Час непопулярних рішень – ІІ

Минуле засідання виконкому, від 13 серпня, серед низки поточних питань до розгляду містило й таке, що зазвичай у більшості мешканців громади викликає низку нарікань. За ініціативи КП виконком коригував тарифи на водопостачання і водовідведення у селищі і, зрозуміло, у бік збільшення. Хоч такі рішення завжди залишатимуться у категорії непопулярних, а надто, напередодні місцевих виборів, проте стабільну роботу єдиного комунального і, без пафосу сказати, стратегічного підприємства у селищній раді ставлять вище дешевої популярності. Крім того, як показує «тарифіада» останніх років (судове скасування тарифів і загроза комунального колапсу у селищі), якщо тарифи не покриватимуть реальних затрат на надання життєво важливих послуг – це лягатиме тягарем на селищний бюджет.Обгрунтування необхідності такого кроку озвучила начальник відділу економічного розвитку Оксана Нечай, із запереченнями виступив мешканець Варви, позивач у «тарифіаді» Володимир Остапець, свої пояснення навів директор КП Олександр Ломака.
Зокрема, необхідність корегування тарифів у зв`язку з підвищенням зарплатні на підприємстві та інших витрат, Олександр Євгенович коментував емоційно: люди, які щодня по лікті у багні каналізації і водогонів, інший персонал, що забезпечує діяльність КП, як і всі інші варвинці, гідні нормальних умов праці і можливості утримувати свої родини; кому муляє його директорська зарплатня – хай прийде і попрацює за «мінімальних» 5 тис. грн на тому комунальному «вулкані», а це – вода, водовідведення, управління житлом, вивезення сміття, утримання ринкового майданчика.

Відтак рішення ухвалено майже одноголосно, з 1 серпня на 37 коп. здорожчає «куб» води – 15,62 грн і на 1,02 грн – каналізації – 37,23 грн (рішення оприлюднено у минулому числі районки).

Щодо нарахування оплати за полив ділянок літнім одиноким варвинцям, які таким поливом послуговуватися просто не в силі, як і встановити лічильник, апелювала до «Господаря» і селищної ради член виконкому Лідія Неділько. Для таких людей треба спільно пошукати прийнятний вихід, зазначала вона.

Того засідання виконком заслухав звіт очільниці громади про виконання плану соціально-економічного розвитку за І півріччя. Як зазначила Валентина Саверська-Лихошва, 2020-ий бюджетний рік – складніший за попередні: зменшуються надходження від платників податків – через коронавірусний спад економіки в державі, переформатування місцевих нафтовицьких підрозділів тощо, а відтак зменшуються й можливості розвитку. «Закривати» першочергові видатки на зарплату у бюджетній сфері селищної громади, на співфінансування районних установ, а це теж зарплата сотень варвинців, на жаль, доводиться коштами, що планувалися на ремонт доріг і водогону. Такий крок – також із непопулярних, але вимушених.

До селищного бюджету за 7 міс. року надійшло 47,8 млн грн (з держсубвенціями), очікувані доходи за рік – 70 млн. Як доповнила інформацію начальник фінансового відділу Марина Кузьмич, у порівнянні з 2019-им надходження зменшилися на 3,4 млн грн. Власні надходження селищного бюджету – близько 35 млн (105% планових призначень), з них ПДФО – 26,8 млн, що на 3,1 менше. Зниження спричинив не лише карантин (виплата з/п – дві третини, простій, відпустки за власний рахунок, зменшення премій), а й переведення працівників ГПЗ до інших підрозділів «Укрнафти». На більш як 700 тис. грн зменшилися надходження від «підприємницького» єдиного податку.

До речі, за звітний період від «Дружби-Нової» надійшло 9 млн, ГПЗ – 6, «Тозіналі» – бл. 700 тис. грн, ТОВ «ІСТ АГРО СЕРВІС» – бл. 800, податку на майно – 1,7 млн, від реалізації підакцизних товарів – бл. 2 млн (є суттєве зростання).

На півмільйона заборгували селищу інші місцеві бюджети: районний і Озерянської ОТГ – на навчання школярів в МНВК, журавський – на ЦНАП і ДЮСШ. Водночас близько 1,6 млн грн додаткових коштів від перевиконання селищного бюджету було спрямовано на співфінансування районних установ і потреби «Господаря», близько півмільйона селищна ОТГ спрямувала на заходи протидії коронавірусу.

