БЛАГОУСТРІЙ – це вам не „бла-бла-бла…”, це щоденна рутинна робота

Із засідання виконкому селищної ради

Ключовими питаннями до розгляду на черговому засіданні виконкому, прове­деного головою Варвинської громади В.Саверською-Лихошвою 5 липня, були хід виконання плану соціально-економічного та культурного розвитку громади протягом І півріччя ц.р. та стан благоустрою у населених пунктах ОТГ, розвиток дошкільної освіти. Також того дня ухвалено необхідні рішення щодо надання матеріальної допомоги на лікування хворим варвинцям (значна кількість звернень – від онкохворих) і дозволів на спилювання аварійних дерев, оновлено склад опікунської ради.

А розпочала голова селища свою доповідь щодо соціально-економічного розвитку громади саме з тих факторів, котрі його стримують. За півріччя 13 мільйонів гривень з бюджету ОТГ передано районові на утримання і співфінансування районних установ гуманітарної сфери; громада має невелику кількість сільського населення, тож отримано незначну державну підтримку при її створенні (близько 700 тис. грн, тоді як у ін. громадах – по кілька мільйонів, Срібнянська – 3 млн); недостатнім залишається рівень підготовки та просування проектів на грантове фінансування.

З прикрістю констатувала, що сподівання на державне фінансування заміни даху райгімназії (і заклад, і проект реконструкції покрівлі передано громаді районом) наразі не втілюються – до програм держфінансування його не відібрано, як і проект утеплення „Казки” та інші селищні. Триває й підготовка ПКД на водогін по Зарічній – експертизою виявлено недоліки документації, котрі доведеться усувати, та на реконструкцію очисних споруд, вуличного освітлення сіл.

Із того, що втілюється нині чи у близькій перспективі: розпочато ремонт доріг з твердим покриттям згідно визначеного переліку, триває ремонт водопостачання у с. Калиновиця, цьогоріч буде поремонтовано частину вул. Удайська у Леляках, невдовзі коштом держсубвенції буде придбано трактор з навісним обладнанням, поремонтовано систему опалення дитсадка „Казка”, у „Джерельці” – планується, у садках встановлюється блискавкозахист, здійснено ремонт І поверху готелю „Берізка”, прочищено каналізацію селищної школи.

За кошти, залучені нардепом О. Кодолою, буде встановлено 5 нових автобусних зупинок (2 у Варві, 3 – села). Тривають руслоочисні роботи на Удаї. На пляжі у „Сосні” встановлено столи, лавочки, роздягальню тощо – кошти депутата облради, голови обласної організації Аграрної партії С. Гайдая. Ним придбано дитячий майданчик для варвинського кутка „Руда” та лавочки на центральну алею „Казкового містечка”. Майданчик для дітвори планується встановити і на пляжі – після завершення робіт на річці. Відновлено вуличне освітлення у м-ні „Нафтовик” та „Сад”, освітлено в`їзд до Варви з Прилук.

Влітку особливої актуальності набувають культурно-масові заходи, у проведенні яких селищна рада намагається сприяти закладам культури. Проте, як зазначила голова громади, молодь селища просить, аби такі свята організовувалися частіше і тривали довше.

Підводячи риску у доповіді, вкотре наголосила найнагальніше: реконструкція очисних і вирішення проблеми сміттєзвалища, ремонт доріг і тротуарів, зарічанського водогону. І, безперечно, забезпечення стабільного функціонування бюджетної сфери громади, а вона, як відомо, після передачі закладів суттєво розрослася.

Про зроблене у плані благоустрою населених пунктів громади інформувала колег заступник голови Ірина Чаленко. Благоустрій – це комфортне і безпечне проживання мешканців, зовнішній вигляд громади, нагадала вона. І робота тут, попри коментарі скептиків, – щоденна, рутинна. Взимку – розчищання вулиць від снігу, решта року – прибирання, ліквідація стихійних смітників, озеленення, утримання у порядку доріг, зон відпочинку і пам`ятних місць, видалення сухостою і викошування газонів, догляд мережі вуличного освітлення та чимало іншого. На жаль, на все це ресурс у мерії недостатній – ні фінансовий, ні людський, йшлося на засіданні виконкому. Це десяток робітників загону благоустрою, працівники, залучені через центр зайнятості, залишки комунальної техніки. Кошти теж треба буквально відривати від інших, не менш нагальних проблем.

