«ЧОМУ ВИ НАСТІЛЬКИ НЕ ДОВІРЯЄТЕ СВОЇМ ВИБОРЦЯМ?..»

“Вибери мене”  по-озерянськи

До перших виборів в майбутній Озерянській ОТГ – лічені дні, а виборці самих Озерян і сіл майбутньої громади на запитання, з кого обиратимете депутатів по округах, знизують плечима. Якщо два претенденти на булаву голови – діючий С. Дмитренко і новий кандидат – О.Дробілко, зареєстровані, то щодо реєстрації кандидатів на депутатські мандати у сільській виборчій комісії тривав принциповий герць – із конфліктами на засіданнях і поза ними, із численними судами і третьою «ротацією» голів СВК. 14 представників від Аграрної партії України, а це односельці В.Ройко, О.Антоненко, Т.Кононенко, С.Пуд, М.Демиденко, Н.Гайдук, В.Любченко, Г.Капко, Г.Улянич, В.Дордус, Н.Терно, С.Дзюба, Л.Устенко, В. Клименко (відповідно 1-14 округи), комісія не реєструвала навіть попри низку рішень судових інстанцій різного рівня щодо неправомірності таких дій. Спершу, кажуть, забракло письмового підтвердження від Мін`юсту про реєстрацію районної партійної організації, потім – що з помилками подано документи і т.д.Що це: намагання достроково «зняти з дистанції» конкурентів на виборах, як заявляють про такі дії аграрії, чи принципове прагнення дотриматися кожної літери і коми закону, як переконувала СВК, стверджувати зарано. Оцінку подіям і їх дійовим особам, схоже, дадуть час і юристи. А взагалі, як зазначалося членами районної комісії, котрій довелося виступити «арбітром» у конфлікті, найпростіший шлях – залишити дилему на розсуд виборців: зареєструвати всіх кандидатів, а люди вирішать, кому їх представляти у раді нової громади.

25 червня районна виборча комісія (голова – Петро Скнар, секретар – Світлана Шведюк) розглянула скаргу райорганізації Аграрної партії, котра обгрунтовувала неправомірність дій СВК і просила комісію районну зареєструвати їх кандидатів, включити прізвища до тексту бюлетенів, достроково припинити повноваження СВК і повідомити правоохоронні органи про правопорушення.

На засідання, крім членів районної комісії і представників Аграрної партії, сільської комісії – суб`єкта оскарження, прибула група озерянських активістів та голова села С. Дмитренко. Відкриттю засідання передував годинний голосний вступ. Прибулі сільчани вимагали не заважати їм проводити вибори, як вони їх бачать, а представники Аграрної партії наголосили на тому, що СВК порушує права громадян обирати і бути обраними.

«Чому ви настільки не довіряєте своїм виборцям?..» – запитували члени районної виборчої комісії у колег із сільської, прибулих на засідання РВК, котрі майже три години разом із головою-кандидатом і «групою підтримки» доводили, чому не реєструють односельців – представників Аграрної партії. Адже якраз чесні і конкурентні вибори, за участю всіх охочих попрацювати у сільському самоврядуванні, поставили б крапку у цьому затяжному конфлікті, зазначали члени районної комісії, терпляче вислухавши крик, звинувачення, аргументи.

Коли члени сільської комісії і голова села, з виступів котрого скидалося, що то – ніби голова комісії, наводили низку, на їх погляд, причин для відмови в реєстрації, то «група підтримки» була прямолінійніша – звучало так: ми не хочемо участі у виборах Аграрної партії…

Годинний крик завершився тим, що районна комісія вирішила проводити розгляд скарги без голосних сільчан, котрі не задіяні у роботі СВК, зробивши виняток для сільського голови.

У ході обговорення голова районної організації Аграрної партії М. Гайдай наголосив на тому, що людям зумисне нав`язується думка про намір зірвати вибори у громаді, навпаки аграрії хочуть якнайшвидшого їх проведення, але чесно і прозоро, з дотриманням норм законодавства. І їх представники не можуть усуватися з перегонів за надуманими причинами. Аргументи скарги навів член виконкому обласної партійної організації Іван Сірий, який надає юридичну допомогу районному осередку.

СВК (третій голова комісії – Богдан Зуб), голова-кандидат Сергій Дмитренко пояснювали причини відмови, наводили приклади неналежної подачі аграріями документів (відсутність прізвища кандидата, печатки тощо), демонстрували рішення комісії, де для реєстрації кандидатів не було достатньо голосів.

Пояснення районної комісії, що помилки чи неточності в поданих документах суб`єкт подання має усунути, але це не може бути підставою для відмови у реєстрації, схоже, сільськими колегами почуті не були. Як і заклики, дати можливість виборцям самим визначитися, кого вони воліють бачити своїми обранцями.

Також районна комісія поінформувала учасників розгляду, що не має повноважень реєструвати кандидатів, вносити їх до бюлетенів тощо і ухвалюватиме рішення за розглядом скарги виключно у законодавчому полі. Члени РВК зазначали: хай існуюча комісія працює далі, але виправить ситуацію з реєстрацією всіх кандидатів.

Виснажливий і мало конструктивний діалог довелося завершити рекомендацією для СВК у той же день все ж таки зареєструвати кандидатів від Аграрної партії. Інакше районній комісії, з огляду на системні порушення, доведеться припинити її повноваження. РВК зробила перерву, аби дати можливість сільчанам провести таке засідання. Проте опісля неї, замість рішення, яке б розблокувало патову ситуацію, П. Скнар зачитав заяву голови СВК, де йшлося про неможливість наразі зібрати комісію, хоча ще і в залі зібрання було достатньо членів для кворуму, що знову потрібен час і т.д…

Відтак рішення районної комісії було однозначним і одноголосним: достроково припинити повноваження усього складу сільської комісії (її члени повторно подаватися вже не можуть, відвести два дні (до 27.06 включно) на подання від партій кандидатур до нової комісії, котра зможе розглянути документи від незареєстрованих аграріїв.

…Хотілось би сказати, що у «вибери мене» по-озерянськи «далі буде» лише до дня голосування – 30 червня, проте, схоже, із настроїв усіх сторін конфлікту, яким би не був результат виборів, їх оскарження і колотнеча в селі можуть продовжитися. А вихід із кожної складної ситуації, як завжди, простий і десь поряд: дійсно, хай би гідних їх довіри обрали люди.

This slideshow requires JavaScript.

Є. Зима, фото автора