ДУШІ ЧУДОВІ ПОРИВАННЯ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Олега Приму знають не тільки в селищі, в районі, а й далеко за межами Чернігівщини й України, як великого ентузіаста своєї справи. А займається він, долучаючи до себе юнь, пошуковою роботою, туризмом, вивченням визначних пам’яток рідного краю й т.п. Зав’язалася дружба з пошуком в Олега Леонідовича ще тоді, як працював у Озерянській школі. Створений ним тут клуб „Едельвейс” був знаним і авторитетним. Залучені до його роботи школярі охоче бралися за справу. Ентузіазм, безкорисливість, настирливість їх керівника глибоко проникають у дитячі душі, оселяючись там назавжди.

А тим часом, справа, котрою займалися члени клубу, вимагала не тільки жвавого інтересу, етузіазму, а й належної фізичної підготовки. Тому клубівці готували себе до близьких і далеких переходів, виховуючи в собі силу волі, терпіння, як і фізично гартуючись. Взірцем для них залишається Олег Леонідович. За ці роки він виховав цілу плеяду шанувальників туризму й ентузіастів пошукової роботи.

Немало їх вже дорослі, одначе любов до справи зберегли, інші ще опановують справу. А пройдено Олегом Примою і його підопічними сотні й сотні кілометрів пам’ятними місцями, цікавими маршрутами… Пролягли ті стежки-доріжки й на Полтавщину, й туди, де йшли до Перемоги воїни-визволителі Варвинщини з Сумської дивізії, і на Кавказ, і в Росію, Білорусь, Молдову. Побували й у Карпатах, де вічні смереки і щедрі серця.

І з тих походів винесена маса вражень, зібрано безліч матеріалів, багато пізнано й перевірено, знайдено нових друзів і колег у спільній пошуковій справі… Була на тих маршрутах низка перемог, відзнак, вдячність. Можливо, траплялися й невдачі, проте не опускали рук. Навпаки, вони додавали сил, наснаги, бажання виправити ситуацію.

Близько 300 вихованців пройшли школу Олега Прими. Він завжди радий бачити кожного з них. Всіх пам’ятає, вони всі для педагога близькі й рідні. Знадобилася в житті його наука для Марії Мітли, Андрія Андрущенка, які працюють в рятувальній службі. Раді зустрічам з учителем колишні його підопічні Аліна Покормяк, Владислав Дубчак, Роман Носенко, Андрій Казаннік, Юлія Скрипка, Дмитро Івашура, Артем Рокочий і ін.

Неприхована любов до дітей, твердість характеру, дисциплінованість, хазяйновитість – ці риси формували в Олега його батьки. А народився він у Києві в робітничій родині. Здавна любив походи, екскурсії, пошуки нового, незвичайного. Після Чернігівського педінституту, де здобув фах учителя фізики, розпочав свою роботу в Озерянах. Два десятиліття тут керував туристсько-краєзнавчим клубом „Едельвейс”, провівши з дітьми більше сотні всіляких поїздок, подорожей, походів. Результатом роботи його вихованців стало створення в школі краєзнавчого музею, котрий отримав звання „зразковий”.

У Варві Олег Леонідович на базі райгімназії відкрив тургурток, котрий поступово переріс у туристсько-краєзнавчий клуб „Ніка” при Будинку школярів. Паралельно очолюючи музей в Озерянах, за перемогу у Всеукраїнському огляді музеїв історичного профілю удостоєний Почесної грамоти Міносвіти й науки України.

Багато О.Л. Прима віддав знань, наполегливості для реорганізації в райгімназії краєзнавчого музею, відкриття історико-краєзнавчого музею при клубі „Ніка”. Його вихованці продовжують досліджувати бойові шляхи військових з’єднань. Зібране послужило відкриттю 25 років тому військової експозиції при музеї.

Власними силами „Ніка” обладнала туристсько-спортивний зал для занять спортивним туризмом взимку. Олег Леонідович ініціює всілякі пішо-велоподорожі по Західній Україні, Полтавській і нашій областях, в Карпатах тощо.

