«У тиші урочистій до пам’яті йдемо»

9 травня 1945-го так само, як і сьогодні, навкруги рясно цвів пахучий бузок. Його кидали під ноги героям, які викували перемогу, – солдатам, котрі поверталися додому. Відтоді кожного року цієї днини в усіх містах і селах України проходять пам’ятні заходи на честь Перемоги. І цього року 9 травня у Варві проведено багато заходів, приурочених до Дня пам’яті і примирення та 72-ої річниці Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками.

Розпочався ранок того дня національно-патріотичним велопарадом «Пам’яті нескорених», в якому взяли участь учні шкіл району. На велосипедах, прикрашених українськими віночками, жовто-блакитними стрічками, повітряними кульками, прапорцями, у вишиванках і з державним Прапором учасники велопараду проїхалися центральними вулицями селища. Всі велосипедисти підійшли творчо до оформлення транспортних засобів і свого зовнішнього вигляду, адже в кінці заходів найкращі і найбільш творчі з них отримали подяки голови райдержадміністрації, солодощі і подарунки – стереонавушники і колонки. Їх отримали Ангеліна Вовк (ІІІ місце), Ірина Левенець (ІІ) і Софія Кліменко (І). Заохочувальні призи глядацьких симпатій отримали Аліна Левченко, Анастасія Басанко і Роман Свистун. Всі решта учасників отримали в дарунок солодощі.

А далі біля обеліску Слави в центральному сквері Варви відбувся мітинг-реквієм «У тиші урочистій до пам’яті йдемо». Виявити свою повагу та вшанувати пам’ять загиблих у Другій світовій війні зібралося чимало люду. З тюльпанами, бузком та яскраво-червоними маками на грудях, що символізують незгасаючу пам’ять про всіх, хто поклав життя на вівтар Перемоги, варвинці йшли на мітинг з нагоди 72-ої річниці закінчення найстрашнішої війни. Адже пам’ять і вдячність – це все, що ми можемо дати нашим ветеранам. І це робить кращими нас і наш світ.

Усе далі і далі відходить від нас та жахлива війна, що принесла стільки горя, насіяла розпачу і біди. І з кожним роком все менше і менше залишається в живих свідків тих страшних подій. У нашому районі залишилося лише 11 ветеранів-фронтовиків Великої Вітчизняної війни, 2 солдатські вдови і 1 малолітній політичний в’язень. На жаль, за станом здоров’я і за віком ніхто з них цьогоріч вже не зміг бути присутнім на мітингу-реквіємі.

Розпочалися урочистості з виступу голови РДА Любові Долі. Вона висловила щиросердечні вітання та слова вдячності за Перемогу, за мужність і героїзм ветеранам Другої світової війни і сьогоднішнім нашим героям – учасникам АТО, і побажала усім миру, здоров’я і бадьорості духу на довгі роки.

«Беззаперечним є подвиг українського народу, наш великий внесок у перемогу антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні. В той же час, Україна зазнала чи не найбільших руйнувань та жертв серед усіх держав, якими прокотилася страшна війна. Загальні втрати України у цій війні оцінюються у 8-10 мільйонів життів, мільйонів нерозквітлих українських доль, нездійснених мрій і задумів. В скорботний список занесено й імена 4 тисяч наших земляків-варвинців, які, на жаль, не повернулися з фронту». – Зазначила Любов Вікторівна у своєму виступі.

Далі найбринкіша, найемоційніша мить: хвилина мовчання й скорботи. Запанувала тиша, яку переривали лише залпи з рушниць. І лягли на гранітні плити з викарбуваними іменами тих, чийому героїзму й волі ми завдячуємо сонячним мирним небом, тих, чиї душі журавлиним ключем злетіли увись, полум’яні квіти. А священнослужителі храму Різдва Пресвятої Богородиці Георгій Луценко і Григорій Теслюк відслужили панахиду за загиблими воїнами. І полинули за вітром у ясну небесну блакить такі щемливі і нині актуальні слова Гімну «Ще не вмерла Україна…».

Продовжилися урочистості молодіжною легкоатлетичною естафетою миру, в якій взяли участь учні Варвинських райгімназії і школи, Гнідинцівської, Журавської та Озерянської ЗОШ. Призові місця в естафеті розподілилися так: «бронзу» вибороли учні Варвинської школи, «срібло» – у Журавської ЗОШ, а «золото» у гімназистів.

Відразу після старту легкоатлетичного марафону вихованці варвинських ДНЗ «Казка» та «Джерельце» і райгімназії біля обеліску Слави запропонували увазі глядачів святковий національно-патріотичний флешмоб, що і став феєричною кульмінацією святкування.

Всі заходи, проведені у Варві до Дня пам’яті і примирення та 72-ої річниці Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками, відбулися за фінансової підтримки депутата облради, голови обласної організації Аграрної партії України Сергія Гайдая.

Н. ПАЛЯНИЦЯ,
фото автора