Більше платитимуть крупніші підприємці – і єдиного податку, і за нерухомість

Запитай у мерії

Минула чергова сесія селищної ради затвердила ставки місцевого оподаткування, зокрема податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та єдиного податку для суб`єктів господарювання, які працюють за спрощеною системою оподаткування, обліку та звітності. Чи хто почитав ті рішення з радівського сайту, чи порівняв їх із попереднім оподаткуванням, встановленим торік, – таких настирливих поміж нас, мабуть, знайдеться небагато, а от власну інтерпретацію нового оподаткування вже запущено в Інтернет тими, хто діє за принципом: ви працюйте, а ми будемо критикувати. Зокрема, звучить теза, що податок на житлову нерухомість збільшено у 10 (!) разів. Спекулюють і на темі єдиного податку для „бідного” бізнесу.

Чи є зростання за вказаними податками і для кого саме – запитуємо безпосередньо у мерії. Роз`яснення надає начальник відділу економічного розвитку селищної ради Оксана Нечай:

– Серед податків, ставки яких встановлюються для платників місцевими радами, – єдиний для суб`єктів господарювання на спрощеній системі та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Їх разом із земельним та транспортним було ухвалено на 11-ій сесії 12 липня ц.р. на наступні роки: єдиний сплачуватиметься у 2019-ому році, з нерухомості – у 2020-ому за 2019-ий рік. Зокрема, платіжки податку за житлові і нежитлові приміщення, встановленого цьогоріч, надійдуть їх власникам до 1 липня 2020 року.

– Які зміни ухвалено саме щодо нерухомого майна?

– Вони переважно торкаються власників нежитлових будівель. Зокрема, тих, хто володіє офісними, торговельними приміщеннями. Для цієї категорії попередню ставку 0,3% розміру мінімальної заробітної плати за 1 м кв. торговельної площі і 0,4 – офісної рішенням №30-11/18ОТГ збільшено до 1% – у 2-3 рази більше попереднього (максимум, передбачений державою, – 1,5%). У грошовому еквіваленті це 41 грн за м кв. (від орієнтовної мінімальної зарплати на 1 січня 2019 року, очікується 4100 грн). Досі, приміром, з офісу справлялися 14,89 грн. за метр.

Податок з нерухомості не сплачують органи держвлади і місцевого самоврядування та організації, створені ними, релігійні організації, суб`єкти господарювання – за малі архітектурні форми, сільськогосподарські підприємства, які працюють на четвертій групі єдиного податку тощо.

Для власників житлових квартир і будинків залишаються ставки 0,1 %, як і за минулорічним рішенням ради. Крім того, Податковим кодексом передбачено пільги – не оподатковуються 60 м кв квартири, 120 – житлового будинку, якщо власник має і квартиру, і будинок – 180 м кв. 100-відсоткова пільга діє для учасників АТО і членів їх родин на період проходження служби. Якщо квартирою чи будинком володіють кілька осіб, то кожен з них може скористатися пільговими „квадратами”. Не справляється податок за житло, яке належить дітям-сиротам та позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, котрі виховуються одним з батьків, багатодітним та прийомним родинам, де 5 і більше дітей.

Без змін лишилися ставки оподаткування дачних і садових будинків – відповідно 0,05 і 0,02 відсотка. Зміни торкнулися лише нежитлової нерухомості громадян – господарчі будівлі тощо, за які теж справлятиметься 0,1 відсотка. Це 4,1 грн за метр квадратний, котрі сплачуються раз на рік, отож суми невеликі.

У ході підготовки проекту рішення його було розміщено на сайті ради для ознайомлення громадян, вивчався він відділами ради і депутатськими комісіями, проте зауважень і пропозицій не надходило.

Варто підкреслити, що цього року власники житла за рішенням 33 сесії VII скликання №13-33/17 мають сплачувати 0,1%, тобто 3,72 грн за метр квадратний, адже у розрахунок взято мінімальну зарплату станом на 1.01.2018 року – 3723 грн. Підприємці сплачують 11,18 грн за „квадрат”.

– Оксано Миколаївно, які ставки єдиного податку встановлено рішенням ради? Чи зважали на рівень доходів різних категорій платників у їх підготовці?

– Підвищення за єдиним податком (рішення №27-11/18 ОТГ) торкнулося підприємців-другогрупників. І група (ті, хто працюють на ринку, надають послуги – без найманих працівників, доходи не перевищують 300 тис. грн) – залишено без змін – 10 % прожиткового мінімуму за місяць.

Підвищення відбулося для ІІ групи платників (до 10 найманих працівників, дохід 1,5 млн) – з попередніх 10% до 15-20% мінімальної заробітної плати за місяць. Попрацювати над градацією відсотків залежно від виду діяльності у ході підготовки проекту запропонував голова бюджетної комісії, депутат Аграрної партії В.І. Гармаш. Так, приміром, ті, хто задіяний у торгівлі книгами, газетами, аудіо- і відеозаписами, уживаними товарами і текстилем, хто працює на ремонті взуття, побутових виробів тощо сплачуватимуть менше за решту другогрупників. Більше пропозицій ні від платників податку, ні від депутатів ради до дня проведення сесії не надходило.

Між іншим, серед місцевих рад району наша досі була єдиною, де всім підприємцям, незалежно від доходу, було встановлено 10%, підприємці-сільчани всі роки сплачують 20 і на наступний рік діятиме така ставка.

Деяке підвищення згаданих податків запроваджене з метою збільшення надходжень до селищного бюджету. Приміром, підприємець-другогрупник у рік за єдиним податком сплатить близько 10 тис. грн (досі сплачував до 5 тис.). Соціально відповідальний бізнес і має наповнювати місцеву казну.

Запитала Є. Зима