Проте немало й зроблено за півріччя: відновлено вуличне освітлення у мікрорайонах, згаданих у попередній інформації, ведеться заміна ламп на енергоефективні, на упорядкуванні кладовищ вирубували рослинність і завозили грунт, постійно ведеться прибирання зон відпочинку, місць збору ТПВ, вивезення сміття тощо. У „Казковому мітечку” до новопридбань – депутатських лавочок, додалися дерев`яні казкові фігури, побілено ігрові фортецю та лабіринт, оновлено пісочниці та інші конструкції, підсипано гравієм паркові доріжки. У парку Слави теж оновлено меморіал та видаляється сухостій і чагарники. На І-ій дамбі встановлено контейнери для сміття, організовано прибирання і догляд за конструкціями для відпочинку. У селищі відловлено й стерилізовано до чотирьох десятків бездоглядних собак.

Аби вигляд цент­рального май­дану селища був естетичнішим, тут розміщено нові підвісні та бетонні вазони для квітів, на клумбах висаджено петунії, туї та ялівець, ведеться підготовка до встановлення пам`ятника Т.Шевченку.

Більше двох десятків попереджень вручено порушникам правил благоустрою, така ж кількість звернень від громадян, депутатів прийнята у роботу. Користуючись нагодою, Ірина Чаленко нагадала землякам прописну істину – чисто не стільки там, де прибирають, а передовсім, де не смітять. Кожен має усвідомлювати, що наш комфорт великою мірою залежить від кожного з нас, будьмо ж охайними і небайдужими.

У ході обговорення питань, озвучених на виконкомі, староста Леляків Наталія Бачиш вкотре порушила проблему сіл громади – потрібні додаткові посади робітників з благоустрою, адже літньої пори обкошувати громадські місця у селах нікому. Просила не забувати про села і коли мерія закуповує квіти та саджанці для озеленення.

Член виконкому Валентин Хоменко висловив невдоволення багатьох відвідувачів „Казкового містечка” тим, що дитячі ігрові конструкції межують із громадською вбиральнею, для неї слід визначити вдаліше місце. Валентин Миколайович ініціює й встановлення хоча б стенду з портретами загиблих воїнів АТО за прикладом інших міст і містечок. Його підтримали інші виконкомівці, голова громади. Євгеній Шкуліпа зауважив, що доречно було б зробити це на конструкціях районної Дошки пошани, котра однак потребує ремонту та оновлення.

Котрісь із проблем благоустрою чекають коштів, інші – спецтехніки, якої майже немає у радівському КП, а щось спотикається об людський фактор. Проте, якщо щоденно, крок за кроком, рухатися до мети і враховувати думки, пропозиції людей, громада набуватиме ошатнішого вигляду.

Умови функціонування та перспективи дошкілля в ОТГ аналізувала начальник профільного відділу Надія Редька. Зокрема, з утворенням громади це 4 заклади дошкільної освіти (селищні „Джерельце” – 225 дітей, „Казка” – 136, калиновицький „Барвінок” – 7 і „Віночок” у Леляках – 8). Педколективи закладів до традиційних пріоритетів у роботі нині додають формування економічної, природничо-екологічної грамотності дітей, застосування здоров`язбережуючих технологій. Оновлюється матеріальна база, нині посилено увагу до заходів пожбезпеки. У Леляківському садку планується облаштувати умови для навчання учнів-початківців місцевої школи.

Проблемні питання всіх садків – потребують оновлення харчоблоки, електропроводка, дитячі майданчики, павільйони тощо.

Є.Зима