович: народився 1969 року в місті Стаханов Луганської області, освіта вища, тимчасово не працює, безпартійний, проживає в селі Кодра Макарівського району Київської області, самовисування.

Вайло Олександр Григорович: народився 1988 року в Чернігові, освіта вища, директор ТОВ “Детат”, безпартійний, проживає в Чернігові, самовисування.

Гунько Анатолій Григорович: народився 1976 року в селі Сальне Ніжинського району, освіта вища, адвокат, директор ТОВ “Гільдія права”, безпартійний, проживає в місті Бровари Київської області, суб’єкт висування – політична партія Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”.

Зуб Валерій Васильович: на­родився 1961 року в місті Синельникове Дніпропетровської області, освіта професійно-технічна, комірник ТОВ “СНЕК Продакшн”, безпартійний, проживає в селі Троїцьке Павлоградського району Дніпропетровської області, самовисування.

Зуб Валерій Олексійович: народився 1970 року в смт Варва Чернігівської області, освіта вища, генеральний директор КНП “Чернігівський медичний центр сучасної онкології”, безпартійний, проживає в Чернігові, суб’єкт висування – ПП “Слуга народу”.

Зуб Григорій Леонідович: народився 1986 року в місті Долинська Кіровоградської області, освіта вища, вихователь Кіровоградського обласного навчально-виховного комплексу (гімназія-інтернат-школа мистецтв), безпартійний, проживає в місті Долинська, самовисування.

Зубицька Любов Миколаївна: народилася 1983 року в місті Бровари Київської області, освіта вища, голова адвокатського об’єднання “АЛЬЯНС КОНСАЛТИНГ ГРУП”, безпартійнa, проживає в Києві, самовисування.

Івченко Микола Сергійович: народився 1991 року в селі Нікішине Шахтарського району Донецької області, освіта середня спеціальна, тимчасово не працює, безпартійний, проживає в Києві, самовисування.

Іллюшко Віктор Володими­рович: народився 1976 року в селі Павлівка Чернігівського району, освіта загальна середня, тимчасово не працює, безпартійний, проживає в Чернігові, самовисування.

Ковтун Алла Юріївна: народилася 1972 року в Ніжині, освіта вища, доцент кафедри загальної та практичної психології Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя, безпартійнa, проживає в Ніжині, самовисування.

Кодола Олександр Михай­ло­вич: народився 1982 року в Чернігові, освіта вища, народний депутат України, безпартійний, проживає в Ніжині, самовисування.

Коросько Іван Володими­рович: народився 1975 року в cелі Cалтикова Дівиця Куликівського району, освіта вища, завідувач Ніжин­ського протитуберкульозного амбу­ла­торно-поліклінічного відділення Чернігівського обласного протитуберкульозного диспансеру, член Політичної партії “Європейська Солі­дар­ність”, проживає в селі Вертіївка Ніжинського району, суб’єкт висування –партія.

Ситнік Олег Денисович: наро­дився 1949 року в селі Гмирянка Ічнянського району, освіта вища, пенсіонер, безпартійний, проживає в Ніжині, суб’єкт висування – Опозиційний блок.

Харченко Олександр Володи­ми­рович: народився 1980 року в Чернігові, освіта вища, начальник юридичного управління ПП “ОвручГазАвто”, безпартійний, проживає в Ніжині, суб’єкт висування – ПП “Сила і честь”.

Хахуда Юрій Михайлович: народився 1977 року в місті Носівка Чернігівської області, освіта вища, тимчасово не працює, безпартійний, проживає в Києві, самовисування.

Шадура Сергій Микола­йо­вич: народився 1979 року в місті Ніжин, освіта вища, керівник ТОВ “ЄВРО ЕКО ІНВЕСТ”, член ПП “Опозиційна платформа – за життя”, проживає в Ніжині, суб’єкт висування –партія.

Нагадаємо, у Чернігівській області діє 6 мажоритарних округів, тобто область буде представлена 6 депутатами. Обраним до Верховної Ради по мажоритарному округу вважається кандидат, який набрав відносну більшість голосів.

Який вигляд матимуть бюлетені

Бюлетень по загальнодержавному багатомандатному округу (за партії) – сіро-блакитного кольору, розміром 20 на 60 сантиметрів. У ньому 22 політичні сили, номери яких визначено шляхом жеребкування (номер партії у бюлетені подано вище у тексті).

Мажоритарний бюлетень – пісочного кольору. Залежно від кількості кандидатів розмір матиме від 20 х 20 см до 20 х 80. Найменше таких – п’ять у деяких округах, а найбільше – в Одесі, де понад 40 кандидатів. Наш бюлетень по 209-ому ніжинському округу – близько 40 см довжиною, адже маємо 19 претендентів на депутатський мандат. Щоправда, це – найбільше в округах області.

Як проголосувати

Право голосу на виборах мають усі громадяни України, яким виповнилося 18 років – крім недієздатних. Змінити місце голосування можна було до 15 липня, звернувшись до місцевого відділу Державного реєстру виборців. Виборцям, які не здатні самостійно пересуватися, але в списках у них немає відмітки “НСП”, рішенням дільничної комісії на підставі їх заяви та довідки медичної установи про стан здоров’я надається можливість проголосувати за місцем перебування. Така заява разом з довідкою повинна бути надіслана поштою або передана іншими особами до дільничної комісії до 20 години останньої п’ятниці перед днем голосування.

Для отримання виборчого бюлетеня для голосування в день виборів члену дільничної виборчої комісії надається один із документів, що підтверджує особу та громадянство України. На звичайній виборчій дільниці це або паспорт громадянина України, або тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, що нещодавно отримали громадянство), або військовий квиток (лише для військових строкової служби).

Голосування на дільницях (у селищі таких три плюс спецдільниця в лікарні, а також по одній у селах району) триває, як завжди, з 8-ої ранку до 20-ої вечора.

Варто нагадати, що волевиявлення здійснюється особисто у кабінці для голосування, його фото- чи відеофіксація заборонені. Далі бюлетені вкидаються до скриньок особисто виборцем. Якщо, заповнюючи бюлетень, ви припустилися помилки – зверніться до комісії. За вашою письмовою заявою вам повинні видати інший бюлетень, попередньо склавши відповідний акт. Інший виборчий бюлетень видається тільки в обмін на зіпсований і лише один раз.

За порядком і дотриманням законності на дільницях стежать члени комісій, правоохоронці, спостерігачі.

Ось такою є коротка пам`ятка варвинському виборцю. Якщо живете з надією, що ваш голос визначає подальшу долю країни, то знову найближчого недільного дня зустрінемося на «святі демократії» – на виборчих дільницях.

Підготувала Євгенія ЗИМА