І СТАЛИ ФРАКЦІЇ ПЛЕЧЕМ ДО ПЛЕЧА, або „Селищеада”: новий сезон?..

Із сесії селищної ради ОТГ

This slideshow requires JavaScript.

 

Те, що перша сесія новоутвореної об`єднаної громади, котра відбулася 5 січня, буде не простою і, скоріше за все, не святковою, показав ажіотаж у залі ще до її початку – гостей, в тому числі і нетутешніх, прибуло навіть більше, аніж власного нового депкорпусу. До речі, це перша сесія, і дай, Боже, не остання у повному складі – 26 депутатів плюс 27-ма голова громади В.Саверська-Лихошва. До речі, для прийняття більшості рішень – проста більшість голосів – 14, а от для подолання «вето» голови чи, ба, навіть й на таке чудо, як сталося у сусідів зі Срібнянської ОТГ, здається, знадобились би і всі 19.

Гості сесії: депутати облради С.Гайдай від Аграрної партії і С. Пащенко від „Батьківщини” (ці партії мають найбільше «штиків» у раді – відповідно 11 депутатів і голова від першої та 10 обранців – від іншої), керівники місцевих осередків згаданих партій Р. Потапов та І.Чаленко, голови райради і райдержадміністрації П.Бакуменко, Л.Доля та інші представники районних установ, голови приєднаних сіл Леляки та Калиновиця Н. Бачиш і С. Булаєв, окремі мешканці селища, охочі послухати, і небайдужі до нас сусіди з Прилуччини – представники козацького полку та прилуцького телебачення. Аби вмістити всіх охочих, радівці мусили додати стільців і депутатам, і гостям. Кожен із новоприбулих з інтересом поглядав на імпровізовану кабінку для таємного голосування – облаштовану у залі, навіть з додатковим освітленням. На відміну від попередньої каденції, цього разу урочистого вручення посвідчень депутатів на першій сесії не було, їх у робочому порядку отримували у представників виборчої комісії, прибуваючи у залу.

Сесію, першу установчу, розпочала голова СВК Ніна Сопілко повідомленням про підсумки виборів до ОТГ. Представивши на загал обраних голову і депутатів, Ніна Василівна додала цікавої статистики: у виборах взяли участь майже 4,5 тис. мешканців громади із 7,4 за списком виборців (61%); 155 кандидатів у депутати подали партійні осередки (Аграрна, «Батьківщина», БПП, РПЛ, «Укроп», «Самопоміч» та ін.), 51 – балотувалися як самовисуванці, на кожен депутський мандат в середньому претендували 8 осіб.

Серед депутатів нової каденції 18 чоловіків і лише 8 жінок, наймолодшому депутату 28 років (це І. Мелащенко від «Укропу» – наймолодший і у минулій каденції), найстаршому – 61 (до речі, однолітками є аграрії М.Гайдай і В.Саверська-Лихошва, на рік молодший – самовисуванець одного із зарічанських округів В.Небрат). Середній вік – 45 років, тож корпус досвідчений, зауважила голова комісії, і освічений – 23 з вищою освітою і 3 – із середньою спеціальною. «Це розум, високий інтелект, знання, – говорила Ніна Сопілко, – і все це разом допоможе вам приймати рішення у відповідності до законодавства і лише на благо нашої Варви і тих сіл, які об`єдналися у громаду…»

Як показав подальший хід сесії, місцями напружений, подекуди сумбурний, це, мабуть, і був найурочистіший її момент, ну хіба ще виконання Гімну і патетична присяга голови, її подяка депутатам і сподівання на спільну плідну роботу.

До речі, як звучало в інформації комісії, серед чотирьох кандидатів на посаду голови ОТГ (Л.Доля від БПП, І.Чаленко – «ВО «Батьківщина», самовисуванець О.Щербатюк) В.Савер­ська-Лихошва набрала 2796 голосів (62,5%).

