ЧИ ТРЕБА ВІДНОВЛЮВАТИ МОЛОДІЖНУ ДИСКОТЕКУ У ВАРВІ – дорослі посперечалися. Дітвора ж той спір вирішила так: ТРЕБА…

Громадська ініціатива

Той, у кого в родині підліток, добре знає: ні літньої пори, ні взимку, і особливо – взимку, у нас у Варві їм піти, щоб поспілкуватися у колі однолітків, просто нікуди. Гуртки, секції і школа – то все добре, але для емоційної розрядки від навчання і пресингу дорослих цього недостатньо. Бари – сумнівний відпочинок – доступні для старшої молоді, а школярі ж зазвичай бродять холодними вулицями, туляться з телефонами на лавках парків і зупинок транспорту, або й навіть на прилавках селищного ринку. Щоб погрітися у холоднечу, заходять до закладів, де можна випити чаю чи кави, але того, хто нічого не придбав, там запросто «попросять» на вихід.

Спроби відновити вечори відпочинку для різновікових категорій влітку у «Казковому містечку» цьогоріч зробила Молодіжна рада під началом Оксани Лукавенко, і тоді особисто я вперше почула нарікання молоді: добре вам, старшим, було – у вас раніше щотижня була дискотека…

Така коротка передісторія письмового звернення до селищної ради групи варвинців щодо відновлення молодіжної дискотеки у її будинку культури – більше сорока підписів, зібраних експромтом за один вечір. На сході селища, що відбувся днями, це питання теж прозвучало. Голова громади Валентина Саверська-Лихошва і її заступник з гуманітарних питань Тамара Дейнека з розумінням поставилися до проблеми дитячого «дозвілля» просто неба і закликали й культпрацівників, і спеціалістів ради, й ініціаторів звернення спільно продумати організацію комфортного простору для молодіжної тусовки у БК.

Якщо люди просять – робити будемо, запевнила селищний голова, проте від представників місцевої культури, котра і має організовувати дозвілля, прозвучала низка пересторог: на заході будуть безлад і безчинства, обладнання і персоналу для проведення дискотек майже немає, у фойє, де раніше танцювали – зимують туї у вазонах. Та й взагалі така форма дозвілля, як дискотека, нині нікому не потрібна, вона віджила, наполягав місцевий «мінкульт» Роман Бузикевич.

Далі ті, хто «за» ініціативу і хто «проти» неї, сперечалися, як нині і ведеться, у соцмережах. Обмінялися «люб’язностями» і в особистому спілкуванні, бо якщо хочеш щось зробити – шукаєш можливості для того, а якщо ні – то відмовки. Напруженим було й обговорення на нараді у мерії, але її тональність у конструктивне русло все ж таки повернула Валентина Саверська-Лихошва, котра, як на мене, серед чиновництва, дотичного до вирішення проблеми, виявилася …наймолодшою, тобто наймобільнішою, готовою заради доброї справи ризикнути і не шкодувати особистих зусиль.

Припинити суперечки – так треба дітям дискотека чи ні? – вирішили у єдино правильний спосіб, запитавши самих дітей. У опитуванні, проведеному селищною радою у соцмережі Інстаграм, варвинська молодь схвально прийняла задум (139 «за», 31 «проти» за добу), а далі представників учнівського самоврядування двох варвинських ліцеїв (ліцеїсти 8-11 класів) запросили на зустріч у селищну раду. Хоч дискусії між дорослими поновилися і знову зазвучало: не ходитимуть, під наглядом дорослих не танцюватимуть, а може б їм клуби чи гуртки, але дітвора послухала-послухала і однак сказала своє слово: піти нам дійсно нікуди; дискотеку хочемо; щоб знати, чи матиме вона успіх – треба спробувати.

Зрештою, і дорослі, і юнацтво згодилися, що найвдаліший день для дискотеки – субота, перша пробна планується цього тижня, на 8 лютого, з 19-ої до 22-ої години (як і велить закон), про що  додатково повідомлено молоді у соцмережах. Вікова категорія – школярі і студенти. Захід поки що голова громади оголосила безкоштовним, до організації залучить культуру, молодіжну раду, спеціалістів селищної ради, поліцію та ін.

Чи проводитиметься дискотека і надалі – покаже її популярність серед молоді, чи ходитимуть на неї юнаки і дівчата. А надто – чи зможуть вони поводитися гідно у закладі культури – не пити, не палити, не бити, не трощити.

Певні зусилля знадобляться і від організаторів: забезпечуючи нагляд за порядком, не заважати молоді у танцювальному залі надмірною присутністю, організувати такий собі «фейсконтроль», аби на дискотеку не ринули ностальгуючі за колишніми танцями дорослі, та ще й напідпитку, бо тоді дітвора знову потікає на холодні вулиці.

Якщо перший захід покаже певні недоліки – їх можна виправити, врахувавши думки молоді: яка музика їм подобається, чи достатньо місць, щоб посидіти з друзями, чи потрібен «вайфай» для інтернету тощо. І тут важливо й молоді не просто йти геть, якщо щось не до вподоби, а бути ініціативними, висувати власні ідеї, адже дорослі готові їх почути. Однолітку, котрого потягне на якісь негарні «подвиги», теж варто самим дружно нагадати: не псуй усім нам відпочинку!

Отож, чи матимуть юні варвинці гарний простір для спілкування, вільний від алкоголю та інших нездорових проявів, – залежить від їх відповідальності і дорослості у поведінці. А також від організаторів дискотеки – ми спробуємо «для галочки», щоб сказати: бачте, хотіли і не вийшло, чи, все ж таки, зі щирим прагненням витягнути дітвору з вулиць.

Євгенія Зима, фото автора

 

P.S. Переконавши мерію і культуру підтримати затію, як переконати дітвору, що саме від них залежить її успіх?.. А може, словами нинішніх підлітків: «Ей, чєліки, карочє! Якщо ви хочете, щоб ця тусня не отмінялася, то не мусорьте і курить трамбуйте у кущі. А то цю лавочку бистро прикриють і фіг нам буде, а не діскотєка…»

This slideshow requires JavaScript.