Скоро матимемо не дороги, а напрямки…

Закономірно, що минуле розширене засідання колегії райдержадміністрації, було присвячене аналізу благоустрою на теренах району, адже тепле весняне сонечко кличе знову до роботи на подвір`ях і вулицях, у місцях загального користування і відпочинку, а торішній сніг більше не маскуватиме жодні огріхи.

Вів засідання перший заступник голови РДА Володимир Левадний, участь у ньому взяв голова районної ради Петро Бакуменко, інформували начальник відділу архітектури, будівництва і ЖКГ Микола Бей, голови громад: Варви – Валентина Саверська-Лихошва, Остапівки – Микола Хижняк, Озерян – Сергій Дмитренко, Журавки – Оксана Теслицька.

Так, торік всіма територіальними громадами району виконано значний обсяг робіт із впорядкування вулиць, прибудинкових територій, скверів і дитячих та спортивних майданчиків, зон відпочинку і пам`ятних місць, з озеленення, викошування бур`янів і видалення порослі тощо (на 1,7 млн. грн). Лісівниками району спільно зі школярами і волонтерами заліснено саджанцями близько 5 га. Учні шкіл, працівники колективів і активісти ветеранських організацій посадили сотні саджанців фруктових дерев і декоративних кущів. Спільно із сільгоспвиробниками у селах району відновлювалися і ремонтувалися обеліски і пам`ятні знаки. Працівники РДА, райради і установ взяли участь у п`яти суботниках вздовж автомобільних доріг між населеними пунктами.

Значна частина комунальних доріг району потребує капітального та поточного ремонту, констатував Микола Бей. Розроблено ПКД на ремонт вул. Нова і Коцюбинського у селищі, а також у с. Леляки, Озеряни, Журавка, Світличне, Дащенки та Гнідинці. Торік із місцевих бюджетів на ремонт доріг було виділено 2,4 млн. грн. (Гнідинці, Варва, Світличне), а Брагинці акумулювали кошти на ремонт у 2016-ому.

У районі є 11 мостів і 91 водопропускна споруда, більшість з котрих, як і дороги, свого часу розраховувалися на осьове навантаження 6-10 тонн, нині ж ПДР дозволено всі 12 т. Це, а також зростання інтенсивності руху транспорту, і призводить до тієї ситуації, про яку хтось влучно сказав: скоро матимемо не дороги, а напрямки. Тим паче, що торік зі змінами у бюджетній царині держави місцеві бюджети залишилися без державного фінансування таких робіт (надійшло лише близько 200 тис. з обласного бюджету), а власним коштом дуже не набудуєш. Для прикладу, капремонт т.з. озерянського містка в цінах трирічної давнини потребує 2,4 млн. грн.

Найбільший обсяг робіт з благоустрою, відзначав доповідач, виконано у селищі. Зокрема, КП „Господар” підтримувало належний порядок на сміттєзвалищі, де встановлено огорожу і забезпечено цілодобове чергування персоналу, а також ліквідовано стихійні смітники, встановлено достатньо контейнерів для ТПВ, діє їх вивіз із садибної забудови. Селищною радою укладено договір з організацією щодо сортування сміття на території звалища.

Головний архітектор району акцентував увагу очільників місцевих громад на вимогах ЗУ „Про регулювання містобудівної діяльності”, де йдеться про те, що слід в обов`язковому порядку залучати забудовників (крім індивідуального житла і будівництва за бюджетні кошти) до пайової участі у розбудові сільської чи селищної інженерно-транспортної і соціальної інфраструктури. Внесок робиться до прийняття об`єкта в експлуатацію у розмірі від 4 до 10% вартості будівництва, такий досвід вже мають Варва (поточний ремонт вул. Коцюбинського у 2014-ому) і Озеряни.

Проблеми ж озвучено такі: у селищі на розі вул. Шевченка і Горького через несправність „ливнівки” зазнає підтоплення багатоквартирний житловий будинок, для руху великоваговиків бракує об`їзного маршруту, а мости у Варві і Журавці перебувають в аварійному стані тощо.

Голова райради нагадав колегам з територіальних громад про необхідність відновлення вуличного освітлення (наразі його мають хоча б частково Варва, Гнідинці та Озеряни), а також на активізації весняних робіт з прибирання. Депутат селищної ради, член громадської ради при РДА Володимир Остапець вказав на відсутність дієвого контролю за виконанням розпоряджень щодо збереження автодоріг. Сільські голови теж повели мову не тільки про зроблене торік, а й про невирішені проблеми. Так, Оксана Теслицька нагадала, що принаймні до чергового ювілею видатного математика із Журавки Г. Вороного, котрий відзначатиметься світовою науковою спільнотою, слід відремонтувати вулиці, котрі ведуть до місць, пов`язаних з його ім`ям. Є надія, що у рамках заходів із вшанування державні кошти надійдуть і на такі потреби.

Підводячи риску у обговоренні, Володимир Левадний закликав представників сіл і селища, попри всі труднощі, організувати весняні акції благоустрою, віднайти можливості для придбання бензопил, мотокос та ін. та уникати спалювання сухої рослинності, що призводить щосезону не тільки до пожеж, а й до задухи у населених пунктах.

Петро Бакуменко поінформував загал про зусилля районної влади у вирішенні проблеми розміщення нового сміттєзвалища, котре у перспективі може стати районним. Розглядаються альтернативні „Мостищу” варіанти, зокрема, ділянка між селами Журавка і Воскресенське,

Є.Зима