ПІД ЗОЛОТИМ ПОКРОВОМ БОГОРОДИЦІ

img_0112

 

Переплелись між собою свята українського духу, мужності, прагнення до волі та незалежності, бо 14 жовтня українці відзначали одразу три свята – Покрову Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та День захисника України. Останнє для нас нове, але тим не менше дуже важливе та символічне. Це свято, яке ми ні у кого не перейняли, не позичили. Це свято, яке оплачене дорогою ціною – життям українських воїнів. Це день наших воїнів-захисників і героїв. День, який ми виборюємо і досі. Тих, хто повернувся і хто назавжди залишився на війні. Тих, хто досі боронить країну. Воно засвідчує мужність, відданість та любов українського народу до рідної землі.

«Під захистом українських військових» – саме під таким гаслом цього року ми відзначали свято справжніх нащадків козацького роду.

Виховання молоді у національно-патріотичному дусі – це перший крок до свідомої, відповідальної нації. Нації, що знає історію та шанує традиції. У час, коли в країні триває війна, особливого значення набуває роль чоловіка, як захисника і патріота рідної землі.

Саме тому святкування розпочалися зі спартакіади допризовної і призовної молоді, яка відбулася 13 жовтня в спортзалі Варвинської ЗОШ. У ній взяли участь учні п’яти шкіл району, зокрема, Варвинської, Гнідинцівської, Журавської, Озерянської ЗОШ і районної гімназії. До програми змагань було включено стрільбу з пневматичної гвинтівки, де найвлучнішим був Роман Бігар з Озерян, «човниковий» біг – найспритніший гімназист Андрій Небрат, підтягування з вису на перекладині – найкращий результат у журавчанина Олександра Мовчана (він також зайняв ІІ місце в стрибках в довжину з місця) і стрибки в довжину з місця, де переміг, знову ж таки, Андрій Небрат (у нього в скарбничці нагород була також і грамота за ІІ місце в стрільбі). Відзначився на змаганнях за кількістю нагород і гімназист Антон Цопа. Того дня він зайняв ІІІ місце в «човниковому» бігові та стрибках в довжину з місця, ІІ – в підтягуванні з вису на перекладині.

У районній спартакіаді у загальнокомандному заліку ІІІ місце виборола Варвинська ЗОШ, ІІ – Озерянська ЗОШ, І – Вар­винська райгімназія.

Церемонію нагородження провели заступники військового комісара Валерій Чаленко і Сергій Юрченко, а також головний спеціаліст у справах сім’ї, молоді та спорту РДА Юлія Скрипка. Переможці змагань були нагороджені грамотами райдержадміністрації, медалями та солодощами, а за зайняті перші місця ще й грамотами Варвинського військового комісаріату. Команда-переможниця також отримала кубок.

img_0002

А пообіді в центральному парку селища зібралися керівники району та селища, представники громадськості та трудових колективів, учнівська молодь і небайдужі варвинці на мітинг-реквієм з нагоди відкриття пам’ятного знака Захисникам України – «Воїнам світла присвячуємо». Серед присутніх камуфляжною формою та бойовими нагородами на одязі вирізнялися вчорашні воїни – демобілізовані герої-ато­вці. Поряд з ними на почесну варту заступили вихованці турклубу «Ніка». Вони тримали свічки пам’яті, портрети загиблих воїнів-земляків, захисників України: В’я­чеслава Носенка, Вік­­­то­ра Ме­льника, Оле­га Прудяка, Іго­ря Козленка, Олек­сандра Потія та розповідали про їх такі короткі життєві біографії. Поряд були матері, батьки, сестри загиблих героїв, яких вирізняли серед усіх чорні хустки журби на головах та заплакані очі.

До присутніх зі словом звернулася голова райдержадміністрації Любов Доля. «День захисника України – це свято народу, свято України, її міці, її величі, її сили. Свято кожного, хто усвідомив свою причетність до нескореної та духовно багатої нації. Свято тих, у чиїх душах розгорнувся синьо-жовтий прапор, а Гімн зазвучав, як головна пісня держави.

