«Талант митців Чернігівського краю
звитягу патріотів величає»

IMG_2246

 

В кінці березня відбувся творчий звіт аматорських колективів та окремих виконавців Варвинського району «Талант митців Чернігівського краю звитягу патріотів величає». Його метою було виховання громадянина-патріота та вшанування волонтерів і громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України.

Цього дня відвідувачами районного будинку культури були ті, хто справді цінує народне мистецтво. Вони прийшли черговий раз отримати насолоду від спілкування із прекрасним. У фойє, де працювала виставка робіт народних умільців Варвинщини, їм підвищували «градуси» настрою музиканти духового оркестру РБК, виконуючи збадьорливі українські пісні.

Кожна робота, представлена на виставці, – своєрідний витвір народних талантів. Організацією і оформленням виставки займалися працівники бібліотеки Н. Порплиця, В. Лещенко, Н. Лісова, В. Заєць. Свої чудові і неповторні роботи представили майстри Світлана Шведюк (вироби з стрічок), Надія Целеп с. Гнідинці (ляльки-мотанки), Олександр Бе­резовський (коренепластика), Ана­толій Лазоренко с. Макіївка (ви­роби з дерева). Ви­роби худож­ньої вишивки, одного із най­популярніших ви­дів декоратив­но-прикладного мис­­те­цтва, дивува­ли від­ві­дувачів роз­маїт­тям стилів, барв,техні­кою виконання Не­­­пе­ревершені рушники, ікони, скатер­тини, серветки ні­кого не залишили байду­жим. Їх автори – май­ст­рині Катерина Парахненко с. Даще­н­ки, гнідинчанки На­дія Петрик і На­талія Мі­щенко, члени гуртка при районній раді вете­ранів Валентина Олек­сієнко, Галина Га­мадик, Раїса Крип­ченко, Ніна Шолом, Ольга Петренко, гур­т­ка ветеранської орга­ніза­ції с. Ма­ку­шиха – Ната­лія Бабенко, Фе­­­досія Ка­щенко, Ра­їса Сліпченко, Ма­­рія Те­­­рещенко, гур­т­ка вете­ранів с. Ка­ли­но­ви­ця.

Милували зір відвідувачів виставки роботи із бісеру Ана­­­с­тасії Остренської, Любові Пін­чук (Варвинська ЗОШ, 9-А кл.), членів гуртка бісероплетіння при районній раді Ва­лентини Олексієнко, Га­ли­ни Га­мадик, Раїси Крипченко, Інни Ма­тухно, вироби, в’язані гачком, спицями членами гурт­ка при районній раді ветера­нів Людмилою Євдо­кименко, Люд­ми­лою Коз­ло­вою, Світ­ланою Пое­тою, Ва­лен­тиною Даценко, Вален­ти­ною Гриненко, Вірою Мархотко.

Тут красувались роботи вихованців гуртка «Умілі руки» районного Будинку школярів (керівник Людмила Ошу­р­ко), дитячі малюнки учнів Варвинської школи, які будуть передані потім воїнам в АТО. Також найменші учасники заходу мали можливість передати тепло своїх долоньок воїнам АТО, поставивши відбиток долоньки на ватмані, і написати побажання бійцям. Цю акцію організувала волонтерка Яна Борщ.

Частина експозиції присвячувалася борцям за свободу та незалежність України різних часів.

На бібліотечному стенді «Краю мій, ти – частка Батьківщини» були На бібліотечному стенді «Краю мій, ти – частка Батьківщини» були виставлені краєзнавча література, яка розкриває історичне минуле і сьогодення Варви і району, а також портрети воїнів, які загинули під час антитерористичної операції на сході країни, В’ячеслава Носенка, Віктора Мельника і Олександра Потія.

На стенді туристсько-краєзнавчого клубу «Ні­ка» містилася інформація про їх музей і про 232-у Сумсько-Київ­ську армійську ди­візію та 3-ій Гвар­дійський Ко­те­льніковський кор­­пус. Амуніцію учас­­н­иків ниніш­ніх подій на схо­ді країни та експона­ти з передової представила волонтерська організація «Сова». Неповторними краєвидами Криму за­хоплювали фотографії Сергія Гор­батенка.

Також зір присутніх радувала виставка робіт умільців Гнідин­цівського ГПЗ – Наталії Макух (вишивка та в’язання спицями), Надії Сідько (ірландське мереживо та вироби, виготовлені технікою фріформ), Галини Лисенко (картини – масло), Лариси Шпетної (в’язання гачком) та Віктора Приліпка (вишиті ікони).