Результати виборів голови і депутатів далі скріпили рішеннями ради про початок власних повноважень. А от питання наступне – про оплату праці селищного голови, ту ідилію одноголосного голосування раптом порушило. У рішенні йшлося про щомісячні оклад 5,1 тис. грн., 15% за ранг посадової особи самоврядування, 50 – інтенсивності, 100 – преміювання, а також преміювання до свят і право преміювати штат ради.

Як «привіт» із минулої конфліктної каденції, прозвучав перший виступ – депутата-самовисуванця М.Цопи, обраного вдруге (знакова фраза голові-вчительці за попереднього складу ради – «Ми не діти, ми – депутати»).

Хто готував проект, якщо депутатські комісії ще не діють, чи можна ухвалювати таке рішення на установчій сесії? – запитував він цього разу. Його підтримав депутат-батьківщинівець В.Чаленко, зашуміли й інші, мовляв, обмежимося лише процедурними питаннями, а далі хай все пропоноване вивчають депутати. Голова і апаратівці переконували, що порушень наразі немає, проте зала загуділа обговоренням, вказувати на недоліки у процедурі ведення сесії почав депутат облради С.Пащенко, відтак голосування показало такий результат: 10 «за», здебільшого аграрії, 2 «проти» – згадані місцеві депутати-виступаючі, 14 «утрималися» (переважно від «Батьківщини»), рішення не прийнято.

Навіть не оговтавшись від першого млинця грудкою (на обличчях однопартійців читався як мінімум подив і стурбованість), голова одразу поставила на голосування форму бюлетеня з виборів секретаря. І тут знову збурення: чому бюлетень з прізвищем, коли ще не озвучено кандидатури, де лічильна комісія, до якої слід би увести представників різних партій? Раптом похопилися, що порядок денний сесії ще не затвердили, та й він дещо відрізняється від наданого депутатам раніше. У варіанті на сайті ради одним із питань значилося затвердження третього заступника голови громади і кандидатура І.Чаленко, очільниці місцевої організації «Батьківщини», котру випередили на виборах голови дві старші і досвідченіші конкурентки. На екрані ж у сесійній залі – порядок вже без третього «зама». Різні варіації питань до розгляду, певно, й розвели врізнобіч у принципових голосуваннях найбільші радівські політсили.

Хоч спірний порядок денний і прийняли, проте голосування за секретаря, запропонованого головою, а відтак і політичною партією, стало показовим. Після цілої «китайської» церемонії з підготовкою таємного голосування (працювала комісія, ретельно опечатували скриньку, робили перерви, ходив залою і дискутував з радівцями про недоліки підготовки сесії один обласний депутат, напружено споглядав за дійством інший, гості з району теж підказували по процедурі, бо ошелешена ходом сесії голова на той момент більше мовчала) участь у ньому взяли тільки аграрії і різнопартійні. Батьківщинівці дружно відмовилися від голосування і не отримували бюлетені. «За» кандидатуру Володимира Гнатовича Небрата (між іншим, один з небагатьох обраний сусідами як самовисуванець, тож, певно, партійною заангажованістю гріх дорікати), запропоновану головою ради, проголосували лише 12, 4 – «не підтримали кандидата»…

Напруження, що наростало у сесійній залі, фракції пішли знімати на перерву: аграрії радилися у коридорі, батьківщинівці – групкою у залі, збираючи підписи під заявою щодо іншої кандидатури на секретаря. Певно, підписів забракло, бо альтернативне прізвище в подальшому так і не прозвучало…

