Ось такий „ринок ”: є і газ, є і гроші,
а у райцентрівських школах
кілька лютневих діб не топилося…

Минулого тижня актив району розглядав поточні питання життєдіяльності Варвинщини і проблеми, що постали на часі, на трьох майже поспіль зібраннях – 23 лютого відбулися засідання колегії РДА і постійних комісій райради, а 26-го – чергова, четверта, сесія районної ради сьомого скликання. Вели зібрання перший заступник голови райдерж­адміністрації Володимир Левадний і голова райради Петро Бакуменко, інформували з питань порядків денних очільники: фін­управління – Оксана Гмиря, відділу економіки – Андрій Головенець, апарату РДА – Олександр Філоненко, районного сектору УДСНС – В`ячеслав Самаль, місцевих відділів прокуратури і поліції – Юрій Панченко та Олександр Каліш, відділів освіти, культури і ЦРЛ – Володимир Кутовий, Роман Бузикевич і Юрій Полонець та інші.

Підсумки виконання програми економічного і соціального розвитку району та районного бюджету за 2015 рік розглянули спільно представники районних органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Головним надбанням року, що минув, Володимир Левадний назвав збереження стабільної роботи господарського комплексу і бюджетної сфери, недопущення значного спаду виробництва, залучення коштів на інфраструктурні об`єкти району.

Хоча промислової продукції торік вироблено на 489 млн. грн., проте маємо, на жаль, вже стабільний „мінус” до попередніх років. Взуттєве виробництво „Тозіналі” нарощує обсяги, проте вони не в змозі знівелювати спад на ГПЗ – основному промисловому виробнику району. А от сільгосптовариствами вироблено продукції на 340,1 млн. грн., що мало не на чверть більше попереднього року. Хоч левова частка доходів аграріїв – від рільництва, однак помітне і збільшення поголів`я ВРХ – на 667 голів (всього станом на 1 січня ц. р. 3189). На 3,7 млн. грн впроваджено три інвестиційні проекти у ТОВ „Журавка”.

Всього ж обсяг капітальних інвестицій в районі за січень-вересень 2015 року становив 20 млн. грн., що на 3 млн. більше відповідного періоду попереднього року, а за підсумками року сягне 53 млн. грн.

Серед низки позитивних напрацювань – чітко налагоджена робота центру надання адміністративних послуг, яким торік надано більше 2 тис. послуг.

Загальний фонд зведеного бюджету району, як відмічалося у ході засідань, склав 116 млн. грн., що у порівнянні з попереднім роком більше на 34 млн. З них майже 58 млн. – субвенції з держбюджету (допомоги, освітня і медична субвенції тощо). Залучено більше і власних доходів – майже 46 млн., що на 11 більше торішнього, перевиконання уточнених планових призначень склало 4,2 млн. гривень. Майже 9 млн. – залишки коштів на сільських і селищному бюджеті на кінець року.

У структурі видатків 71,9 % становила заробітна плата (фонд оплати праці бюджетних установ зріс на 18%), 12 – енергоносії. Торік суб`єктами малого підприємництва сплачено до бюджету 6 млн. грн., що більше на 17, 4 %, для започаткування власної справи 18 безробітних отримали одноразову допомогу (майже 256 тис. грн).
Діяло 185 об`єктів роздрібної торгівлі, котрі здатні забезпечити потреби населення, проте роздрібний товарообіг зменшився торік на 23,3%, що свідчить не про стан галузі, а , скоріше, про зубожіння населення і зменшення його купівельної спроможності. І зростання середньої зарплати за ростом цін і тарифів на разі не встигає.

369 мешканців району станом на початок цього року мали статус безробітного, пільгами і допомогами користувалися більше тисячі осіб, більше 3 тис. домогосподарств призначено субсидії (12,5 млн. з держбюджету), 284 тис. грн спрямовано з місцевих бюджетів на матеріальну допомогу хворим і нужденним.

Щоправда, як би сутужно не було, а варвинці будуються. Індивідуального житла торік зведено близько 2 тис. метрів квадратних. Виготовивши коштом місцевого бюджету ПКД на реконструкцію низки об`єктів соціальної інфраструктури, районній владі вдається залучати державні капіталовкладення на їх виконання.

Проте і проблем не бракує. На них вказали спеціалісти структурних підрозділів обласної державної адміністрації, обласних управлінь та організацій, які проводили комплексне відпрацювання району. Про його результати учасників колегії інформував О. Філоненко. Зокрема, акцентував увагу всіх управлінців району на необхідності участі у міжнародних проектах фінансування, оптимізації надання адмінпослуг, розвитку малого і середнього підприємництва, ширшого впровадження енергозберігаючих технологій, у сільському господарстві – подальший розвиток тваринництва і переробки тощо.