Сьогодні це свято асоціюється зі справжніми героями України, учасниками бойових дій на сході нашої держави, учасниками війни за нашу незалежність, асоціюється з теперішніми Збройними Силами, Національною гвардією та волонтерами.» – говорила Лю­бов Вікторівна у своїй промові.

Вона низько вклонилася матерям, діти яких поклали свої життя на вівтар свободи, в ім’я демократичної, європе­йської держави, матерям, чиї сини на сході України гідно несуть бойову варту, захищаючи її цілісність і недоторканність.

Очільниця району щирими словами по­дя­ки відзначила волонтерів за покликом душі – Віктора Борсука, Володимира Рокочого, Яну Борщ, Павла Сліп­ченка та інших і подякувала за допомогу усім, хто долучився до збору коштів для пам’ятного знака Захисникам України, зокрема, депутату обласної ради Сергію Гайдаю, ТОВ «Журавка», «Прогрес», «Цукровик», СТОВ «Дру­жба-Но­ва», Гнідинцівському ГПЗ, КП «Пок­ровське», приватним підприємцям, трудовим колективам установ і організацій. На завершення виступу вона побажала усім миру та спокою на рідній землі.

Привітав із Днем захисника України присутніх і голова районної Спілки воїнів АТО «Оса» Олександр Литка.

А далі найурочистіша мить мітингу – відкриття пам’ятного знака загиблим захисникам України. Таке право надали матерям полеглих воїнів – Надії Носенко і Тамарі Мельник, голові РДА Любові Долі та воїну АТО Олександру Литці.img_0214

А військовий салют ніби закарбовував у пам’яті людей імена загиблих за наше майбутнє, мирне небо над Україною. І символічно, як маленькі вогники любові, майоріли поставлені дітьми лампадки до підніжжя пам’ятного знака. Вони пломеніли притишено й скапували свічею болю, доки настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці протоієрей Георгій Луценко проводив церемонію освячення пам’ятного знака Захисникам України. Злітали в чисте піднебесся проникливі слова палкої молитви: «Господи, зішли Україні силу витримати важкі часи». А церковний хор своїм молитовним співом торкнувся кожної душі.

«Ми знаємо: герої не вмирають…Хвилиною мовчання пом’янемо”,- прозвучали слова ведучої. Присутні на мітингу вшанували полеглих у боях земляків хвилиною мовчання, а військові схилили прапори.

Урочистості закінчилися покладанням квітів до пам’ятника воїнам-землякам учасниками мітингу, які ніби символічно вклонялися від усього українського народу тим патріотам, які розпочали і продовжують боротьбу за нашу незалежність.

Після завершення мітингу урочисті заходи та концертна програма «Сила нескорених» продовжилися в районному будинку культури.

Зі сцени лунали слова подяки тим, хто сьогодні на фронті, і тим, хто їх повсякчасно підтримує. У єднанні сцени і глядачів відчувалась переконаність, що наша Україна вийде переможницею з будь-яких військових протистоянь.

На війні, як і в мирному житті, бувають різні моменти – сумні і радісні, болісні і щасливі. І кожен з них знайшов цього дня своє відображення у концертній програмі, яку подарували глядачам аматори сцени Вікторія Полянна, Христина Рябчук, Світлана та Олег Мащенки, Олексій Зуб, Олексій Долинний, Анжеліка Арєф’єва та інші. У піснях, художньому слові вони виливали свої почуття до Героїв. І пісні були якраз такі, що треба – про життя і за життя. Концерт пройшов, як кажуть, на одному подиху, об’єднавши всіх у любові до своєї землі, вдячності і повазі до її захисників.

На завершення святкового концерту варвинську громаду та воїнів вітала селищний голова Валентина Саверська-Лихошва.

Н. ПАЛЯНИЦЯ, фото автора