Діалог: влада – громада

НА ПЕРЕХРЕСТЯХ ДУМОК

На черговому засіданні громадської ради при РДА увагу було зосереджено на трьох питаннях, котрі стосуються результативності молодіжної політики в районі, спрямовані на патріотично-національне виховання підростаючого покоління, підготовки молоді до життєдіяльності в умовах ринкової системи, а також інформації про діяльність ради й план роботи на цей рік.

Без упередженості можна стверджувати, що проблемі виховання підростаючого покоління ця громадська інституція уваги надає практично з перших днів свого заснування в районі. І торкалася вона різних напрямків роботи у цій сфері, як то: бережливого ставлення до природи, естетичного, морального, фізичного виховання тощо. Нинішній аспект роботи з молоддю зацікавив працівників різних служб району, бо патріотичне виховання (особливо в нинішній час) має особливе значення. Саме на цьому й наголошував голова ради Василь Бойко, котрий вів зібрання.

«Молодь – це наше  сьогодні…»

Згадане питання в останні десятиріччя в країні, на жаль, не було актуальним, і на справу патріотичного виховання дивилися так собі: ніби й потрібне воно, ніби й не вельми на часі… Відтак і дійшли, врешті-решт, до втрати багатьох цінностей. І лиш в останні декілька літ воно, як мовиться, зросло в ціні. Та все одно його втілювати у життя ще непросто. Адже байдужість (така вже людська природа) прижилася швидко, відтіснивши на задній план уміння й бажання берегти та примножувати цінності, традиції. Говорячи про це, наводилися приклади не просто байдужості, інертності у ставленні до завоювань наших предків, а й невігластво, вандалізм, блюзнірство, котрі чинять немало молодиків.

Афоризм „Молодь – наше майбутнє, з-поміж нас побутує ще з пострадянських часів, – зауважив В.О. Бойко. – Одначе з цим я категорично не солідарний, бо молодь – не тільки наше завтра: вона цілком реально живе й будує сьогодення”. Звичайно, у цій тезі є свій резон. Тим більше, що молодь – то не лише школярі, а й люди від 18 до 35 років, багато з яких вже мають своїх дітей. До всього молодь цілком рівноправно будує сьогодення спільно з представниками старшого покоління. „Саме з ними та з молодими і треба провести зустріч у райбудинку культури, – продовжував думку голова громадської ради, – аби знати, чим живе молодь, що вона хоче, які має сподівання, принципи, претензії до влади… А програми для молоді, котрі ми так щедро продукуємо, необхідно повно реалізувати в життя”.

Його думку підтримували й інші учасники зібрання. Приміром, директор райгімназії, депутат райради Василь Небрат зауважив, що ота категорія молоді від 18 до 35 років найчастіше й лишається у нас поза увагою.

А можливості знайти справу до душі в нас є, відзначив зав. відділом культури і туризму РДА Роман Бузикевич, беручи участь у роботі естрадного, духового оркестрів, займаючись хореографією тощо. Просто бажаючих, на жаль, мало. Приміром, до занять у духовому оркестрі свого часу долучилися 20 школярів, одначе витримки, уміння подолати труднощі в опануванні інструментом вистачило тільки… в одного, а решта ретирувалася.

Член громадської ради Анатолій Науменко зауважив: у нас бракує гуртків технічної творчості. На це директор райбудинку школярів відповіла: „Немає ані фінансів, ані фахівців, що необхідно для їх ведення. Одначе, коли хто побажає взятися за роботу, постараємося, щоб їх ентузіазм був матеріально винагороджений”.

Справді, в цій царині реалії досить прозаїчні: заняття таких гуртків чи тих, котрі пов’язані з матеріальними затратами, повинні оплачувати батьки. І все ж таки ми підтримуємо дітей із соціально незахищених або малозахищених сімей, заявив очільник освітянського відомства району Володимир Кутовий.

У залі чулося немало пропозицій, як заповнити вільний час молоді – брати участь у спортивних заходах, озелененні населених пунктів тощо. На це ми звертаємо увагу, заявив завуч райцентрівської школи, депутат райради Василь Скоромець. Зокрема, одинадцятикласники посадили 5 тис. дерев, беруть участь в інших подібних акціях.
Справді, немало раціональних думок висловили в ході розмови учасники засідання. І В.О. Бойко пообіцяв їх систематизувати, долучити до заходів, спрямованих на покращення виховання молоді, забезпечення її роботою, поліпшення інфра­структури села, бо саме це багато в чому сприяє, щоб там залишалася молодь.

Зроблено багато, але недостатньо

Такий можна зробити висновок від заслуханої доповіді головного спеціаліста сектору у справах сім’ї, молоді та спорту РДА Юлії Скрипки. Вона зосередилася на тих пріоритетних напрямках у роботі з молоддю, які взяла за основу її служба.

– Коли особливо гострою є проблема працевлаштування молоді, потреба в інформації про шляхи пошуку життєвої стежки має суттєве значення, – зазначила доповідач. – Ось тут руку допомоги подав РЦЗ. І системні заходи щодо забезпечення молодих людей роботою мають позитивні наслідки. Приміром, торік із 354 чоловік, які шукали роботу, 115 її отримали, 42 охоплено профнавчанням, перенавчанням, підвищенням кваліфікації, 10 за фінансової підтримки започаткували власний бізнес, 80 брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру. Для учнів проводяться проф­орієнтаційні уроки, ярмарки професій, „Дні відчинених дверей на виробництві”, діють програми „Молодь Варвинщини” на 2016-20 р.р., „Власний дім”.