Красу ту неможливо переповісти словами – витвори наших майстрів милували і чарували зір, усе співало по-своєму барвами, колоритом, формами. Присутні були вражені неповторними витворами місцевих митців і щиро дякували їм за подаровані хвилини естетичної насолоди.

А потім центр подій перемістився у зал, де відбувся концерт, який на районному рівні можна впевнено назвати грандіозним.

Лейтмотив огляду — любов до України. Во­на, щира і непідкупна, проглядалася у кожному експонаті виставки, у кожному концертному номері. Тема цьогорічного звіту народних талантів настільки виболена, вистраждана і пережита. Тому за­кономірним зда­валося те, що і в учасників дійства, і у глядачів вирували емоції, почуття.

Захід розпо­чався з вітального слова голови райдержадміністрації Любові Долі, яка тепло привітала з цією неординарною подією в житті району всіх при­сутніх і підкреслила, що в зв’язку з сучасною важкою і болісною ситуацією в країні в освітньо-культурних закладах району ще більше стали акцентувати увагу на національно-патріотичному, громадянському вихованні молоді.

Працівники закладів культури співпрацюють у цьому напрямку з громадськими, волонтерськими організаціями, спільно проводять благодійні концерти, акції зі збору коштів для воїнів-земляків, які знаходяться на фронті. У складний для держави час наші земляки виявили справжній патріотизм, відданість цілісності та єдності рідної країни. Багато варвинців пішли на Донбас захищати суверенітет Вітчизни. На жаль, не всі з них повернулися до рідної домівки чи дожили до сьогоднішнього дня. З особливим щемом в душі і гіркотою в голосі Любов Вікторівна згадала їх імена. Це В’ячеслав Носенко, Віктор Мельник, Олек­сандр Потій, Олег Прудяк та Ігор Козленко. Світлу пам’ять героїв зал вшанував хвилиною мовчання. Також Любов Доля разом з заступником військового комісара Варвинського районного комісаріату капітаном Сергієм Юрченком вручили медалі «Захисник Віт­чизни» Олександру Литці і Юрію Погрібному. Очільниця району, відзначивши копітку роботу у підготовці звітного концерту, щиро подякувала всім, хто до неї долучився.

Програму творчого звіту відкрили переглядом документального фільму «Сила нескорених», де розповідалося про захисників України в різні історичні часи – від минувшини і донині.

Концертну програму розпочав народний аматорський хоровий колектив Гнідинцівського ГПЗ «Факел», виконавши пісні «Мо­литва» і «Гарний козак, гарний». Тему любові до України продовжили народні аматорські жіночі вокальні ансамблі «Берегиня» Озерянського СБК (керівник О. Пуд) піснею «Криниця» і «Мрія» Гнідинцівського СБК (керівник І. Рубан) – «Моя Україна».

Свою твор­чість вплели у вінок мистець­кого звіту і учасники ансамблю народної пісні «Калиновицькі веселухи» Калиновицького СБК (ке­рівник П. Покормяк). Їх оптиміс­тичний і піднесений виступ з умілим використанням народних ін­ст­рументів підняв настрій глядачів у залі.

Порадували присутніх своєю майстерністю й учасники танцювального колективу «Веселка» Журавського СБК (керівник С. Набок), які дали лиха закаблукам і «ушкварили» українського таночка «Від Києва до Лубен».

Дуже лірично і щемливо прозвучала акапельна українська пісня «Зійшов місяць» у виконанні «Антонівчанки» Антонівського СБК (керівник Н. Волік).

Хвилююче і трепетно було звеличено на звіті звитягу воїнів сьогодення, котрі щоденно відстоюють суверенітет та цілісність нашої держави на сході, воюють за те, щоб у нас було мирне небо над головою. Цей блок звіту розпочався піснею «Невідомий мій брат» у виконанні журавчан Володимира Кіщенка та ВІА «Квітень» (керівник В. Пігенко). До сліз пройняв глядачів вірш «Пам’яті Небесної Сотні» в майстерному виконанні Андрія Косаренка, який зал слухав стоячи. А тим часом на екрані, що був розміщений посередині сцени, демонструвалися кадри подій на Майдані Незалежності, а також буремних подій сьогодення на сході України. Від споминів у глядачів котилися сльози, адже кожен пережив свій Майдан в душі. Тим часом сердечних струн торкалася зворушлива пісня «Над землею тумани» у виконанні журавчанок Вікторії Колівошко та Наталії Маслової. Не залишила байдужим нікого в залі інсценівка за мотивами повісті Галини Кирпи «Мій тато став зіркою» у виконанні юних артистів Єви Скрипки та Олександра Ралка. Адже сьогодні в нашій країні війна. Це вона дивиться в очі наших дітей, це вона сіє жах і розпач у душі українців, це через неї сиротіють у непоправному горі матері і діти.

