ТРЕТЬОГО НЕ ДАНО

Із засідання громадської ради при РДА

Про актуальність проблем, порушених на недавньому засіданні громадської ради при РДА, свідчить, зокрема, гострота дискусій у ході їх обговорення. А на порядок денний, незважаючи на „замінованість” підходів до проблеми побутових тарифів, було винесено питання про проблеми в районній громаді після змін в оплаті за використаний газ і інші послуги. Друге питання стосувалося закону про держслужбу і шляхи реалізації його у районі. Справді складні питання, котрі потребують розв’язання, вивчення, дослідження. Чи вдалося це зробити членам ради?

Що не кажіть, а тарифна тема нині на слуху: для одних вона – привід зайвий раз попіаритися, для інших – можливість поспівчувати, так би мовити, поплакатися в жилетку, але для пересічного споживача комунальних послуг ті тарифи стали справжнісіньким ярмом. Тому і слід віддати належне керівництву громадської ради, котре тримає його у полі зору. Інформуючи присутніх про ситуацію на Варвинщині, голова ради Василь Бойко констатував, що оплата за використані газ, воду, електроенергію тощо – неймовірне навантаження на й так хирлявий сімейний бюджет більшості платників. Майже 60% їх у розпачі від указаних у платіжках сум. А звідки такий цинізм деяких можновладців, дивувався доповідач, коли чуєш пропозицію відключити села (тобто селян) від газопостачання, бо, мовляв, там вдосталь дров!

Свій наступ на споживачів роблять і комунальники, дбаючи про зарплату, хоча пенсія і зарплата їх пересічних платників стоять на місці. Людей турбує і те, що напруга в електромережі нестабільна, що досить обмежена кількість пунктів для сплати за компослуги і ін.

Свій подальший розвиток тема, порушена В.О. Бойком, знайшла у виступі начальника управління праці і соцзахисту населення Галини Кисляк. Вона зосередилася на стані виплати субсидій за компослуги, порядку їх надання. В районі 3700 отримувачів субсидії, тобто дещо більше половини від наявних домогосподарств. Нині є види на ріст кількості вже до 4 тис. Галина Іванівна зазначила, що з 1.05. ц.р. субсидії призначатимуть без врахування пільг. Кожен має визначитися, чим користуватись – пільгою або субсидією. Зменшено соціальні норми. З 1.05 тим, хто не має офіційного доходу, при призначенні субсидії враховуватиметься дохід на рівні двох прожиткових мінімумів (2900 грн.).

Учасники зібрання поставили низку запитань. Виступаючи перед присутніми, член ради В. Остапець висловив претензії до роботи комунальників (до речі, нікого з представників КП „Господар” на засіданні ради не було). Порушив він і питання про безглуздість нарахування за полив присадибних ділянок у травні.

В.Остапцю навіть сподобалося, що проблему порушила районка. Та наступного дня на редакційний стіл лягла його заява про те, що автор публікації „виклав недостовірну інформацію”. І стосується це того, що рішення приймав виконком, а не депутати. Справді, рішення це народив виконком 7.11.13 р. за № 149. Автор репліки „Був дощ? Платіть” вибачається перед читачами й депутатами попередньої каденції за неточність. Хоча помилка, як на мене, не така вже й трагічна, як дехто хоче її видати. Але що сталося, те сталося. Все ж таки, варто б сили спрямувати в першу чергу не на спростування, а на усунення свавілля тих, хто згаданого рішення притримується, ніби сліпий стіни. Недарма перший заступник голови РДА Володимир Левадний запропонував винести це питання на розгляд сесії селищної ради.

До речі, 46-а сесія минулого скликання з приводу, порушеного в листі прокурора району до керівництва селища, де він наголосив на делікті винесеного виконкомом рішення щодо запровадження обов’язкової платні за полив грядок жителями приватного сектору, не скасувала рішення №149, бо не вистачило трьох голосів.

А з приводу запровадження оплати було багато обіцянок на кшталт виваженого, диференційованого підходу до справи – врахування погодних умов тощо. Проте обіцяне швидко відійшло в небуття. На практиці проявилися байдужість, меркантильність, погоня за дармовою копійкою, вважали учасники зібрання. Зовсім свіжий приклад – минулий травень, коли день-у-день періщив дощ, у червні люди отримали нарахування за полив.
Цікаво, які ж затрати понесло господарство на так званий полив? Це щось схоже на один анекдот. При перетині кордону до громадянина звернулися з вимогою відкрити свій чемодан. Той заявив, що в нього чемодана нема і почув у відповідь: ну то й що – інструкція є інструкція, і порядок для всіх один. Що не кажіть, а не гоже ставитися до споживача, як до дійної корови, вважаючи, що він існує для КП, а не навпаки. Адже подібна позиція породжує невдоволення людей, нарікання, нервування. Отож і переконуємося зайвий раз в тому, що пересічному варвинцю ніщо так дорого не обходиться, як подібні безплатні обіцянки. Таку думку на засіданні ради висловили немало присутніх. А ще – необхідність будувати стосунки на довір’ї людей: поважати споживача й говорити йому правду, якою б та гіркою не була. Третього не дано. На жаль, дехто прагне зберегти хорошу міну під час поганої гри.

В основному, учасники зібрання підтримували тезу: контроль не тільки за використанням води, а й за тарифами, має бути постійним і жорстким, бо дай огульності волю – заведе в неволю.

А були і такі виступаючі, хто до справи ставився занадто радикально: щоб не було нарікань, встановіть лічильники. Хоча це теж не стовідсоткова гарантія совістливості. „Є такі абоненти, хто встановив лічильники, але водорозбірні колонки діють поза ними, – говорили опоненти, – а відтак за полив не платять. Так що підвищення тарифів проводиться не в інтересах споживача, а в інтересах монополіста”. І тут щось заперечувати важко. Хоча все ж таки за полив платити треба. Саме за фактичний полив, а не за уявний.

Інформуючи присутніх про закон України про держслужбу, керівник апарату РДА Олександр Філоненко зупинився на його основних положеннях – обов’язках держслужбовців, професійній компетенції, підвищенні кваліфікації тощо. Звернув увагу на низку новел, виписаних у законі, зокрема, скороченні кількості категорій з 15 до 3, а рангів – до 9, хто саме має право на держслужбу, порядок вступу на неї, проведенні конкурсу з-поміж кандидатів і ін. Торкнувся і питання оплати праці.

Пропонувалося раді прийняти звернення до райради від імені жителів району про порушення клопотання перед Кабміном, Верховною Радою щодо перегляду ціни на газ через низьку платоспроможність більшості громадян.

У роботі засідання громадської ради взяли участь голова РДА Любов Доля, заступник голови райради Віталій Хажанець.

В. НАГОРНИЙ