Акцент доповідач зробила на посиленні патріотичного виховання, формуванні національної свідомості в освітніх закладах району. Колектив райцентрівської ЗОШ виготовляв маскувальну сітку для учасників АТО, на „уроках мужності” учні зустрічаються з воїнами АТО – своїми земляками, взяли участь у Всеукраїнській акції „Лист пораненому”. Варвинські школярі долучилися до триденного обласного національно-патріотичного заходу „Я – патріот” у Гончарівську, беруть участь у громадській організації сприяння українській армії „Фортеця” і ін.

Актуальними нині є й питання пропаганди і формування здорового й безпечного способу життя. В рамках цієї проблеми проводяться дні здоров’я, боротьба з тютюнопалінням, святкові ігротеки з нагоди днів молоді, Незалежності, визволення Варвинщини, фестивалі дитячої та юнацької творчості „Фестиваль збирає друзів”, „Осінній зорепад”, „Крок до зірок” і ін. У ДЮСШ навчається 200 дітей, займаючись футболом, волейболом, боксом, дзюдо.

Та, на жаль, у роботі є і свої проблеми, котрі гальмують залучення молоді до організованих форм дозвілля й відпочинку. Зокрема, не все гаразд з організацією літнього відпочинку. На жаль, пропонованими заходами ще непосильно багатьох молодих людей вирвати з орбіти „ганделиків”, сили тяжіння спиртного на їх вітринах. Вони сильніші тому, що, на жаль, ми ще не можемо запропонувати більш сучасні форми й методи проведення дозвілля молоді. А діючі нині себе немало в чому морально зжили.

На цьому тлі цілком резонною була чиясь репліка, мовляв, коли сьогодні на серцях багатьох плаче війна, коли вона багатьом обпалює юність, ми, нарешті, зрозуміли, скільки втрачено в роботі, пов’язаній з патріотичним вихованням.

Тому й недивно, що запропонована громадською радою анкета для учнів райцентрівських школи та гімназії з одним питанням (які новації варто запровадити, аби учням було цікавіше навчатися і відпочивати в навчальному закладі, в селищі, і що вони побажають з цього приводу керівництву району) викликала помітний інтерес у дітей. Відповіді озвучила на засіданні громадської ради Ю.С. Скрипка. Вони були цікавими, пропозиції слушними, тому присутні їх обговорювали емоційно.

Що б хотіли наші діти?

Учні й гімназисти хочуть, аби у Варві були, приміром, каток, в кожного учня – планшет чи ноутбук, в класах – мультимедійні дошки, щоб практикувалися музичні перерви, доброчинні ярмарки, аби в селищі були тренажерний зал, діяло безкоштовне репетиторство, спортивні поєдинки між дітьми й батьками, розважальні ігри на перервах, а на уроках – розвиваючі, виділено місця для паркування велосипедів, діяли гуртки з вивчення мов світу, дискотеки з підібраними піснями різних років, танцювальний майданчик і інше.

У селищі потрібен тенісний корт, слід очистити водойми для купання, щоб діяли боулінг, волейбольний майданчик, клуби вихідного дня, сучасний кінотеатр, роледром, зробити освітлення в парку, більше квіткових клумб у містечку, не допускати продажу дітям алкоголю й цигарок тощо.

Побажання районному керівництву: закінчити будівництво плавального басейну в гімназії, щоб було більше розваг, заохочувати молодь до розкриття своїх талантів, організувати кіберспорт, подбати про ремонт і комп’ютеризацію музшколи, практикувати більше районних заходів для школярів і ін.

Не треба створювати прецедент

Саме в такому контексті звучало багато думок стосовно обладнання сміттярні в районі „Мостища”. Розмова була знову емоційною і тривалою, хоча й зринула мимовільно. І списи ламалися довкола проблеми довгенько, щоправда, знову безрезультатно. Бо, крім нарікань, іншого варіанту ніхто не запропонував.

Дехто навіть намагався довести без­альтернативність обраного місця нового смітника, долучаючи себе до участі в його визначенні. Хто не поділяв ту позицію, пропонував не поспішати, бо, як сказав, варвинець Олександр Давиденко, через роки наші внуки будуть дорікати тим, хто створив знову поряд із трасою і людськими оселями нову сміттярню, схожу на ту, що на „Холодниці”.

Учасники розмови зійшлися на тім, щоб вивчити проблему детальніше і подати пропозиції стосовно загальноприйнятного місця.

* * *

Ось така фабула цієї зустрічі, де був представлений соціальний зріз представників різних верств громадськості селища – освітян, культпрацівників, представників соціальної, виробничої сфер і ін.

В.О. Бойко також запропонував членам ради перспективний план роботи на ц.р. Ним передбачена низка заходів, пов’язаних з розглядом питань щодо ситуації із збереженням питної води, земельних ресурсів і т. ін.

В роботі засідання ради взяли участь і виступили голова райради Петро Бакуменко, перший заступник голови РДА Володимир Левадний.

В. НАГОРНИЙ