Село – спільна господа, і хати  скраю тут бути не може

На загальних зборах у Богданах, звітуючи про роботу у минулому році, сільський голова Людмила Каркуша спочатку зупинилася на демографічній ситуації. У селі проживає 247 чол. Померли за минулий рік 8 сільчан, а народилося лише троє. Переважна більшість у Богданах пенсіонерів – 78, дошкільнят – 16, школярів – 22.

Минулого року значну спонсорську допомогу селу надавали орендарі землі. Так, за сприяння СТОВ «Богдан» організовувалося грейдерування доріг, впорядкування стихійних сміттєзвалищ, придбано новий насос для водяної свердловини, встановлено пластикові вікна та двері у ФАПі, а також надавалася допомога для проведення святкових заходів.

За рахунок коштів СТОВ «Дружба-Нова» для школи і дитсадка збудовано новий санвузол, надано 2 водяні насоси для ремонту свердловин, проводився ремонт комп’ютерної техніки, придбано подарунки до свят дітям і ветеранам, вже в цьому році в терміновому порядку придбано 4 газові автоматики для котлів, а також вирішується питання виготовлення дозволу на водокористування, що потребує також значних коштів. СТОВ «Журавка» забезпечує шкільну їдальню цукром, борошном та м’ясом.

Сільський голова подякувала всім керівникам сільгосппідприємств, хто допомагав у вирішенні проблем громади, і висловила сподівання на подальшу співпрацю.

Також в минулому році з сільського бюджету було виділено до районного 43 тис. грн. – на зарплату вчителям і 12,7 тис. грн. – на придбання нового рентгенапарату для райлікарні.
З недоліків, над якими потрібно працювати, сільський голова та виступаючі не раз називали стихійні смітники. Частина жителів села висипають сміття, аби подалі від свого двору. Напевне, ще не всі богданівчани сповна розуміють, що село їхнє – велике спільне подвір’я, і хати скраю тут немає. Якщо ж кожен прибере 10 метрів біля двору, а не винесе туди сміття чи купу гною, то Богдани будуть чистими і впорядкованими.

Вкотре піднімалося питання надання земельних ділянок (паїв) працівникам соціальної сфери. На це питання дав відповідь начальник відділу Держгеокадастру у Варвинському районі Євгеній Ігнатенко. Зокрема, він повідомив, що всі вільні землі знаходяться в оренді і без згоди сільгосптовариства її роздавати ніхто не може. З цим питанням вже неодноразово зверталися до орендарів і працівники школи, і керівництво району, але вони не погоджуються, адже це зайві витрати – людям потрібно платити більший відсоток оренди, переробляти договори, давати нотаріальні погодження. Сучасне законодавство не надає ефективних важелів для вирішення цієї проблеми.

Було вирішено іще раз написати колективне письмове звернення до всіх орендарів району, можливо, хтось і дасть згоду на виділення землі.

Обурила сільчан і звістка про підвищення плати за водокористування на 50%, адже тепер потрібно буде платити 15 грн. за одиницю обліку. На що сільський голова дала роз’яснення: тарифи на електроенергію підвищуються і для підприємства вони більші, ніж для населення. Кошти ж, отримані від населення за водокористування – цільові і використовуються лише на оплату цієї послуги. В селі ж тариф не підвищувався вже вісім років, а ще є недобросовісні сільчани, які невчасно розраховуються за отриману послугу. Також сільчани нарікали на якість телефонного зв’язку, оплату обов’язкової частки за комунальні послуги у квитанціях, відсутність в селі електрика, перепади напруги в електромережі і ін.

На сході виступили і відповіли на запитання керівник апарату РДА Олександр Філоненко, заступник голови районної ради Віталій Хажанець, в.о. начальника управління соціального захисту населення РДА Ольга Федорченко, начальник відділення Пенсійного фонду у Варвинському районі Галина Деревко, заступник директора з енергозбуту Варвинського РЕМ Микола Бобошко, фахівець І категорії з реалізації природного газу Прилуцького відділу ТОВ «Чернігівгаз збуту» Наталія Лопачук, головний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги Володимир Панченко, представники «Дружби-Нової» Анатолій Борсук і «Богдан» – Ольга Олійник.

Н. ПАЛЯНИЦЯ