Бюджет – збирали і заощаджували, тариф – вивчали

Із засідань виконкому селищної ради.

Два травневих засідання виконкому мерії Варвинської ОТГ були присвячені низці питань відання цього самоврядного органу – як організаційних, так і тих, що супроводжуються підвищеним суспільним інтересом. Так, 10 травня під головуванням керуючого справами виконавчого комітету Євгенія Шкуліпи розглянули хід виконання бюджету за І квартал ц.р., питання організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей на території громади, а 22 травня – вела засідання селищний голова Валентина Саверська-Лихошва – вивчали запропонований на затвердження новий тариф на водопостачання і водовідведення, обговорювали якість цих послуг тощо.

Якими були наповнення селищної скарбниці у першому кварталі року і видатки з неї, виконком інформувала начальник фінвідділу селища Людмила Остах. За звітний період до загального фонду бюджету надійшло близько 20 млн грн, що становить 126,5% запланованого. З них близько 14,8 млн – податкові надходження (138,2%) – 11,4 млн податку з доходів фізосіб, 2,1 – єдиного податку з фізичних і юридичних осіб і більше 400 тис. – єдиного податку сільгоспвиробників, що майже вдвічі більше очікувань.

Освітньої і медичної субвенції з держбюджету громада отримала майже 5,9 млн грн, котру в повному обсязі перераховано до райбюджету на утримання закладів освіти і медицини.

При тому, що зібрали бюджет понад план, на витратах усіляко заощаджували. Видаткова частина склала близько 18,6 млн, з яких на заробітну плату спрямували 15,9%, на продукти харчування – 0,4, енергоносії – 2,8 відсотка.

2,3 млн грн за квартал реверсом вилучено до держбюджету (12,3% видатків), 27,3% видатків або вже згадувані 5,9 млн (освітня і медична субвенції) передано у район на утримання шкіл і медзакладів. Також до районного бюджету на співфінансування районних установ (методкабінету, бухгалтерії, відділу освіти, Будинку школяра, медзакладів, центрів соцслужб, ЦБС, радіомовлення та ін.) було спрямовано іншу субвенцію в сумі більше 7 млн грн, що становить 37,9%.

„Итого”, як-то кажуть, із такого багатообіцяючого бюджету у І кварталі ц.р. 65,2% передано районові і 12,3 – державі, відтак ОТГ лишалося на все про все …аж 22,5%. Члени виконкому зауважили і цей підсумок фінансового звіту, і те, що рада намагалася здійснювати тільки нагальні видатки. Як зазначила член виконкому і керівник казначейської служби району В. Повар, бюджет виглядає оптимістично у плані надходжень і ощадливо у видатках – фінансувалися тільки першочергові. Щоправда, перший квартал не показовий у контексті всього року, адже надходження залежать від стабільної роботи підприємств, зокрема ГПЗ, а видатки зростуть зі стартом сезону ремонтних робіт на дорогах і об`єктах інфраструктури.

Начальник відділу освіти, дітей, молоді та спорту селищної ради Надія Редька інформувала виконком про плани селища на цьогорічний дитячий оздоровчий період. У школах працюватимуть пришкільні табори для початківців: у гімназії буде охоплено 182 дітей, у Варвинській школі – 148, у леляківській – п`ятеро, з бюджету передбачено близько 165 тис. грн. Заходи на літо плануються у чотирьох дитсадках громади – фізкультурно-оздоровчі, вітамінізоване харчування тощо.

Вивчався комісією селищної ради стан табору „Сонечко” районного підпорядкування, з висновками якої виконком ознайомила заступник голови Тамара Дейнека. Вона зазначила, що наразі, аби усунути найнагальніші недоліки пожбезпеки і відкрити табір, потрібні півмільйона коштів на ремонтні роботи і, звичайно ж, час на їх проведення. Від початку відкриття відпочинкового закладу на базі сільської школи значимих ремонтних робіт, вкладень у безпеку дітей тут не проводилося, не витримує критики електропроводка і електрообладнання тощо. Після трагедії у дитячому таборі на Одещині пожежно-рятувальна служба суттєво посилила контроль за станом приміщень дитячих закладів, тож без реального поліпшення ситуації у Леляківській школі про відкриття табору говорити складно.