Доки всі учасники процесії переводили дух, я гаяла час за улюбленою розвагою на подібних зібраннях – добирала можливі заголовки до пресзвіту читачеві. Ось хоча б такі: «І знову голова – без преміювання, без секретаря і без більшості», або «Варвинська рада – під зовнішнім управлінням?» – аж занадто активно консультував варвинців один із обласників, або як вам такий: «Батьківщина» – двічі …сюрпрайз!.. аграріям» – вперше на виборах, вихопивши перемогу на багатьох округах, вдруге – у сесійній залі зі своєю позицією, або «Фракції: стінка на стінку». Навіть встигла порозмірковувати, як стали дві фракції плечем до плеча – щоправда, не разом у раді, як було б в ідеалі, та ще аби й на захист інтересів громади, а поки що у межах кожної окремої фракції…

Аж тут перерва-нарада скінчилася, і подальше голосування було вже не таким драматичним, а навіть дещо обнадійливим. Бо, наприклад, далі і різнопартійці, і самовисуванці одноголосно підтримали кандидатури заступників – першого, котрим став донедавна юрист КП «Господар» Олександр Кальний, та з гуманітарних питань – Тамара Дейнека, яка досі обіймала посаду секретаря ради, керуючого справами – Євгенія Шкуліпи, як і раніше керуючого. Це єдині три рішення, котрі супроводжували того дня вітання й оплески колег.

Також більш-менш дружно зат­вер­дили перелік постійних комісій і їх склад, положення, яким керу­ва­ти­муться у роботі. Земельну очолив А.Андрієнко, законності і гуманітарної сфери – Т. Прищенко, соціально-економічного розвитку – Б. Макух, бюджетну – В. Гармаш. У останній, до речі, як завжди, аншлаг – 10 депутатів (у простонародді – ділити гроші), тоді як у інших комісіях – 5-6 осіб.

Батьківщинівці спробували відтермінувати розгляд питання формування структури апарту ради, виконавчого комітету та інших її органів, мовляв, затвердимо на наступній сесії разом з бюджетом, проте радівці нагадали, що й бюджету того не буде без штату. Заперечували й аграрії: якщо хочете зашкодити фінансуванню шкіл, інших закладів – переносьте. Відтак нову структуру (із двох десятків посад у селищній раді штат зросте до 48) затвердили – 24 «за», 3 «утрималися». Керівний склад – голова, два заступники, секретар, керуючий справами, два старости (у приєднаних селах), дев’ять (!) відділів: фінансовий; земельних відносин; економічного розвитку;фінансово-господарського забезпечення; освіти, дітей, молоді і спорту; культури; загальний; організаційно-кадрової та юридичної роботи; центр надання адміністративних послуг.

Ось вона, задекларована реформою економія на адмінвитратах: структура ради ОТГ дублює схожу районну, а нам, платникам податків, на всіх ще треба заробити. До речі, іще один стимулюючий міф децентралізації – додаткові державні кошти на розвиток громади, теж поволі розвіюється. Вони очікуються тільки на сільське населення, а оскільки у Леляках і Калиновиці з його кількістю не густо, то і дуже спокушатися не варто.

Одноголосно і майже одноголосно створювали у підшефних селах старостинські округи, затвердили положення про старосту, виконуючими обов`язки призначили колишніх голів сіл, розпочали реорганізацію сільських рад.

Хоч опісля перерви голосування було майже одноголосним, С.Панченко, батьківщинівець вже друге скликання, знову запропонував у списку на поіменне голосування прізвище голови з першої позиції перемістити на ту, що за абеткою (активісти-попередники дорікали їй тим, що інакше депутати матимуть голос голови за орієнтир), однак наразі вагомої підтримки не знайшов.

На утворенні нового виконкому і затвердженні його складу знову дещо буксонули у дискусіях. М.Цопа внесений головою склад (13 осіб – керівники ради, сільські старости і 5 представників громадськості – В.Хоменко, Л.Неділько, А.Булда, Є.Ігнатенко, О.Дирявко) запропонував доповнити активістами громадських організацій, щоправда, не встиг конкретизувати прізвищ. Голова, вже оговтавшись і після минулого дискусійного складу, і після напруженого старту сесії, безкомпромісно відповіла: за законом кандидатури вносить голова, і такого, як у минулому скликанні (депутати визначилися, а голова згодилася), більше не допустить.

