Пам`ятні дати

КНИЖКОВИЙ ДІМ  ТА ДОБРІ ФЕЇ В НІМ

IMG_4239

До історії, до минулого ми, так уже повелося, ставимось, як правило, особливо трепетно. Бо те манить нас, хвилює своєю таємничістю, часом навіть романтикою, і воно таке ж незвідане, як і майбутнє. Подібне відчуття переживаєш, коли поринаєш в історію народження, пору отроцтва й зрілості варвинської бібліотеки. Справа в тому, що її заснування сягає ще в минуле тисячоліття. І ось тепер вона ступає на поріг свого 120-річчя від дня „народження”.

З гордістю про минувшину

– Згідно історичних даних бібліотека заснована 1896 року, – розповідає директор ЦБС Олена Короленко. – У нас зібрані матеріали її започаткування, становлення, розвитку. Спочатку то була народна бібліотека, що відкрилася у будинку варвинського церковного попечителя, судячи з усього, людини прогресивної, мудрої, патріотичної. Не так то й просто було збирати в той час книги. І все ж таки за 6 років її фонд уже налічував більше 1960 примірників книг, не кажучи про періодичні видання „Биржевые новости”, „Нива”, „Всеобщая газета”, „Родина”, „Россия” і інші, що надходили сюди. Слід відзначити й такий факт: за ці роки бібліотеку відвідали більше 1300 громадян. Книги видавалися навіть додому. Серед читачів були чоловіки й жінки віком від 9 до 60 років. Чим цікавилися вони? Як правило, „модною” була релігійно-моральна тематика і, звичайно, книги з сільськогосподарських питань. До речі, з-поміж читачів були не лише варвинці, а й жителі сусідніх сіл.

З особливою шаною і гордістю говорить Олена Вікторівна про своїх попередників, хто зробив багато для розвитку бібліотечної справи на Варвинщині. З-поміж таких – Г.Я. Ігнатенко, Г.Ф. Компанієць, Г.В. Онищенко, М.Д. Денисенко, а пізніше – О.О. Легкобит, О.С. Компанієць, А.П. Дігтяр, Л.Д. Цимбал, В.І. Огородник, В.М. Кіндій, потім – Надія Капко, Ніна Ріпка, Людмила Рой, Ольга Баранова.

Із вдячністю вона відгукується і про нинішніх своїх колег, своїх підопічних Валентину Заєць, Аллу Фесенко, Валентину Лещенко, Надію Янину, Надію Порплицю, Ольгу Гмирю, Ніну Лісову, Валентину Лещенко.

Історію творять люди

Так уже складається, що бібліотекар – професія жіноча. Вкрай мало чоловіків її облюбовують. У Варві ніхто не пригадує, аби хтось із представників сильної статі переймав бібліотечний хліб у жінок (хоч в деяких сільських бібліотеках були і є чоловіки). Сугубо жіночим є колектив працівників районної бібліотеки. Працюють тут 9 жінок.

Як уже говорилося, очолює його Олена Короленко, за плечима якої 20 років роботи в бібліотечній системі. Закінчивши столичний інститут культури, дівчина з Башкирії розпочала свою професійну стежину на Україні бібліотекарем Черкаської обласної дитячої бібліотеки. З 1990 р. вона трудиться на Варвинщині. Колектив ЦБС очолила шість років тому. Багато формулярів пройшло через руки цієї лагідної жінки. Знають її і поважають.

Ініціативна, творча, неспокійна, допитлива, толерантна, ввічлива, хороший організатор, вона впевнено здобула прихильність колективу. Не без її старань та її попередниці Варвари Кіндій ЦБС перемогла в конкурсі, отримавши сучасний комп’ютерний комплекс. Багато зусиль докладає для дії програми „Бібліоміст”, котра сприяє розширенню кола користувачів і послуг, допомагає модернізувати доступ до інформації в публічних бібліотеках України через обладнання комп’ютерною технікою. Свідченням її заслуг стала почесна грамота РДА, котрої удостоєна.

Вільний від роботи час любить Олена Вікторівна віддати квітам, яких у неї десятки: кімнатні розкошують у майже 40 вазонах та зо три десятки видів проростає на подвір’ї її обійстя. Особливе ставлення в жінки до первоцвітів, яких у неї теж чимало.