Далі естафету підхопили Тетяна Степурко з піснею «Pray for Ukraine», під яку учні шкіл се­­лища виконали флешмоб.

Най­­­щемнішою була сторінка, при­свя­чена пам’яті героїв В’я­чес­ла­ва Носенка, Віктора Ме­ль­ника, Олек­сандра Потія, котрі загинули під час АТО. Чоловічий вокальний ансамбль «Варин» Варвинського РБК виконав пісню «Біля тополі», присвячену їх матерям. Від цієї пісні щеміло серце кожного і навіть мужні чоловіки не стримували сліз, бо на екрані демонструвалися фотографії цих мужніх юнаків, які пішли захищати нашу землю та поклали голови за те, щоб ми мали краще життя, кращу долю. Ми не маємо права забувати про них.

Їхнім матерям, які були присутні в залі, на знак подяки вручили квіти.

Обличчя нової героїчної України – це не лише воїни, а й тисячі волонтерів, що стали справжніми ангелами-охоронцями для наших воїнів-земляків. Серед них і наша землячка – Яна Борщ, яка пліч-о-пліч з чоловіками не лише займається збором допомоги у Варві, а й неодноразово побувала в зоні АТО, передаючи все необхідне захисникам. Її пісня «Я тебе чекаю» прозвучала, як гімн подвигу нашим хлопцям, які воювали і воюють на сході України.

Бурхливими оплесками вітали глядачі літературно-хореографічну композицію «З Україною в серці» у виконанні демобілізованих воїнів АТО і наймолодших учасників звіту вихованців ДНЗ «Джерельце».

Розквітла на концерті диво-квітка зі стрічок, яку створили малята в таночку. Потужний молодий голос юної гнідинчанки, дипломанта XV Міжнародного фестивалю «Мистецькі барви» Вікторії Марйохи з піснею «Ангел» достукався до кожного, доніс істину, яка говорить про необхідність любити свій край і пам’ятати тих, хто загинув, захищаючи його.

Далі плавно підхопив на свої крила «Пісню українську» озерянський квартет у складі Олега Антоненка, Галини Улянич, Оксани та Сергія Пудів, а солістка Вікторія Полянна своєю піснею запалила вогонь в серцях і душах присутніх.

Чистотою двоголосся зазвучав родинний дует Анжеліки Арєф’євої і Фанзії Юрченко у татарській пісні «Мій рідний край».

Заключним акордом мистецького дійства варвинських аматорів сцени став величний фінал з піснею «Українці», яку виконали учасниці народного жіночого ансамблю «Горицвіт» (керівник Я. Ковбашин), та колоритним парадом найменших учасників концертної програми творчого звіту Варвинського району, а головне – тривалими оваціями вдячних глядачів.

Отак у єднанні аматорів і глядачів відбувся цей захід. Глядачі не шкодували долонь, підтримували самодіяльних артистів схвальним “Браво!”

Всі виступи на звіті були яскравими, колоритними, цікавими, а головне – патріотичними. Усі учасники показали високу майстерність і професіоналізм. Яскравий різножанровий концерт пролетів на одному по­диху. Час сплинув непомітно — прекрасна енергетика самодіяльних артистів передалася не тільки членам оглядової комісії, а й глядачам, які підтримували учасників самодіяльності бурхливими оплесками. Своїми виступами протягом двох годин учасники створили барвисту мистецьку феєрію.

На високому рівні творчий звіт провели ведучі Наталія Даценко і Андрій Косаренко, а оцінювала майстерність колективів оглядова рада з Ніжинського училища культури і мистецтва ім. Марії Заньковецької.

Завдяки продуманій та синхронній роботі працівників сцени звукооператора Ярослава Ковбашина, освітлювача Анатолія Тимченка, режисерів-постановників Віри та Романа Бузикевичів зміна номерів відбувалась без затримок і пауз. Цю сукупну гармонійність програми особливо відмітили глядачі та члени оглядової ради.

Учасників і глядачів творчого звіту привітала селищний голова В. Саверська-Лихошва, яка наголосила, що цей захід в черговий раз довів, що нам є ким пишатися та на кого рівнятися. Адже наші земляки демонструють неймовірний творчий потенціал, який не просто приносить емоційне задоволення, а спонукає до національно-патріотичного виховання українців.

Н. ПАЛЯНИЦЯ, фото автора

IMG_2202