Саме тому, припускали члени виконкому, попередній власник поспішає перекинути іншому цю „гарячу картоплину”, і чимало чого, схоже, відбувається під гаслом: у нас було – у вас немає. Тим паче, що у попередні роки Варвинщина завжди була у лідерах оздоровчої роботи.

Мерія громади готова зберегти заклад і відремонтувати приміщення, підкреслила Тамара Олександрівна, проте одним днем зробити це неможливо – проекти, кошти, електронні закупівлі, хід робіт.

Триває дискусія і щодо передачі закладу: район вважає за доцільне передавати селищу будинок школяра із „Сонечком” в комплексі, ОТГ наполягає на тому, що табір – окремий заклад. А тим часом, приміром, обладнання кухні передається у інші навчальні заклади – мовляв, і було „позичене”.

Подальша доля „Сонечка” вив­чатиметься й депутатами в комісіях. Розглядає селищна рада варіанти придбання за бюджетний кошт путівок для юних варвинців, перш за все, пільгових категорій, у діючих оздоровчих закладах. Сподівання на додаткову зміну у ГПЗівській „Веселці”, адже всі три заплановані зміни розписані поміж нафтовиками, йшлося на першому травневому засіданні виконкому.

На другому засіданні травня темою напруженого обговорення стали тарифи на послуги водопостачання і водовідведення, котрі саме виконком встановлює для селищного КП. Хоч звичних активістів комунальної тематики і оскаржувачів тарифів на зібранні не було, однак цього разу апарат ради здивував комунальників (підприємство представляли економіст В. Доля, інженер Я. Пальоха і бухгалтер М. Обернієнко) грунтовним аналізом запропонованого розрахунку і виявленими недоліками у ньому.

Як поінформувала загал начальник відділу економічного розвитку селищної ради Оксана Нечай, вивчено структуру тарифу та його відповідність законодавству. Зокрема, виявлено завищення витрат на збут, загальновиробничих, перевищення допустимих втрат питної води, відсутність річного плану ліцензованої діяльності тощо. Відтак рекомендовано до 1 червня виправити помилки у розрахунку, що орієнтовно дещо знизить майбутній тариф.

До речі, відтоді, як окремі місцеві активісти пильно вивчають роботу КП, подібні розрахунки замовляються у спеціалізованих організаціях. Цього разу такі послуги коштували 60 тис. грн і, судячи з озвученого аналізу, істиною в останній інстанції не стали. Тож члени виконкому резонно запитували, навіщо викидати на вітер зайві кошти, невже фахівці КП і ради неспроможні розрахувати самостійно. Виходить, що намарно платимо за „подушку безпеки” від судових оскаржень, опісля тривалого обговорення пояснювала голова.

Член виконкому Анатолій Булда принагідно порушив питання якості води. Зокрема, варвинці скаржаться на неприємний запах, осад тощо. Як роз`яснювала голова громади, це дійсно є проблемою, і нарікання частішають, коли подає воду свердловина по вул. Миру, у воді з якої вміст сірководню вищий. Санітарних норм ці показники не перевищують, постоявши кілька хвилин на повітрі, вода цей запах втрачає. Щоб позбутися осаду, треба виконувати заміну водогонів.

У ході обох засідань, крім озвучених питань, ухвалено рішення щодо звільнення пільговиків від батьківської плати у садках, надання матеріальної допомоги хворим варвинцям тощо. До речі, тих, хто звертається за матеріальною допомогою, дедалі більшає – і в силу росту захворюваності, особливо онкологічної, серцево-судинної, і через подальше зубожіння населення. Надано допомогу і погорільцю в с. Воскресенське та варвинчанці, дворище якої зазнало підтоплення навесні.

Є.Зима,
фото автора