В нього свої, так би мовити, принципи вчителя й педагогічна формула: всіляко сприяти, аби дитина виросла освіченою, навченою, вихованою, фізично загартованою. Хоч учні всі різні, проте вони однакові. І тільки педагог здатен побачити індивідуальні здібності та слабинку. Дітей треба любити, бути з ними правдивими, не фальшувати, бо неправду вони помітять відразу. Потому ж відновити довіру майже неможливо. „Педагогічна робота – це процес, котрий потрібно постійно корегувати, удосконалювати, – переконаний Олег Прима. – Неприпустимі старомодність, консерватизм. Слід бути в постійному педагогічному тонусі – сучасним, цікавим дітям, всебічно підготовленим, простим і безпосереднім».

Діти люблять і поважають свого наставника. Його слово для них – закон. В походах на першому місці дисципліна й дотримання правил безпеки. Адже часто подорожі багатоденні, далекі. Успішно здолали, зокрема, такі маршрути по Київській обл., де проходила лінія оборони 1941 року: села Юрівка-Білогородка, Гостомель-Бута Межигірська-Лютіж, а на Варвинщині – Журавка, Антонівка, Богдани, Світличне.

Заслуга Олега Леонідовича і в тім, що клуб є неодноразовим лауреатом і переможцем всіляких конкурсів на всеукраїнському рівні: декілька разів перемагали в історико-географічній експедиції „Сто чудес України”, учнівської молоді „Краса і біль України”, „Історія міст і сіл України”, в чемпіонаті України на кращу туристсько-краєзнавчу подорож. Він є автором низки навчально-методичних посібників, окремі з яких визнані в обласному етапі кращими, лауреатом ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу педпрацівників позашкільних навчальних закладів „Джерело творчості”, суддею ІІ категорії зі спорттуризму, був головним суддею одного з обласних зльотів юних туристів-краєзнавців.

Плідна праця О.Л. Прими належно пошанована. Він відмінник освіти України, має низку почесних грамот галузевого міністерства, Українського географічного товариства, Всеукраїнської спілки краєзнавців, Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, Чернігівських ОДА і облради, обл­управління освіти і науки, обласної Федерації спортивного туризму України, лауреат обласної премії ім. Софії Русової. Свого часу його портрет було занесено на районну Дошку пошани. Усі нагороди – не тільки честь, а й привід до ще більшої професійної активності.

Як бачимо, захоплення пошуковою справою, туризмом переросло в професію. Для Олега Леонідовича краєзнавство – то музика серця, котра починається там, де, як він переконаний, народжується любов до рідного краю. І її він прищеплює дітям. А берега любові дістатися можна лиш тоді, коли є спільне бажання.

Ось таку любов дідусь прагне розділити із внучкою-п’ятикласницею Владиславою. Вона частенько буває у Варві, бере участь у походах спільно з членами „Ніки”. Сім’я (а дружина Олега Леонідовича Валентина теж педагог) виховала сина й доньку – Андрій і Наташа здобули вищу освіту, мешкають і працюють в столиці.

Окрім туризму, О.М. Прима багато часу віддає фотосправі, нумізматиці. Його низка світлин природничого змісту знайшли своє місце на стендах у райгімназії, Будинку школярів.

Цьогорічна багрянолиста осінь визолотилася на життєвім обрії Олега Прими двома п’ятірками – 12 вересня він відзначив свій красивий ювілей. До речі, рік пам’ятний ще кількома знаменними подіями: 30 років від створення краєзнавчого музею в Озерянах і 15, як йому присвоєно звання „зразкового”, 5 літ діє музей при клубі „Ніка” і стільки ж минуло часу, відколи Олег Леонідович став лауреатом премії ім. Софії Русової.

Щирі вітання шлемо завідувачу відділом туризму і краєзнавства райбудинку школярів Олегу Примі з приводу його 55-річчя і з нагоди професійного свята. Нехай будуть з Вами здоров’я та сили, а доля хай буде ласкава і щира, щоб ніколи Ви не знали втоми, хай мир і злагода будуть в домі. Щастя Вам і родині, радості, надії, успіхів, щирої вдячності від Ваших вихованців.

Н. ПАВЛОВА, директор районного Будинку школярів