Радіє і своїм діткам – донечці Яні, котра в Києві працює у системі цивільної авіації, сину Артему, який здобув фах інженера і трудиться в СТОВ „Дружба-Нова”.

З особливою повагою ставляться читачі й до Надії Порплиці, методиста ЦБС. Допитлива, розумна, хоче й уміє глибоко пізнавати навколишній світ, говорить про неї О.В. Короленко. Ось це змалечку вело дівчину до книги, до читання.

Отож вступила після школи в культосвітнє училище, а потім і до столичного інституту культури. Трудову діяльність розпочала майже сорок літ тому на Срібнянщині. А у Варві Надія Павлівна з 1983 р. Була бібліотекарем, а ось уже близько 30 років є методистом.

Сумлінна, доброзичлива, висококваліфікований фахівець, відповідальна в роботі й у стосунках з людьми, щедра душею. Ось так характеризують колегу і її подруги. Люблять Надію Павлівну й члени очолюваного нею дозвіллєвого клубу „Золота осінь”, котрий діє при райбібліотеці. Вона, об’єднавши людей різного віку за інтересом, проводить з ними цікаві й змістовні заходи. І цей гурт зростає в кількості, міцніють знання людей, інтерес до проблем.

За багаторічний сумлінний труд Надія Порплиця має почесні грамоти РДА, райради, відділу культури, її портрет заносився на районну Дошку пошани.

Для нашої Наді, радіє Олена Короленко, нинішній рік залишиться знаменним тим, що вона відзначить свій ювілей трудової діяльності, котрий порадує серце жінки, збагатить енергією, жіночою лагідністю і чарівністю, незрадливою любов’ю до рідних і близьких людей, жагучим потягом до життя.

І такі добрі слова можна почути про багатьох працівниць. Стаж у кожної з них чималий, досвід роботи з читачами багатий, всі володіють умінням знаходити стежину до серця читача, визначити його уподобання, смаки, нахили. А це має неабияке значення, хоча й достатньо непросто. В тому давно впевнилися і бібліотекарі різних підрозділів бібліотеки, і методист за багато літ праці в колективі.

Вірні своєму девізу

У їх роботі діє спільний девіз: „Успіх – це сума результатів усіх маленьких кроків, які ми робимо щодня”. Звичайно, кожен той крок дається непросто, особливо нині, коли не завжди в центрі уваги бібліотечна сфера. І все ж таки колектив має посильну підтримку як читачів, так і підприємств, місцевої влади. Коли отримали комп’ютери, до роботи систему лаштували „гепезівці”, закупив завод і столи, а СТОВ „Дружба-Нова” придбало газовий котел, виділило кошти на нові книги, Гнідинцівська сільрада теж запропонувала кошти на книги, стільці, телевізор. Мають поміч і від окремих читачів, котрі приносять у бібліотеку різну літературу, беручи участь в акції „Подаруй бібліотеці книгу”, від районної влади, зокрема, для ремонту приміщення бібліотеки.

А тут, до речі, 10 кімнат. І в кожної власне обличчя, різняться вони тематичними стелажами, розгорнутими полицями, стендами, своє обличчя і в етнографічної світлиці. А ще всі вони у квітах і зелені. Кожна з працівниць дбає про них, створюючи позитивний антураж. Очевидно, це від їх директора, котра й сама така небайдужа до флори.

Тож і дивуватися нічого, що до бібліотеки йдуть не тільки по книги, а й відпочити, поспілкуватися з чудовими людьми, які тут їх зустрінуть.

Працюють же у цім книжковім князівстві жінки мудрі, добрі, привітні, готові допомогти своїм гостям. А ще вони гарні, як ті княгині і чарівниці, котрі прийшли зі сторінок світлих видань, зібраних у цьому храмі книги. Вони зробили немало, щоб читачеві любов, відданість і глибину дарували книги з розповідями про видатних людей, історію рідної землі, цікаві долі героїв повістей, романів або їх трагедії, книги, де живуть чарівна Попелюшка й хитрі гноми, інші казкові герої, книги, де віршем і цвітом вимірюється серця політ… А щоб у цім домі книг було завжди гарно, просто, світло й радісно, його працівники організовують різні заходи.