Про запеклі баталії минулого виконкому, особливо комунальні, не згадувала, проте зазначила, що з 19-и осіб засідання відвідували з десяток, відтак більшість рішень блокувалися. «Такого більше не буде, вноситиму доти, доки не приймете…» Колега по партії М.Гайдай запропонував для охочих активістів створити громадську раду, член попереднього виконкому, а нині депутат В.Небрат нагадав, що склад виконкому може змінюватися – і у попередньому не всі витримували «радість» спілкування один з одним, хтось ішов, хтось прибував на зміну, проте початковий склад приймати треба, бо виконком формує програму соціально-економічного розвитку, вирішує поточні питання. Зрештою «за» поданий головою ради виконком – 23, по 2 – «проти» і «утрималися».

На фініші установчої передбачалося затвердження регламенту роботи ради. Протягом сесії на його недосконалість невтомно вказував депутат облради С.Пащенко, тож всі сторони, виснажені обопільною напругою, згодилися його допрацювати, а наразі ж – зняти з розгляду.

Насамкінець було озвучено повідомлення про утворення фракцій: Аграрної партії – голова М.Гайдай, ВО «Батьківщина» – В.Чаленко, а очільниця ради, як досвідчений боєць, таки остаточно оговтавшись від «пропущених ударів», події того дня підсумувала так: сталося, каже, «притирання», надалі прогнозує конструктивнішу міжфракційну взаємодію. Зокрема, повідомила, що перемовини із лідерами «Батьківщини» тривають, аби далі разом працювати на благо громади.

До селищних депутатів звернулася й голова райдержадміністрації Л.Доля. Привітавши з обранням, нагадала, що ця діяльність – велика відповідальність перед людьми. Оскільки бюджет району значною мірою перейшов до ОТГ, вона перебирає на себе повноваження районних органів, тому обов`язок нової ради – без зволікань включитися в утримання існуючої мережі потрібних жителям Варвинщини установ, продовжити дію програм фінансування безкоштовного харчування і підвозу учнів, їх оздоровлення, забезпечення медичних і соціальних програм тощо, і закликала до конструктивної співпраці.

Опісля сесії у коментарях для нашої газети «люб`язностями» обмінялися і обласні депутати. С. Пащенко зауважив: «Батьківщина» працюватиме в опозиції, стежитиме за тим, аби рішення виносилися на вивчення завчасно, контролюватиме їх виконання. С. Гайдай, у свою чергу, побажав Варвинській раді більшої самостійності у своїй діяльності, щоб прибулі гості не втручалися у хід сесії зокрема, а ще радив депутатам забути про партійні прапори і, вирішуючи питання, керуватися власними переконаннями. Критичне бачення має і щодо організації роботи ради, ключовим вважає питання формування дієвого, фахового штату.

Голова селища, яка долучилася до діалогу, підсумувала почуте у коментарях так: плуга перти – це значно тяжче, аніж перебувати у конструктивній опозиції. Як і раніше, не полишає надії згуртувати патріотів Варвинщини на її розбудову…

* * *

Для звиклих до авторської післямови читачів, а може, дослухається й хтось із новообраних, цього разу зауважу таке: партії партіями, а кожному обранцю не зайве згадати, що це саме їх імена, відомі односельцям, їх авторитет і їх особисті якості привели їх у нову раду, а вслід за ними – і партійні осередки, а не навпаки. Це до їх думки мають прислухатися партійні «боси», а не навпаки… Тоді, може, і станеться взаємодія плечем до плеча – в інтересах всіх варвинців, а не «стінка на стінку».

Споглядати чергове шоу, безперечно, захоплююче, але мовою класиків зауважу: хотілось би ще й всім пожити. По-людськи.

Є.Зима
Фото автора.