Із колегії райдержадміністрації і сесії районної ради

Під ялинку: всім бюджетникам – по окладу,
дітворі – цукерки, а районові – бюджет-2017

Успішно завершити рік, що минає, і з новими планами й сподіваннями увійти в новий – план-мінімум цих передноворічних буднів як для окремо взятої людини, так і для колективу установи чи підприємства, територіальної громади. Відтак районні зібрання останніх робочих тижнів року 2016-го мали певною мірою підсумковий характер і водночас окреслили орієнтири року 2017-го, адже ухвалено нові бюджет району і програму соціально-економічного розвитку Варвинщини. І якими б тривожними не були для більшості варвинців думки про майбутнє держави, району, села чи селища – подальше існування слід розглядати крізь призму неминучих реформ, однак звучали й позитивні моменти. Зібрання ж пройшли динамічно, організовано, з настроєм на спільну роботу, спільне виживання і взаємовиручку.

До речі, колегію розпочали приємним моментом – вручили подяку і мовили немало доброго на адресу колективу ГПЗ і його керівника Миколи Дядика. Заводчани завжди підставляють дружнє плече підтримки, про що б не йшлося – допомога у ремонті в установах, надання спецтранспорту чи кваліфікованих фахівців, підтримка воїнів АТО та чимало іншого, тож керівники району тепло дякували вголос, а чи не кожен у залі приєднався до тих слів подумки.

Якою бути спільній районній скарбниці у році наступному – розгляд почали на розширеному засіданні колегії РДА за головування Любові Долі. У ньому взяли участь голова районної ради Петро Бакуменко, представники депутатського корпусу райради, очільники сільських і селищної громад. Анонсуючи майбутній бюджет, голова РДА зазначила, що розраховувався він за проектом бюджету державного і поєднав як оптимістичні, так і песимістичні прогнози. Зокрема, новація майбутнього року – освітня субвенція з держбюджету включатиме тільки заробітну плату педагогічних працівників, а от утримання решти працівників галузі, приміщень закладів освіти, розвиток матеріальної бази доведеться фінансувати з районного бюджету. В медицині теж ситуація непроста, зарплата державою сповна не компенсуватиметься, тож суттєве співфінансування з місцевого бюджету – перспектива й цієї галузі.

Безперечно, мінімум в оплаті праці – 3200, закладено, проте в процесі виконання бюджету треба розглядати варіанти доплат для кваліфікованих фахівців, аби запобігти „зрівнялівки” у оплаті праці різної складності, відтоку з району кваліфікованих кадрів, наголосила Любов Доля.

Також озвучила, що в новому бюджеті на прохання сільських громад на 50% збільшено фінансування ДНЗ і передбачено кошти на поточні потреби шкіл, аби відійти від практики здавання грошей батьками.

Не менш обнадійливо прозвучало і те, що виконання бюджету-2016 дозволило піднести варвинцям – працівникам бюджетної сфери, ще одну приємність наприкінці року: всім – по окладу під ялинку у якості допомоги на оздоровлення, а школярам – солодкі новорічні подарунки.

Більш деталізованим цифровим матеріалом доповнила інформацію щодо райбюджету-2017 начальник фінансового управління райдержадміністрації Оксана Гмиря: доходи, а відтак і видатки, очікуються у сумі більше 141 млн. грн, з яких держ­субвенція – близько 93 млн. (на допомоги і субсидії – більше 50 млн., освітня – 26 і медична – 12,7 млн.), власні надходження – 37,7 млн., до держбюджету „реверсом” буде повернуто близько 5 млн. (доходи на одного мешканця району суттєво перевищують загальнодержавний показник).

Починаючи з наступного року, запроваджується програмно-цільовий метод формування бюджету, зауважила доповідачка, також продовжено дію раніше встановленого механізму фінансування ДНЗ. Зокрема, наполовину зріс норматив забезпеченості, з майже десяти мільйонів, які передаватимуться сільським і селищному бюджетам на фінансування їх закладів, 8,8 млн. передбачено саме на ДНЗ.

Як відомо, суттєво зростуть видатки на оплату праці (на 67% проти 2016-го року, мінімальна – 3,2 тис., зросте зарплата педагогів) – всього треба на рік 60,8 млн., наразі закладено 56 млн, тоді як освітньої субвенції очікується на 7 млн. менше від фактичної потреби, медичної – на 3. Тож на майже 10 мільйонів гривень район планує самотужки дофінансовувати зарплату й інші видатки.

Більше 8 млн. передбачено на енергоносії. Як і в попередні роки, район фінансуватиме харчування учнів початкових класів і дітей пільгових категорій, утримання пришкільних таборів, підвіз учнів і педагогів, функціонування галузі культури, терцентру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) і районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей і молоді, ДЮСШ та інших установ.

Хоч і звучав показник забезпеченості бюджетної сфери району – 10,2 місяця, проте без драматизму (готовність працювати у нових умовах висловили в обговоренні очільники галузей освіти й медицини В. Кутовий і Ю. Полонець), адже район бачив і скрутніші часи. Нині ж, за правил, прописаних для місцевих бюджетів державою, районом залучатимуться всі можливі резерви, аби потрібна людям інфраструктура не втрачала дієвості. Любов Доля закликала колег із сільських громад спільно подбати про оновлення медичного обладнання ЦРЛ, аби місцеві люди не мусили за кожною послугою вирушати за межі району.

