Залучення видобувного бізнесу
до життя громади? Спосіб є.

30 листопада у смт. Варва відбувся семінар «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні». У семінарі взяли участь представники громадських організацій, місцевої та обласної влади, та ЗМІ Чернігівської області.

Захід відкрила Валентина Саверська-Лихошва, Варвинський селищний голова, зазначаючи: “На початку шістдесятих років минулого століття Варва постала такою, як вона є зараз. Тоді будувалися садочки, школи та дороги. Зумовлено це було тим, що в районі розпочали видобуток корисних копалин. Зараз видобуток продовжується, та крім розбитих доріг, не отримуємо нічого”.

licens_rrs%d1%92rirНаразі на Варвинщині дійсні дозволи на видобування та вивчення надр з роз­робкою мають такі компанії: ПАТ «Укрнафта», ТОВ «Східний геологіч­ний союз», ТОВ «Арабський енергетич­ний альянс ЮЕЙ» та СП у формі ТОВ Ук­раїнсько-Канадське «Каштан Пет­ролеум ЛТД». Всі ці компанії зареєстровані у Києві, тому місцевий бюджет не от­римує надходжень від їхньої діяльності, суми таких надходжень невідомі. Час від часу селищний голова просить допомоги у бізнесу на потреби громади, зрозуміло, що отримує необхідне далеко не завжди.

То де ж вихід із ситуації? Саме на вирішення цих питань спрямована діяльність Ініціативи прозорості видобувних галузей. Про способи вирішення вище описаних ситуацій розповіла Ганна Кіященко, голова Полтавської філії Суспільної служби України.

Ганна представила законопроект №3038, в якому пропонується зміна правил розподілу коштів із рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату у співвідношенні: 2% – до сільських, селищних та міських бюджетів, 1,5% – до обласних бюджетів та 1,5% – до відповідних районних бюджетів. Також Ганна поділилася досвідом з поширення інформації про впровадження ІПВГ у Полтавській області та розповіла про світовий досвід управління доходами видобувної галузі.

Поки законодавча ініціатива не набрала сили закону, є інший варіант отримання певної допомоги від видобувного бізнесу для потреб громади, про який розповіла Олена Агапова, експерт ГО «НОВА Енергія»: У трьох з п’яти спецдозволів найближчим часом закінчуються терміни. Дозвіл на продовження дії ліцензії має бути узгоджений з місцевими громадами. Селищна рада не має права самостійно продовжити термін ліцензії, однак спроможна збільшити час користування за певних умов. Умови мають бути чітко сформульовані та прописані у договорі. У разі їх не виконання ліцензію «заморозять».

Про подальшу взаємодію із видобувними компаніями розповів Дмитро Михайленко, експерт Палати податкових консультантів. У своєму виступі на тему «Соціальна відповідальність видобувних компаній, співпраця с територіальними громадами», Дмитро надав поради щодо оформлення договорів з соціальної відповідальності між видобувними компаніями та органами місцевого самоврядування. Також Дмитро наголосив, що для того, щоб уникнути ознак корупції такої співпраці, селищна рада має скласти та узгодити довготерміновий план територіального розвитку, згідно якого буде надаватись допомога від бізнесу.

Учасники семінару виявили зацікавленість у інформації про конкретні механізми впливу місцевих громад на співпрацю з видобувними компаніями Підготовлені карти також допомогли усвідомити, які компанії мають спецдозволи на території Варвинщини – про деякі з них мешканці ніколи і не чули.

Нагадаємо, що семінар «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні» був організований Палатою податкових консультантів України в рамках проекту «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи (ЗМФІ-II) впровадження» у частині надання допомоги в реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) в Україні», що реалізується «Інститутом бюд­жету та соціально-економічних досліджень» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

За повід. Палати  податкових консультантів