Стан пожежної та техногенної безпеки на території району у 2015 році та заходи на 2016 рік охарактеризував керівник сектору пожежно-рятувальної служби. Зокрема, роками напрацьовано досвід профілактичної роботи: виступи у ЗМІ з пожбезпеки, подвірні обходи і рейди та інші форми інформування населення, проте необережне поводження з вогнем лишається основним фактором ризику. Торік сталося 24 пожежі (знищено 3 і пошкоджено 14 будівель на 1,7 млн. грн), з яких 16 випадків – саме з необережності. Решта сталися через порушення правил встановлення і експлуатації опалювального й електрообладнання, печей тощо. Доповідач акцентував увагу присутніх, і особливо сільських голів та депутатів, на необхідності тримати у полі зору умови проживання малозабезпечених односельців, одиноких стариків, адже немало трагедій стається від побутової необлаштованості саме таких категорій. Низьким рівнем пожбезпеки вирізняються, на жаль, і об`єкти нинішнього АПК, приміщення клубів і будинків культури. Відтак торік складено 22 протоколи за порушення правил пожежної безпеки. Щоправда, доки штраф – 34 грн., буде меншим, аніж, приміром, перезарядка вогнегасника – 50, стан справ суттєво не покращиться, вважає В. Самаль. Об`єктивності заради варто зазначити, що і про протипожежну обробку дерев`яних конструкцій – один з хронічних недоліків, говорити не доводиться, коли бюджетникам давно „не до жиру”.

За підсумками колегії прийняті відповідні розпорядження та дані доручення, а обговорення поточної ситуації в районі, його проблем продовжилося у ході роботи радівських комісій та безпосередньо на сесії цього самоврядного органу. Так, внесено необхідні зміни до бюджетних рішень попередніх сесій, затверджено звіт про виконання бюджету-2015 і соціально-економічної програми Варвинщини, а також спільні розпорядження голів ради і РДА, що стосувалися оперативного дофінансування потреб установ. Ухвалено програму оздоровлення та відпочинку дітей на 2016-2020 роки, порядок призначення на посади керівників загальноосвітніх шкіл (контракти на 1-5 років), положення про помічника-консультанта депутата райради тощо.

Внесено зміни до програми інформатизації району, аби була змога облаштувати робочі місця реєстраторів, адже функції реєстраційної служби нині перебирає на себе райдержадміністрація. Прийнято рішення про надання матеріальної допомоги на компослуги сім`ям онкохворих дітей (три у районі).

Про роботу місцевого відділення прокуратури поінформував депутатів його очільник Ю.В. Панченко, зокрема, навів дані щодо спільних заходів правоохоронних органів у боротьбі зі злочинністю та запобігання і протидії корупції, показників у роботі прокуратури.

Сталися зміни у роботі комунальних ЗМІ: на радіо посаду директора залишає В. Ворожбит, а призначено Я. Смерек, газета ж робить крок у реформування державної і комунальної преси. Відповідно до закону, ухваленого наприкінці 2015 року, у трирічний термін всі державні і комунальні друковані видання країни змінять свій статус на приватні або ж будуть ліквідовані. Відтак колектив газети вийшов з пропозицією подальшого перетворення редакції до співзасновників – ради і адміністрації. Задля збереження районної газети для всіх мешканців громади намір колективу працювати самостійно районні депутати підтримали і ухваленим рішенням, де одним із пунктів значиться укладення угоди з газетою на висвітлення діяльності місцевої влади, і добрим напутнім словом.

Петро Бакуменко зачитав колегам звернення голови громадської ради при РДА В.О. Бойка, де йдеться про необхідність прислухатися до думки обурених варвинців і докласти зусиль у пошуку вдалішого місця під нове селищне сміттєзвалище, котре у перспективі обслуговуватиме потреби мешканців чи не всього району. Цю проблему очільник ради запропонував вивчити депутатській комісії з питань АПК із залученням всіх зацікавлених до пошуку місця, компромісного для всіх. Вважає голова громадської ради, що потребує широкого роз`яснення і грядуще об`єднання громад.

Роз`яснити ситуацію і долучитися до вирішення проблем закликали керівництво району депутат Олег Ященко – щодо діяльності податківців, котрі зачастили з перевірками підприємців, Озерянський сільський голова Сергій Дмитренко – щодо цінової змови закупівельників молока у відносинах із селянами, депутат Віта Полянна – щодо зниження зарплати працівників Журавського ДНЗ. очільники бюджетних галузей – щодо припинення подачі газу на найбільші об`єкти – райцентрівські школи, ЦРЛ, заклади культури.