Основні орієнтири програми соціально-економічного розвитку району на наступний рік представив перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Левадний, але спершу повідомив, як спрацював район за 9 міс. ц.р. Це перше місце серед районів Чернігівщини за статистичними даними, зібраними департаментом економіки області. Зокрема, високі показники маємо за рівнем сільгоспвиробництва, середньої зарплати тощо. Вона, до речі, вже нині показує 5,5 тис., а прог­ноз на 2017-ий – 6,1 тис. грн. Щоправда, як чулися жарти у залі, бачать таку одиниці – хіба у «Дружбі-Новій», в нафтовицьких і комерційних структурах.

На жаль, як і в попередні роки, зростання в промисловості не очікується – буде вироблено продукції на 282 млн. грн ( у 2016 – на 357 млн.), а от агросектор нарощує оберти – цьогоріч вироблено продукції на 289 млн., наступного очікується на 2 млн. більше. Доходи місцевих бюджетів сягнуть 71,8 млн., зросте роздрібний товарообіг до 217,7 млн., очікується майже 69 млн. грн інвестицій.

Програма містить 26 об`єктів на ремонт і будівництво із залученням коштів державного і місцевих бюджетів. У числі пріоритетів – ІІІ черга реконструкції Варвинської ЗОШ, реконструкція приміщення райгімназії (вікна, двері, внутрішній ремонт тощо) і її даху, на 2017-й рік перенесено реконструкцію Світличанської ЗОШ, у планах – Журавська ЗОШ, опалення терцентру соцобслуговування, ремонт приміщення районного музею, дах Антонівської ЗОШ тощо. Із селищних об`єктів до районної програми включено водопостачання Варви, КНС по Шевченка, ремонт приміщень садків, твердого покриття деяких вулиць.

Окремо голова РДА повела мову про необхідність спрямування коштів району і сіл на ремонт доріг до населених пунктів, їх центральних вулиць (між іншим, на кінець року селами й селищем було накопичено близько 10 млн. грн.). Також повідомила, що на потреби гуманітарних установ району депутатом обласної ради Сергієм Гайдаєм надано 50 тис. грн. з депутатського фонду, зокрема, на придбання обладнання для центру первинної медичної допомоги, пральної машини – для терцентру соцдопомоги, на підтримку ради ветеранів і ін.

Бюджет і програму розвитку району, як і низку інших поточних питань, було затверджено позачерговою 9-ою сесією районної ради, котра відбулася 23 грудня за участю 20 районних обранців. Відкриваючи її, голова ради повідомив про утворення фракції Аграрної партії у складі 9 депутатів.

У блоці бюджетних питань затверджено спільні розпорядження, зміни до цьогорічного бюджету – переважно щодо прийняття і перерозподілу коштів на нагальні потреби бюджетних установ, організаційних – оновлені статути закладів культури, де очільники працюватимуть за контрактами, на пропозицію громадської ради при РДА ухвалено звернення до вищих органів влади щодо цін на ліки.

У обговоренні бюджету-2017 та інших питань порядку денного депутатами порушено питання виплати „стажових” для працівників клубних установ (ц.р. виплачувалися із спецкоштів і за рахунок преміювання) – В. Полянна, чи прораховується спільний бюджет об`єднаної громади у випадку її створення, як ведуться роботи на ремонті райполіклініки (затримку викликало додаткове переобладнання електропроводки, ганки відтерміновано до весни) і демонтажі гімназійного басейну (після рекультивації грунту тут планується спортивний майданчик) – О. Дробілко, чому у селах згорнув роботу „Ощадбанк”, є нарікання на організацію автобусного сполучення із селами озерянського куща – О. Антоненко.

Останнє з названих слід вирішувати не стільки методами адмінвпливу на перевізників, йшлося на сесії, як прагненням сільчан зберегти маршрут. Нині ж виходить, що ліцензований перевізник автобусом рухається по всьому маршруту, до найвіддаленіших сіл, а поперед ним у Озерянах, де зазвичай найбільше пасажирів, їх збирає інший таксист „бусом”. Ось така рентабельність рейсу, в підсумку відірваними від райцентру залишаться жителі Брагинців, Мармизівки, Кухарки. Без свідомості кожного сільчанина діла не буде, резюмував обговорення Петро Бакуменко.

Заслухали районні обранці й пояснення нового очільника РЕМ С. Дзюби з приводу частих аварійних відключень електроенергії, котрі не просто ускладнюють побут варвинців, особливо взимку, а й можуть спричинити вихід з ладу електротехніки. Як запевнив Сергій Миколайович, збої тимчасові, адже ремонтувалося обладнання на високовольтних лініях.

Наприкінці районного зібрання до загалу колег звернулася начальник управління Пенсійного фонду в районі Галина Деревко із вдячним, і, на жаль, прощальним словом, адже днями залишає свій пост у зв`язку із виходом на заслужений відпочинок. Обіймала ж його Галина Андріївна майже два десятиліття, добре знана вона за роботою в службі соцзахисту, фінуправлінні, була першим керівником держказначейства в районі. Зміни ж очікують й управління Пенсійного фонду, тож на сесії обговорювалася загальна тенденція до укрупнення державних установ. Так, з квітня ц.р. наше управління було об`єднано зі срібнянським, а невдовзі і його поглине прилуцьке. Звісно ж, на місцях залишатиметься той персонал, який задіяний на обслуговуванні населення (призначення пенсій відбуватиметься, як раніше, у Варві), а управлінський штат зазнає скорочення.

Відтак, бачачи такі зміни у районних службах, й іншим треба морально налаштовуватися на виживання в нових реаліях, шукати себе у переформатуванні органів державної влади і самоврядування, місцевих територіальних громад. Ось таким обіцяє бути рік новий.

Є. Зима