Увага до читача

– У центрі уваги завжди був і є користувач, його запити, інтереси, – переконана Олена Короленко. – Тому прагнемо створити для нього комфортні умови, розширити сферу бібліотечного спілкування, піднести його якість. Тож вивчаємо запити з таких питань, як і чи задовольняє вас фонд бібліотеки, що читає відвідувач сьогодні, біля якої виставки він затримується в першу чергу тощо. Нам допомогли анкета „Сучасний читач: його потреби та стан його задоволення бібліотекою”, моніторинги „Незадоволений попит у бібліотеках”, „Бібліотека очима читачів”, експрес-інтерв’ю „Твій вільний час і світ твоїх захоплень”, опитування для виявлення людей із фізичними вадами „Добро озвалося добром” тощо.

В арсеналі заходів, котрі проводяться – конкурси, виставки книг, бібліографічні огляди, всілякі майстри-класи, флеш-моби, віртуальні знайомства з новинками літератури. Зацікавлено зупиняються відвідувачі перед стендами виставок картин, самобутніх виробів тощо. Зокрема, значний психологічний, естетичний заряд отримали ті, хто знайомився з творами наших самобутніх талантів – картинами О. Голіна, виробами В. Олексієнко, В. Кіндій, світлинами С. Горбатенка „Крим – це Україна”, „Краєвиди Варвинщини”, коренепластикою „Природа і фантазія О. Березовського”, вишивками Н. Цопи та Н. Петрик, виставкою рушників – надбання майстринь району і ін.

Звертають на себе увагу краєзнавчі картотеки, тематичні теки „Варва: вчора, сьогодні, завтра”, „Видатні уродженці краю”, „Сторінки, обпалені війною” і ін., засідання „Круглого столу” за участю фітотерапевта Алли Борщ, бесіди „Основи інформаційної культури”, „Каталоги-путівники в країну книги” і ін., дні бібліографії, турнір знавців бібліографії „Нитка Аріадни”, бібліографічні ігри „Хто нас читає, той не програє”, „За словниками від „А” до „Я” тощо.

Багато літ у бібліотеці ведеться її історія, зі сторінок котрої видно, наскільки вона цікава, як зростала, як поповнювався книжковий фонд, ріс, міцнів читацький загал.

Кажучи образно, працівники бібліотеки не є жертвами одного разу чогось знайденого, навпаки, вони завжди в пошуку нового. Тому заходи, як правило , нові, оригінальні, їх сюжети постійно цікаві, захоплюючі. Зокрема, традиційно вишукано проходять презентації видань перспективних місцевих початківців. Велелюдними вони були під час зустрічі читачів зі свіжими виданнями творів Тетяни Стеценко, Віри Цебряк, Галини Ярмак, Владислава Кального.

„Книга викликає емоції – якщо не позитивні, то в чомусь негативні. Без таких емоцій вона нічого не варта”. Ці слова, мовлені на презентації одного зі своїх видань талановитим краєзнавцем, пошуковцем, на жаль, уже покійним, варвинцем Євгенієм Домме. І в цьому наш земляк глибоко правий.

Видання самобутніх місцевих авторів завжди знаходять вдячного читача саме тому, що в цьому допомагають працівники бібліотеки.

Добре знайомими стають через зустріч з читачами відомі в Україні наші земляки-поети, співочі колективи, зокрема, уроджениця Антонівки Надія Кольцова, ансамблі української народної пісні „Антонівчанка”, „Надвечір’я”, співаки Світлана Мащенко, Григорій Крус (Сидоренко).

Взаємний зв’язок

Радо люди відвідують клуби за інтересами, зокрема, „Золота осінь”, де палітра заходів досить барвиста – етнографічні посиденьки „Небо і земля нині торжествують”, літературний вечір до Дня Валентина „Ти без мене – не ти. Я без тебе – не я…”, народознавча година „Масляна до нас прийшла, млинців гору принесла”, музично-поетичний вечір „Пісні воєнних років”, свято гарбуза „Ходить гарбуз…”, засідання на тему „Я розповім вам про кохання”, вечір-елегія, приурочений Олександру Білашу, „Я з пісні народної виріс” і ін.