Видатки на зарплату у бюджетній сфері за півріччя склали 28 млн, понад мільйон – енергоносії, 1,5 млн – на благоустрій (в т.ч. зарплата, вуличне освітлення), на підтримку КП – 1,7 млн, 6 млн – повернуто «реверсом» до держбюджету, до районного бюджету спрямовано 1,5 млн медичної субвенції і на співфінансування районних установ (медицина, соцзахист, бібліотека) – 4,3 млн, більше 100 тис. передано на стаціонарне відділення Озерянської ОТГ. Хоч більшість бюджетних видатків стосувалися лише підтримання поточної життєдіяльності громади, проте здійснено й немало корисних придбань: оргтехніка для установ, ПКД на реконструкцію електропостачання, запчастини для комунальної техніки, матеріали для ремонту водогонів і облаштування торгівельного майданчика, бензинового генератора і сміттєвих контейнерів, холодильник для дитсадка «Казка», ноутбук для центру дитячо-юнацької творчості тощо. На центральних вулицях селища і сіл громади тривають ремонтні роботи, плануються вони і на проблемній вул. Толстого (на х. Федоренків), встановлено відеоспостереження на в`їзді до селища і в його центрі, значні обсяги робіт виконує загін благоустрою, здійснюються необхідні протипожежні заходи, ремонтні роботи і придбання в освітніх закладах у ході підготовки до нового навчального року.

Депутат обласної ради С.А. Гайдай надав 50 тис. грн на корисні придбання для ліцеїв та садків, ветеранської організації.

Хоч значних вкладень в інфраструктуру, зокрема, поліпшення якості водопостачання, цього року залучити не вдасться, проте у найближчих планах встановити водоочисні фільтри у двох ліцеях, у перспективі – організувати очищення і бутилювання питної води на одній із свердловин.

Це найреальніший спосіб забезпечити населення якісною питною водою, зазначила селищний голова, адже замінити більше 40 км півсторічних водогонів і застаріле технологічне обладнання не вдасться і за кілька років.

Обговорюючи фінансові проблеми, члени виконкому вкотре зауважували, що взаємовідносини з Озерянською ОТГ слід вибудовувати принциповіше, адже Варва свої зобов’язання щодо утримання стаціонарного відділення для одиноких престарілих виконує, а от сусіди своїх – усіляко уникають.

У земельній сфері проведено роботу з переукладання договорів оренди, продажу права оренди інвестиційно привабливих ділянок, що дало більше 200 тис. грн додаткових надходжень до бюджету, 85 громадян отримали землю у приватну власність. ЦНАП забезпечив швидке і якісне обслуговування населення, надавши послуги близько трьом тисячам запитувачам.

Карантин вніс свої корективи у роботу закладів громади: освітяни організовували дистанційне навчання, культура налагодила концерти онлайн і використала паузу для ремонтних робіт у закладах, підвищення кваліфікації працівників, інформувала голова громади.

За півріччя до селищної ради надійшло 1,9 тис. листів та звернень, радою підготовлено адресатам – близько 1,6. Відбулося 8 сесій (ухвалено 150 рішень), 9 засідань виконкому (44 рішення). Опрацьовано 67 інформаційних запитів, 9 – депутатських, близько 400 заяв і скарг від громадян – з питань матеріальної допомоги, земельні тощо. Більше 350 громадян побували на особистому прийомі у голови.

Завершуючи звіт, Валентина Саверська-Лихошва подякувала депкорпусу і виконкому, працівникам ради і установ та закладів громади за спільну працю і розуміння ситуації, намагання і за фінансової скрути вирішувати нагальні проблеми громади. А особливо – небайдужим мешканцям громади, які беруть посильну участь у її розвитку. У приклад розповіла про одного з воїнів-«атовців»: отримавши земельний наділ у власність, він виявив бажання подякувати громаді, придбавши три сучасні ліхтарі для вуличного освітлення.

Серпневий виконком розглянув умови функціонування закладів дошкілля і стан готовності закладів освіти до нового навчального року (інформувала Надія Редька, начальник відділу освіти, дітей, молоді та спорту). Зокрема, у трьох загальноосвітніх закладах очікується більше 900 учнів, з них – більше 80 першокласників, середня наповнюваність класів – 21,5 учнів. У закладах триває розробка навчальних програм і планів, ремонтні й підготовчі роботи. Із новацій – друга іноземна мова, німецька, у ліцеї №2, інклюзивна група у ЗДО «Казка». Карантинні зміни в роботі шкіл – масковий режим у позаурочний час, можливе дистанціювання школярів, ретельна дезінфекція поверхонь і моніторинг стану здоров`я дітей і персоналу тощо.

Рішеннями виконкому надано дозволи місцевому підприємцю О.Щербатюку на благоустрій території довкола майбутнього супермаркету у мікрорайоні «Нафтовик», низці заявникам – на спилювання аварійних дерев (найбільше – у селищних дитсадках), а також – допомоги на лікування хворим варвинцям, погорільцям та родинам, де з`явилися новонароджені (7 родин).

Євгенія Зима, фото автора