Пост здоров`я

ГЛАУКОМА – ВКРАДЕНИЙ ЗІР

Існують захворювання очей, коли відновити зір при пізньому зверненні вже неможливо. До таких недуг належить глаукома. Її називають хитрим крадієм зору, оскільки дуже часто симптоми цієї хвороби відсутні. Найпоширеніша форма глаукоми є повільною і невідворотною, хвороба без жодного попередження вражає нерви, які з’єднують око з мозком. Ви можете хворіти на глаукому, але при цьому не відчувати жодного дискомфорту.

Глаукома характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску (постійно або періодично), атрофічними процесами зорового нерва, звуженням периферичного поля зору, яке зазвичай починається з носової сторони, а потім концентрично охоплює периферичні відділи аж до повної втрати зору.

Ніхто не захищений від глаукоми, але у деяких людей ризик захворіти вищий, ніж у інших. Ризик захворювання збільшується, якщо вам за 40 років, у вашій сім’ї є випадки цього захворювання, у вас підвищений внутрішньоочний тиск; страждаєте на короткозорість або далекозорість, маєте діабет, гіпертонію або гіпотонію.

На жаль, немає єдиного загального тесту на глаукому. Половина людей, які страждають на глаукому, не знають про своє захворювання, поки не настане серйозна втрата зору. Інколи першими симптомами можуть бути легкі болі у скронях, надбрів’ях, зазвичай такі дискомфортні стани дають про себе знати вночі або зранку.

У таких пацієнтів уранці часто буває затуманений зір, а увечері, дивлячись на вуличні ліхтарі або лампочку, людина з підвищеним внутрішньоочним тиском помічає райдужні кола, але зачасту ці симптоми рідко приводять людину з такими проблемами до офтальмолога.

Кращим засобом профілактики є виявлення захворювання на ранній стадії розвитку. Всім людям, які досягли 40 років слід обов’язково виміряти внутрішньоочний тиск раз в 3 роки, а які входять до групи ризику – зробити перший замір в 35 років та проводити щороку.

Це можна зробити за місцем проживання, звернувшись до сімейного лікаря. Однак нерідко сьогодні ми зустрічаємося з глаукомою при нормальному тиску, тому профілактичний огляд бажано провести в очного лікаря, який під час огляду вже може виявити початкові ознаки глаукоми і призначити відповідне лікування.

Інколи необхідне проведення додаткових обстежень: дослідження дренажної системи ока, визначення товщини шару нервових волокон, товщини рогівки тощо. Для проведення високотехнологічних досліджень в обласній консультативній поліклініці працює глаукомний кабінет.

Глаукому вилікувати неможливо, однак при ранній діагностиці, правильному лікуванні та дотриманні рекомендацій пацієнтом можна призупинити прогресування хвороби.

Є три основні методи лікування глаукоми: медикаментозний, лазерний, хірургічний. Тільки на підставі повного обстеження лікар може запропонувати оптимальний метод лікування та препарат для кожного пацієнта індивідуально. Самолікування неприпустиме! Важливо виконувати усі рекомендації лікаря і у жодному разі самовільно не міняти медикаменти або не припиняти лікування. А регулярний контроль дозволить своєчасно помітити прогресування захворювання і відкоригувати призначене лікування.
На підтримку ініціативи Всесвітньої Глаукомної Асоціації 6 березня в Україні оголошено днем боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми. До цього дня проводиться місячник заходів, тож ви можете звернутися для виміру внутрішньоочного тиску до сімейного лікаря, ЦРЛ, ЦМЛ, до обласної консультативної поліклініки (м. Чернігів, вул. Волковича, 25, кабінет 213, щосереди з 10.00 до 15.00 за попереднім записом за тел. 970-360).

Деякі поради з профілактики глаукоми:

Налагодьте повноцінний сон та відпочинок не менше 8 годин на добу.

Слід уникати таких положень тіла, за яких відбувається приплив крові до голови (не рекомендують довго працювати нахиляючись, митися в гарячій лазні, переносити важкі предмети тощо).

Не читайте і не дивіться телевізор при поганому освітленні. Користуйтеся окулярами своєчасно (за віком)- зіниця при достатньому освітленні звужується, що покращує відток рідини з ока.

При напруженому зоровому навантаженні робіть перерви на 15-20 хвилин.

Не пийте швидко велику кількість рідини, краще – незначними дозами.

Не носіть сорочок з тугими комірами, які ускладнюють кровообіг у судинах голови і шиї.

Регулярно закрапуйте краплі при глаукомі (без перерв і вихідних), виконуйте рекомендації лікаря.

Регулярно вимірюйте внутрішньоочний тиск та відвідуйте свого лікаря.

Слід відмовитися від алкоголю і куріння.

Сліпота або зір – вибір за вами!

Лікар допомагає попередити погіршення зору, дає рекомендації щодо правильного лікування, а лише регулярний контроль і дотримання рекомендацій дадуть змогу вести звичний спосіб життя і насолоджуватися сприйняттям навколишнього світу.

І. Биховець, головний офтальмолог Чернігівської області