Від поділу району на «удільні князівства»
першими постраждають райлікарня і її пацієнти

Перспективи об`єднання громад вкотре обговорювалися на семінарі-нараді за участю голів сільських і селищної рад, який відбувся 9 лютого у райдержадміністрації. Зібрання вів керівник апарату РДА Олександр Філоненко, участь у ньому взяли голова райдержадміністрації Любов Доля, керівники структурних підрозділів виконавчої влади і бюджетних закладів району. Також того дня обговорювали встановлення ставок земельного податку, порядок електронного декларування, яке нині торкається не тільки службовців, а й депутатів місцевих рад, питання регулювання трудових відносин шляхом укладання колдоговору тощо.

У 2015 році Чернігівщина активно включилася у процес об`єднання громад, інформував щодо ходу реформи децентралізації в області Олександр Філоненко. За два роки його пройшли 108 територіальних громад, утворивши 16 об`єднаних громад у Носівському, Ніжинському, Ічнянському, Козелецькому, Чернігівському, Бахмацькому, Корюківському, Коропському і Сновському районах. Наразі призначені перші вибори в трьох ОТГ- Комарівській, Козелецькій і Менській, а це ще плюс 38 громад, які зважилися на реформу.

Проектом перспективного плану формування об`єднаних громад спершу в області визначалося їх 81 (рішення сесії облради від 19.06.2015 року), розпорядженням Кабміну у серпні того ж року затверджено 48 (80% території області), інформував доповідач. На підтримку тих громад, які ініціювали об`єднання, зміни до перспективного плану затверджувалися рішеннями облради у грудні 2015-го, у червні, вересні та грудні 2016-го років.

Процес у Варвинському районі почався рішенням Варвинської селищної ради про створення робочої групи, яка вивчатиме об`єднання і готуватиме проект рішення щодо нього. Паралельно свою роботу щодо об`єднання сіл веде Озерянська сільська рада.

Районна державна адміністрація, за якою законодавством визначена функція інформування у цьому процесі, провела аналіз фінансової спроможності кожного села і селища. На окремих його аспектах зупинилася голова РДА Любов Доля.

Вона наголосила, що об`єднання – це виключно рішення людей, проте нагадала, що процес цей незворотний і на Чернігівщині вже в усіх районах активно ведеться. При визначенні громадою свого майбутнього слід в першу чергу прорахувати фінансову перспективу, зверталася Любов Вікторівна до сільських очільників, від яких великою мірою залежить вибір села в цілому.

Враховуючи нинішню мережу закладів у кожному селі і надходження до бюджетів, самодостатніми наразі можна назвати тільки Варву і Гнідинці. Водночас і Варва, якщо не збере села, не зможе самостійно утримати ті заклади, які „успадкує”- і культуру, і школи, і позашкілля, і спорт. Найпершою відчує брак фінансування лікарня (треба 16 млн., забракне 5), щоб не скорочувати нікого, на її утримання треба акумулювати кошти інших громад. Відповідальність за своєчасну виплату зарплати жорстка, аргументувала очільниця району, тож складуться такі умови, що вже не ждатимемо скорочення „згори” – вимушено скоротимося самі.

Так, ми можемо роз`єднатися на окремі „кущові” громади, Л. Доля продовжила тему існування медицини на прикладі Парафіївської ОТГ, але тоді села, які не матимуть своєї лікарні, отримуватимуть рахунки із суміжної за кожну лампочку у медзакладі, за компослуги і т.д., як нині Ічня виставляє Парафіївці.

Постане питання й фахівців для надання адмінпослуг, які відповідно до вимог законодавства має забезпечити громада – це й архітектура, і земельно-кадастровий облік тощо.

Озерянцям, а сільський голова С.Дмитренко одразу вступив у дискусію, самостійно буде складно утримувати існуючі заклади. Для прикладу Л.Доля навела місцеву школу, яка потребує фінансування на більш ніж чотири млн., а матиме близько трьох. 9 школярів з Мармизівки, 10 – з Кухарки і 5 – з Брагинців, а саме на кількість дітей розраховується освітня субвенція, особливо не „виручать”. Подібна ситуація і в Журавці.

Всі ці розрахунки – у відкритому доступі, звертайтеся, рахуйте, думайте, запрошувала колег із сіл голова РДА, адже рішення доведеться ухвалювати доленосне для всієї нинішньої Варвинщини.

Торік із залученням державних коштів було придбано медобладнання у ЦРЛ і сільські медзаклади району, зокрема, стоматологічну установку для Журавської амбулаторії, зроблено частково ремонт поліклініки, замінено вікна у головному корпусі райлікарні, дах – у райбібліотеці, освоєно чималі кошти на заміні калиновицького водогону і ремонті Озерянської ЗОШ. Натомість нині, зауважила голова РДА, перспектива залучення коштів на інфраструктурні об`єкти дещо інша – у першу чергу фінансову підтримку область обіцяє новоствореним об`єднанням, закладам госпітальних округів.

Об`єднання вести доведеться, якщо ми всі думаємо про розвиток нашої території, переконувала голова РДА. Особливо потребують суттєвих фінансових вливань дороги.

Будемо на всіх сільських сходах інформувати людей про те, що альтернативи єдиній громаді на базі всього району немає – за сучасних реалій громада виживе, якщо згуртує людей, територію, ресурси. „Від усіх нас нині залежить, чи ми збережемо все, що надбали, чи розвалимо”.

Є.Зима