Популяризуються нові форми роботи з використанням інтернету – віртуальні подорожі та мандрівки „Світ неповторний та чудовий”, „Парковими алеями світу”, „Цікаві факти про океани”, „Юні пам’ять бережуть”, віртуальні знайомства „Геній світу і любові”, „Вона не голосом співала, а серцем”.

Цікаво проходять засідання клубу „У світі прекрасного”, професійного клубу „Досвід. Проблеми. Пошук”, літературного кінозалу „Від книги – до кіно”, „Університету третього віку”.

Зі школами у працівників постійні зв’язки, котрі переросли в живі стосунки на користь одним і другим. Активно співпрацюють з турклубом „Ніка”, православною церквою, ветеранською організацією району, РЦСССДТМ, воїнами-інтернаціоналістами, чорнобильцями, ветеранами війни та праці.

Людям тут цікаво

55675 і 3250. Ці дві цифри характеризують книжковий фонд і кількість читачів. Коли поцікавився, хто найкращі читачі, Олена Вікторівна відразу не змогла дати точної відповіді, а закликала в поміч колег. Та це й не дивно, бо активних читачів настільки багато, що важко вирізнити когось, аби не поминути увагою інших. Порадившись, працівники бібліотеки назвали прізвища багатьох читачів. Це – Ю.А. Середа, О.С. Березовський, Н.В. Редька, В.І. Порплиця, Н.М. Луценко, Г.О. Мовчанюк, І.М. Падалка, М.О. Маруніч, О.Б. Зіброва, Р.В. Овчіннікова, Я.Д. Курилич, А.І. Телух, Л.Я. Яковлева, М.І. Риба­льченко, Л.Є. Ільченко, В.Р. Ройко та інші.

А окремо виділили своєрідних читацьких чемпіонів: В.А. Пет­ренко, М.М. Єрмоленко, М.О. Дмитренко – у ц.р. вже прочитали по шість десятків книг найрізноманітнішої тематики.

– Знаєте, навіть уявити якось не можу нашу бібліотеку без допомоги читачів, – усміхається її директор. – Багато в чому – вони наша опора, і без них обійтися важко. Та й вони без книги себе не мислять. У бібліотеці такі відвідувачі почуваються не гостями, а господарями, дбаючи, аби їх друга домівка була затишною, щоб усе тут милувало око, приваблювало охайністю, зручністю. Читачі поповнили фонд творами Л. Костенко, В. Стуса, Ю. Андруховича, М. Адрусяка, О. Забужко, В. Нестайко і ін.

У справедливості цих слів можна судити з того, що поціновувати читача Олена Вікторівна і її подруги навчилися за багатолітню практику в нелегкій, одначе потрібній професії бібліотекаря. Вони не тільки віддали їй роки – а й серця та душі, бо недарма їх скромна праця пошановується людьми. І коли нині, у ці ювілейні дні, згадують прожите, зроблене, не обмине їх спомин про те, скільки праці вкладено у справу, яку роблять, скільки пережито.

Цвітнуть веселкою і задумки колективу: хочеться зробить оте й оте… Адже в байдужому до книги приміщенні книга не живе, а відтак цей дім не стане храмом книг. Розуміючи це, працівники бібліотеки докладають максимум зусиль, уміння, знань, аби в реальних справах мати відчутний позитив. Тут і „Дні Михайла Грушевського в Україні” – до 150-річчя від дня народження першого нашого президента, тиждень бібліотеки „Бібліотек@: сучасна, креативна, твоя!” – комплекс заходів до Всеукраїнського дня біб­ліотек, цикли заходів „Україна незалежна. Роки становлення”, „Конституція – основа правової держави”, семінари-практикуми тощо.

* * *

Ось таке в нашім селищі є князівство книг з жіночим обличчям, де порядкують чудові господині, справжні княгині, добрі й чарівні феї.

Отож від душі – щирі побажання цьому колективу частіших зустрічей зі справжніми книгоманами, щоб ніколи не тьмянів вогник бібліотеки, аби сюди з нетерпінням поспішали люди різних професій, уподобань. Хай і далі сердець політ вимірюється віршем та цвітом. Успіхів вам, здоров’я, людської поваги й визнання.

В. НАГОРНИЙ,

фото Є. Зими