У термін між засіданням комісій і сесією райради озерянська проблема отримала на диво швидке вирішення. Схоже, що за „посередництва” місцевої поліції, котра почала вивчати ситуацію довкола тиску колег-закупівельників на того з них, хто запропопував сільчанам більшу ціну, і решта перекупників згодилися дати озерянцям на 50 коп. більше. Хоч зафіксувати якогось криміналу формально не вдалося, однак результат є – коли за проблему братися прикро і гуртом.

А от обговорення газового колапсу, що виник наприкінці лютого у найбільших бюджетних закладах Варви, втім, як і інших районів області, було куди драматичнішим. За день до сесії були відключені від газопостачання обидві райцентрівські школи і заклади культури, очікувалося подібне і у лікарні.

Як поінформували присутніх керівники району і бюджетних галузей, сталося це внаслідок неузгодженості законодавства з реаліями запровадження у країні вільного ринку газу. Віднедавна через тендерну процедуру найбільші бюджетні споживачі мають змогу обирати будь-якого постачальника газу навзамін єдиному монополісту. Такі процедури в районі було розпочато, проте, приміром, в освіті майже до завершення терміну, відведеного на пропозиції, майбутніх постачальників не було… Постачальник попередній до участі в тендері не планував долучатися, а відтак – і подавати газ.

Бити у всі дзвони – ставити питання перед керівництвом області, перед депутатами, обраними від округу, апелювати до державних інституцій – такий підсумок бурхливого обговорення ситуації.

Більшість депутатів, хто вголос, а хто – подумки, обурювалися: доки десь там, нагорі, визначаються з «кишенями», до якої саме класти надалі газові прибутки, чому мають мерзнути діти в школах на зібганих, тобто скорочених уроках? І як це позначиться на їх здоров`ї і одужанні хворих у лікарні?

На час проведення сесії було більше запитань, аніж відповідей. Депутати ухвалили звернення до обласної і державної влади (публікуємо на 3-й стор. у колонці офіційної інформації).

Тепло у райцентрівські школи прийшло з першим весняним днем, коли було поновлено газопостачання (торги виграв «Чернігівгаз збут»), проте відтепер і у райдепів, і у інших варвинців із запровадженням чергової реформи – т.з. вільного ринку газу, закріпиться стійка асоціація – є і газ, є гроші, а однак холодно.

З усіх питань порядку денного сесії ухвалено відповідні рішення. Відтепер, завдяки новаціям у законодавстві, не тільки з ними, а й зі списком депутатів – хто як голосував, може ознайомитися кожен охочий. Районна рада започаткувала власний сайт – www.vаrva-rrada.gov.uа.

Є. Зима.

Депутатське звернення

Голові Чернігівської обласної
державної адміністрації Кулічу В.П.
Голові Чернігівської обласної ради Вдовенку І.С.
Голові Верховної Ради України Гройсману В.Б.
Прем’єр-міністру України Яценюку А.П.
Депутату Верховної Ради України Кодолі О.В.

Бюджетні установи нашого району у 2016 році проводять процедури відкритих торгів щодо закупівлі природного газу для потреб котелень, що проводять опалення закладів освіти, охорони здоров’я та культури. Проте суперечності в чинному законодавстві державних закупівель на ринку природного газу, інших законодавчих актів призвели до того, що з 25 лютого 2016 року ПАТ «Чернігівгаз» припинило газопостачання об’єктів соціальної сфери. І розв’язати цю проблему на районному рівні неможливо.

Дана ситуація викликає соціальне збурення населення Варвинщини, мешканці сподіваються на нас і на вирішення цієї проблеми. Якщо найближчим часом питання підключення до газопостачання бюджетних установ району не буде вирішено, то це призведе до негативних соціальних, політичних та економічних наслідків.

В зв’язку із надзвичайною ситуацією у Варвинському районі, яка виникла у результаті відключення постачання природного газу бюджетних установ (заклади освіти, медицини, культури), просимо вас негайно втрутитися в цю ситуацію та посприяти її вирішенню.

З повагою депутати Варвинської районної ради
О.В.Антоненко, П.І.Бакуменко, О.В. Дробілко, М.М. Капко, І.В. Коломієць, В.Ф. Ладицький, М.Г. Ля­шен­ко, Л.П. Ляшенко, В.І. Небрат, Г.П. П’ятниця, В.М. По­лян­на, І.М. Рябоконь, В.С. Свинар, В.Г. Скоромець, С.В. Сокол, В.С. Улизько, В.О. Хажанець, Я.В. Целеп, О.І. Ященко.